Święto strażaków w Bydgoszczy. W zeszłym roku wyjeżdżali do 5711 akcji [ZDJĘCIA]

Komendy Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy zorganizowała bydgoski Dzień Strażaka. Nominowano nowego zastępcę komendanta. Wręczono wyróżnienia i awanse.

Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się we wtorek (30 maja) w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 przy ul. Pomorskiej. Gospodarzem obchodów był st. bryg. mgr inż. Rafał Świechowicz, komendant PSP w Bydgoszczy, który wykonuję tę funkcję od trzech miesięcy. – Obejmując to stanowisko byłem pewien obaw, ale nie miałem wątpliwości, co do umiejętności strażaków i pracowników cywilnych komendy miejskiej. Jesteście wspaniałymi ratownikami i pracownikami, dając temu przykład w służbie, jak i poza nią. Strażacy jako przykładni obywatele nie tylko udzielają pomocy będąc w mundurze, ale również w ubraniach cywilnych – powiedział.

Na obchody przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych z powiatu bydgoskiego oraz członkowie innych służb mundurowych. Za maszt dla flagi narodowej posłużyła drabina strażacka, która wyniosła w górę biało-czerwone płótno podczas hymnu państwowego.

Komendant wojewódzki nadbryg. Jacek Kaczmarek wręczył nominację na stanowisko zastępcy komendanta miejskiego w Bydgoszczy bryg. mgr inż. Rafałowi Maraszowi. W straży działa on od 28 lat. Obowiązki pomocnika komendanta zacznie pełnić od 1 czerwca.

Rekordowa liczba wyjazdów

Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń, wyróżnień i awansów dla strażaków z PSP w Bydgoszczy. Przyznano również, po raz pierwszy w powiecie i mieście, odznakę św. Floriana, odznaczenie dla druhów OSP, które powstało w ramach Ustawy o OSP. Dzięki temu aktu prawnemu druhowie w wieku emerytalnym, którzy służyli w OSP przynajmniej 25 lat i druhny z 20 letnim doświadczeniem otrzymują świadczenia ratownicze w wysokości 200 zł miesięcznie.

– W imieniu wszystkich samorządowców z powiatu bydgoskiego chciałbym podziękować państwu za codzienną pracę, za poświęcanie życia. Dzięki wam samorządy się zmieniają, powstają piękne i przede wszystkim bezpieczne obiekty. To nas was spoczywa odpowiedzialność, aby spełniały one parametry bezpieczeństwa – zwrócił się w kierunku strażaków Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

– Można śmiało powiedzieć, że to wy strażacy pierwsi jesteście tam, gdzie potrzebna jest pomoc, gdzie trzeba ratować ludzkie zdrowie, mienie i życie. Wspieracie państwo, samorząd i mieszkańców podczas wielu sytuacji kryzysowych. Tak było chociażby podczas pamiętnej nawałnicy w 2017 roku, czy kolejnych fal pandemii, teraz pomagacie przy działaniach na rzecz ukraińskich uchodźców – powiedział Radosław Kempiński, wicewojewoda kujawsko-pomorski.

Był też czas na podsumowanie ostatniego roku. – Bydgoscy strażacy 5711 razy narażali swoje życie, aby chronić i ratować innych. W ostatnim roku mieliśmy też rekordową liczbę wyjazdów w całym województwie, tj. ponad 31 tys. zdarzeń, w całym kraju też padł rekord – 608 tys. wyjazdów. Średnio co minutę strażacy w Polsce wyjeżdżali do osób, które tego potrzebowały – powiedział komendant kujawsko-pomorski.

Po oficjalnych uroczystościach goście częstowali się „strażacką” grochówką i pyszną drożdżówką.

Ponad 150 lat służby w Bydgoszczy

Pierwszą Ochotnicza Straż Pożarna w Bydgoszczy powstała 2 czerwca 1864 roku. Już 10 września tego roku OSP rozpoczęła regularne ćwiczenia ze sprzętem, który otrzymała od magistratu. Ćwiczenia odbywały się dwa razy w tygodniu pod kierunkiem mistrza kominiarskiego. Zawodową Straż Pożarną w naszym mieście powołano w 1872 roku. Jej siedzibą został kościół Klarysek przerobiony na remizę, po tym jak zakon został rozwiązany przez władze pruskie. W świątyni wydzielono pomieszczenia na wozy gaśnicze i stajnie. Przebito w niej ścianę od strony ul. Jagiellońskiej, z której wyjeżdżały wozy.

Obecna Państwowa Straż Pożarna w Bydgoszczy jest największym garnizonem pożarniczym w województwie kujawsko-pomorskim. W czterech jednostkach ratowniczo-gaśniczych pracuje 241 strażaków.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter