Sezon grzewczy rozpoczęty. KPEC gotowy. Spółdzielnie i zarządcy włączają ciepło w różnym tempie

Tegoroczny wrzesień nie należy do ciepłych. Ostatniej nocy temperatura spadła do zaledwie 3 stopni Celsjusza. Spółdzielnie mieszkaniowe rozpoczęły ogrzewanie budynków mieszkalnych.

23 września to dzień, w którym pożegnaliśmy lato. Data ta jest wyjątkowa – równocześnie witamy jesień kalendarzową i astronomiczną. W tym roku jesienne temperatury towarzyszyły mieszkańcom Bydgoszczy przez ostatnie dni lata. Chłodne wieczory i nocy przyspieszyły decyzję o rozpoczęciu sezonu grzewczego.

Sezon grzewczy od 19 września

Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wydało komunikat w sprawie. Możemy w nim przeczytać, że sezon grzewczy rozpoczął się oficjalnie w poniedziałek, 19 września. KPEC zaleca, aby nie zwlekać zbyt długo z włączeniem ogrzewania w budynkach mieszkalnych. Argument jest prosty – „Zbyt późne włączenie ogrzewania spowoduje konieczność dostarczenia znacznie większej ilości energii cieplnej do uzyskania komfortu cieplnego w wychłodzonym budynku”.

Jak informował KPEC, wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe złożyły wniosek o włączenie ogrzewania w poniedziałek, 19 września.

Ciepłymi kaloryferami cieszą się już mieszkańcy kilku osiedli. Ogrzewanie włączono m.in. na Błoniu, w blokach administrowanych przez Bydgoską Spółdzielnię Mieszkaniową. Ciepło w mieszkaniach odczuwają też mieszkańcy Fordonu, którzy podlegają Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Decyzję o rozpoczęciu sezonu grzewczego w obsługiwanych budynkach wydała też Spółdzielnia Mieszkaniowa Budowlani. Mieszkańcy niektórych obiektów administrowanych przez Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sygnalizują, że w ich mieszkaniach kaloryfery są wciąż zimne.

Regulacje prawne

Co w sprawie mówią przepisy? Sezon grzewczy definiuje rozporządzenie ministra gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 roku. W teorii to okres, w którym warunki atmosferyczne panujące za oknami wskazują na dostarczenie ciepła celem ogrzania budynku. W praktyce zaś decyzję o „włączeniu” kaloryferów podejmuje właściciel obiektu – w wielu przypadkach będzie to spółdzielnia mieszkaniowa. Dawniej sezon grzewczy określały sztywno ramy czasowe – trwał od 15 października do 25 kwietnia. Później decydowało o tym utrzymywanie się temperatury zewnętrznej o godzinie 19 poniżej 12 st. C i obligowało zarządców do włączenia ogrzewania.

Obecnie te kwestie reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury, w którym mowa jest o tym, że ciepło należy włączyć, aby w pokojach, przedpokojach i kuchni utrzymywać temperaturę na poziomie nie niższym niż 20 st. C, a w łazienkach i ubikacjach ta norma wynosi 24 st. C.

Pogoda na najbliższe dni

Pierwszy jesienny weekend (24-25 września) przywita nas pogodną aurą. Prognozowana temperatura w dzień ma osiągać 16 stopni Celsjusza, w nocy 7-8 stopni. Słońce i brak opadów będą sprzyjać aktywnościom na świeżym powietrzu. W Bydgoszczy nie zabraknie atrakcji – zarówno tych plenerowych, jak i zamkniętych. Wyspa Młyńska i Park Kochanowskiego zamienią się w Baśniowy Ogród Świateł. Fani ogrodnictwa spotkają się na jesiennych targach przy hali Immobile Łuczniczka. W sobotę Londynek i ulica Pomorska będą obchodzić swoje święto. Na koniec tygodnia, dziennikarze zmierzą się z ekipą samorządowców w charytatywnym meczu.

Udostępnij: Facebook Twitter