Tragiczne losy więzionych za wolność. Poznamy je w czasie zwiedzania Izby Pamięci Aresztu Śledczego w Bydgoszczy

8 lutego Służba Więzienna obchodzi swoje święto. Z tej okazji Areszt Śledczy w Bydgoszczy-Fordonie, wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu zapraszają na pierwsze wspólne zwiedzanie Izby Pamięci.

Uroczyste otwarcie Izby Pamięci odbyło się na początku grudnia 2022 roku. Na rzecz jej odtworzenia, przebudowane dwa pomieszczenia biurowe AŚ. W pierwszej części Izby odtworzono celę z przełomu lat 40 i 50 XX w. – W celi są odtworzone wiernie wszelkie niewygody, z jakimi musiały zmagać się więźniarki. To pomieszczenie z wiadrem zamiast toalety, z twardą pryczą, która w ciągu dnia była podpinana do ściany. Więźniarkom nie wolno było w ciągu dnia siedzieć ani leżeć. Są też oryginalne kraty i drzwi od celi – mówi Damian Amon Rączka.

Izba Pamięci w Fordonie

Sala audiowizualna stanowi drugą część Izby Pamięci. Opowiada historię fordońskiego więzienia. Przybliża też sylwetki najsłynniejszych osadzonych – politycznych i kryminalnych, w tym Rity Gorgonowej, która odsiadywała tu wyrok do końca lat 30 XX wieku. W sali znajdują się również gabloty z pamiątkami. Wyświetlany jest film, dokumentujący spotkanie osadzonych kobiet po latach – w wolnej Polsce.

W środę, 8 lutego, zwiedzający będą mogli po raz pierwszy obejrzeć z bliska Izbę Pamięci. Wydarzeniu będą towarzyszyć dwie prelekcje, o historii więzienia w Fordonie którą przedstawi kpt. Marek Mikielewicz i najbardziej znanych osadzonych w okresie międzywojennym autorstwa Damiana Amona Rączki. Ostatnim punktem będzie zwiedzenie Izby Pamięci. Na każdy z wykładów przewidziano około 20 minut. – W czasie wydarzenia będzie prezentowany film o historii więzienia. W tym roku będzie obchodziło 170-lecie istnienia. Na początku istniało jako zakład poprawczy – dodaje Damian Rączka.

Poznaj Bydgoszcz – zapisz się do naszego newslettera!

W wydarzeniu mogą wziąć udział jedynie osoby pełnoletnie. Organizatorzy przewidują około 20 miejsc. Chęć uczestnictwa w wydarzeniu należy przesłać na adres: stowarzyszeniemsf@wp.pl od piątku od godziny 17. Z jednego adresu e-mail można wysłać maksymalnie dwa zgłoszenia. Informacje o zaproszeniu na zwiedzanie będą przesyłane do poniedziałku włącznie.

– Przywracamy pamięć o więźniarkach politycznych. O kobietach i młodych, często nieletnich osadzonych. Niektóre z nich były oficerami Wojska Polskiego, inne były harcerkami. Tylko wzajemna troska i solidarność, pozwoliły im przetrwać w tych straszliwych warunkach. W latach 1945 – 1956 było tutaj osadzonych około 800 więźniarek. Dziś jest ich z nami zaledwie sześć. To kobiety z cel dla małolatek. Jedna z osadzonych, Pani Maria Kowalska z Kcyni skontaktowała się z nami ostatnio. Zobaczyła w telewizji relację z otwarcia Izby Pamięci. była wzruszona, bardzo się ucieszyła. Być może osobiście odwiedzi odtworzoną celę w Izbie Pamięci – dodaje na koniec Damian Rączka.

Zwiedzanie Izby Pamięci rozpocznie się w środę, 8 lutego, oo godzinie 10. Potrwa do godziny 12.

Udostępnij: Facebook Twitter