SP nr 25 im. Synów Pułków obchodzi jubileusz 50-lecia. To była pierwsza szkoła integracyjna w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Szkolne uroczystości jubileuszowe / Fot. R. Sawicki/UMB

14 czerwca 2024 (piątek) w budynku ZS nr 19 zebrali się uczniowie, nauczyciele, emerytowani pracownicy, przedstawiciele władz miasta i liczni przyjaciele szkoły. Wspólnie świętowali dostojny jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 25 im. Synów Pułku z Oddziałami Integracyjnymi.

Społeczność SP nr 25 zadbała o wyjątkową oprawę jubileuszowej uroczystości. Już od progu szkoły gości witały pamiątkowe tablice i szkolne kroniki. Na wywieszonych pamiątkowych fotografiach można było zobaczyć pierwsze chwile szkoły w nowym budynku przy ul. A. Grzymały-Siedleckiego. Otwarto ją 3 września 1973 roku. Rok później szkoła przyjęła imię „Synów Pułku”, otrzymała sztandar a uczniowie tarcze. O urodzinach szkoły przypominały również liczne balony z cyfrą „50”. Goście mogli także zobaczyć, jak szkoła wygląda oczami uczniów. Na kolorowych plakatach widać było wiele zieleni, szkolne boisko, basen i drzewa. Rysunki opatrzone były napisami jak: „Lubię chodzić do tej szkoły z przyjemnością, ponieważ uczymy się dla siebie a nie dla ocen. Szkoła znajduje się w lesie.” SP nr 25 była pierwszą szkołą integracyjną w Bydgoszczy. Jest nią od 1993 roku.

SP nr 25. Szkoła dla każdego ucznia i bez ocen

– W szkole najważniejszy zawsze był i będzie uczeń, duszą szkoły nauczyciel a jej dumą absolwenci. Odczuwam dumę, że mogę być współgospodarzem dzisiejszej uroczystości tym bardziej, że jestem absolwentką tej szkoły. Od 2007 roku przypadł mi zaszczyt kierowania tą placówką. Naszymi patronami zostały dzieci, które przeżywały swoje dzieciństwo w trudnych okolicznościach wojennych. Od 1979 roku mamy w szkole izbę pamięci a Szkolne Koło Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy założone w 1995 roku działa do dziś. Święta patriotyczne są dla naszej szkoły ważnym wydarzeniem. przez 50 lat szkoła zmieniała swoje oblicze i nieustannie się rozwijała. Nasza szkoła nigdy nie była jedynie instytucją, lecz społecznością. Wokół szkoły zawsze gromadziły się kreatywne osoby, poszukujące najlepszych rozwiązań i otwarte na potrzeby dzieci. Uczymy, nie bojąc się innowacji i nowości. Wprowadziliśmy dwa lata temu ocenianie bez stopni, pracujemy metodą projektów przy użyciu nowoczesnych technologii. – przekazała zgromadzonym Beata Mendry, dyrektor SP nr 25.

Nasza szkoła dba o patriotyczne tradycje

W Zespole Szkół nr 19 im. Synów Pułku działają Szkoła Podstawowa nr 25 z oddziałami integracyjnymi oraz XXI Liceum Ogólnokształcące Integracyjne. O patriotycznych korzeniach szkoły i jej imiennikach przypomina m.in. pamiątkowa tablica ustawiona nieopodal budynku. Odsłonięto ją 11 maja 1975 roku, w pierwszą rocznicę nadania szkole imienia i sztandaru. Do dziś uczniowie czczą ich pamięć. W dniu 50 – lecia szkoły, honorową wartę przy tablicy sprawowały harcerki ze szkolnego klubu. W ciągu roku szkolnego dzieci i młodzież biorą udział w aktywnościach, dzięki którym mogą zdobyć odznakę „Przyjaciel Synów Pułku”. W czasie jubileuszowej uroczystości odebrało je z rąk dyrektor Beaty Mendry i zastępczyni prezydenta miasta Bydgoszczy Iwony Waszkiewicz 50 uczennic i uczniów. Następnie wspólnie złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter