Srebrne medale mistrzostw świata sztafet dla bydgoskich lekkoatletek. Są też kwalifikacje na igrzyska w Paryżu

Cztery bydgoskie lekkoatletki, które powinniśmy zobaczyć na igrzyskach w Paryżu: Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka, Marika Popowicz-Drapała i Adrianna Sułek-Schubert / Fot. B. Witkowski/UMB

Marika Popowicz-Drapała i Iga Baumgart-Witan pobiegły po srebro w finale mistrzostw świata sztafet w biegu 4 razy 400 metrów. Te bydgoskie lekkoatletki razem z Kingą Gacką wywalczyły kwalifikację olimpijską na igrzyska w Paryżu.

Mistrzostwa świata sztafet w Nassau na Bahama były także kwalifikacjami olimpijskimi. Zakończyły się sukcesem polskich ekip, w którym wielką rolę odegrały trzy bydgoskie lekkoatletki: Marika Popowicz-Drapała (Zawisza) oraz Iga Baumgart-Witan i Kinga Gacka (BKS).

Popowicz-Drapała oraz Baumgart-Witan biegły w finałowej rywalizacji sztafety 4 razy 400 metrów. Bydgoszczanki spisały się doskonale. Zaczęły rywalizację na dwóch pierwszych zmianach. Potem pałeczkę przejęła Justyna Święty-Ersetic, a zakończyła bieg znajdująca się w znakomitej formie Natalia Kaczmarek Na początku swojej zmiany była czwarta, ale na przeciwległej prostej wyprzedziła dwie rywalki i ostatecznie przyprowadziła nas zespół na drugiej pozycji (czas ze startem lotnym 49,46 s). Polki przegrały tylko z USA. Uzyskały czas 3:24.71. Polska sztafeta miała już wtedy zapewnioną kwalifikację olimpijską. Uzyskały ją dzień wcześniej, wygrywając bieg eliminacyjny w Nassau. Wtedy w polskiej sztafecie wystartowała trzecia z bydgoszczanek, Kinga Gacka. Wspólnie z Popowicz-Drapałą, Alicją Wroną-Kutrzepą i Kaczmarek przez cały dystans kontrolowały sytuację na bieżni i pewnie wygrały z czasem 3:27.11.

Najbardziej zapracowaną z bydgoszczanek była w Nassau Baumgart-Witan. Lecząca przez cały poprzedni sezon kontuzję złota medalistka olimpijska z Tokio w sztafecie mieszanej 4 razy 400 metrów i srebrna w kobiecej 4 razy 400 metrów, biegła także na MŚ w mikście. Razem z Maksymilianem Szwedem oraz Kajetanem Duszyńskim i Kaczmarek odnieśli pewne zwycięstwo już w eliminacjach z czasem 3:13.53. To oznaczało awans do niedzielnego finału oraz przede wszystkim przepustkę do startu na początku sierpnia w Paryżu. Baumgart-Witan na swej drugiej zmianie pobiegła znakomicie. Polki i Polacy nie wystartowali już potem w finale.

Kwalifikację olimpijską do Paryża uzyskała także na Bahama kobieca sztafeta 4 razy 100 metrów. Nie udało się to męskiej sztafecie 4 razy 100 m, ale jej pozostaje jeszcze nadzieja na kwalifikację olimpijską z rankingu. Do wywalczenia są dwa miejsca. Zdobędą je najszybsze reprezentacje w rankingu na dzień 30 czerwca. W tej chwili w zestawieniu krajów bez awansu szybsi od nas są Brazylijczycy (38.19), Holendrzy oraz ekipa Trynidadu i Tobago (po 38.30).

W sumie reprezentacja Polski wywalczyła na Bahamach cztery kwalifikacje olimpijskie – w obu sztafetach 4 razy 400 metrów, żeńskiej 4 razy 100 metrów oraz mieszanej 4 razy 400 metrów.

Udostępnij: Facebook Twitter