Sanatorium 2023. Można pojechać na turnus już za 10 miesięcy. Znacznie szybciej niż w latach ubiegłych

Sanatorium Lądek-Zdrój/fot. Pixabay

Kuracja w uzdrowisku to przyjemne uzupełnienie leczenia. Ciechocinek, Inowrocław czy Kołobrzeg kuszą bogatą ofertą zabiegów i infrastrukturą. Nastał dobry moment na zaplanowanie swojego wyjazdu do sanatorium. Czas oczekiwania wynosi „zaledwie” 10 miesięcy.

Tylko w 2022 roku, do krajowych sanatoriów wyjechało ponad 22 350 mieszkańców naszego regionu. Wśród najczęściej wskazywanych powodów kuracji były schorzenia narządów ruchu, choroby układu krążenia, a także choroby górnych i dolnych dróg oddechowych.

Trzykrotnie skróciliśmy czas oczekiwania

Pomimo, że zainteresowanie wyjazdem do sanatorium nie słabnie, w 2023 roku znacznie skrócono czas oczekiwania. – W porównaniu do lat ubiegłych trzykrotnie skróciliśmy czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe. Teraz wynosi on zaledwie 10 miesięcy. Na leczenie szpitalne w uzdrowisku czas oczekiwania wynosi 3 miesiące, sanatoryjne leczenie dzieci (od 3 do 7 roku życia z opiekunem)  i szpitalne (dzieci od 7 do 18 roku życia ) – brak kolejki – mówi Barbara Nawrocka, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Z leczenia uzdrowiskowego można skorzystać raz na 18 miesięcy. Rok po zakończeniu ostatniego leczenia, można ubiegać się o nowe skierowanie. W styczniu 2023 roku, w sanatoriach wciąż obowiązuje noszenie maseczek. Podobnie jest we wszystkich placówkach opieki zdrowotnej. Innych obostrzeń pandemicznych już nie ma.

Nowe stawki za pobyt w sanatorium

Za co pacjent w sanatorium płacić nie musi? Za wszystkie zabiegi wynikające ze schorzenia wpisanego w skierowanie i zlecone przez lekarza w uzdrowisku. Częściową odpłatność należy uiścić m.in. za zakwaterowanie i wyżywienie. Kwota zależy od kilku czynników – w tym od pory roku i standardu zajmowanego pokoju. Zwolnieni z opłat w sanatorium są:

  • pracownicy związani z produkcją wyrobów zawierających azbest na podstawie odrębnych przepisów
  • dzieci i młodzież do ukończenia 18 lat, a jeśli kształcą się dalej – do ukończenia 26 lat
  • dzieci z niepełnosprawnością w znacznym stopniu – bez ograniczenia wieku.

We wszystkich sanatoriach w Polsce, mających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, obowiązuje równe opłaty. Nowe stawki zostały wprowadzone w maju 2022 roku.

Najwięcej trzeba zapłacić za pobyt w pokoju jednoosobowym z węzłem higieniczno-sanitarnym. W sezonie od 1 października do 30 kwietnia, koszt wynosi 32,6 zł. W okresie od 1 maja do 30 września, kwota ta rośnie do 40,9 zł.

Najtańszy jest pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego. Koszt pobytu wynosi w nim 10,6 zł lub 11,9 zł.

Codzienne newsy z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter