Wizualizacja nowej trasy / Mat. inwestora
Nowym tramwajem pojedziemy po zielonym torowisku od Ronda Kujawskiego, wzdłuż ulicy L. Solskiego aż do ul. Bielickiej. Tam powstanie pętla autobusowo-tramwajowa. Przebudowane zostaną także ulice, powstaną rowerowe drogi, chodniki i parki kieszeniowe. Zasadzonych zostanie 208 drzew. Pierwsze prace ruszą już w wakacje.
– Konsekwentnie rozwijamy naszą sieć tramwajową. Inwestycja jest pierwszym etapem naszego planu budowy całej trasy łączącej rondo Kujawskie z rondem Grunwaldzkim. Inwestycje przygotowaliśmy uwzględniając również oczekiwania kierowców, rowerzystów i pieszych dbając o ich bezpieczeństwo i komfort. Łączymy ją poza tym z dużym pakietem nasadzeń drzew. Będzie to też kolejna inwestycja po Lesie Gdańskim, gdzie na torowisku zasadzimy rozchodnik, a przystanki za sprawą odpornych roślin nabiorą zielonego charakteru. Wprowadzenie tych rozwiązań to między innymi efekt konsultacji z mieszkańcami – powiedział prezydent Rafał Bruski.
Miasto podpisało umowę z konsorcjum firm Mirbud oraz Kobylarnia. Wartość kontraktu to ponad 107,2 mln zł. Będzie realizowany przy wykorzystaniu dofinansowania z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, w kwocie ponad 63,5 mln zł. Wykonawca zobowiązany jest rozpocząć roboty w ciągu miesiąca od przekazania terenu budowy. Przekazanie jest zaplanowane na początku lipca. Budowa zajmie około dwóch lat.
Inwestycja obejmuje budowę trasy od Ronda Kujawskiego do ulicy Bielickiej na Szwederowie. Tam powstanie nowoczesna pętla tramwajowo-autobusowa. Jest to pierwszy etap projektu, którego celem jest lepsze skomunikowanie dużych bydgoskich osiedli: Szwederowa, Górzyskowa i Błonia z innymi częściami miasta. Cała trasa (od Ronda Kujawskiego do Ronda Grunwaldzkiego) stworzy też w przyszłości alternatywne połączenie pomiędzy zachodnią i wschodnią częścią Śródmieścia. Na etapie przygotowania koncepcji oraz w strategicznych dokumentach miasta uwzględniono też rozbudowę tego układu o trasę tramwajową wzdłuż ul. Szubińskiej na Błonie.
Na Rondzie Kujawskim powstaną dwa dodatkowe przystanki tramwajowe. Przebudowana zostanie podziemna infrastruktura wokół nowej trasy. Część ulic poprzecznych zostanie rozbudowana lub przebudowana w celu upłynnienia ruchu tramwajowego i samochodowego. Między Rondem Kujawskim a ul. T. Lenartowicza wytyczone będą dodatkowe przejście dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym na wysokości centrum handlowego. Przejście dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym powstanie także na wysokości ul. Konopnej. W ramach prac zaprojektowane zostały również elementy zmniejszające hałas i drgania oraz zadaszony parking rowerowy w obrębie pętli przy ul. Bielickiej.
– Na trasie powstaną zielone torowiska z rozchodnikiem oraz przystanki z roślinami rosnącymi na dachach, a przestrzeń pomiędzy torowiskiem i jezdnią, zamiast standardowych trawników, zabezpieczymy pod kwietne łąki – podkreśla miasto. Nowością będą kieszeniowe parki wzdłuż ul. L. Solskiego (m.in. przy ul. Konopnej, Bielickiej oraz Kossaka). – Zasadzimy ponad 200 dorodnych drzew oraz prawie 4 tysiące krzewów. Ze względu na charakter oraz lokalizację inwestycji nasadzenia kompensacyjne lokalizowano głównie w pasach zieleni wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Najwięcej drzew sadzonych będzie po północnej stronie ulicy L. Solskiego, przede wszystkim w sąsiedztwie skrzyżowań. W zielony skwer wypełniony między innymi jabłoniami ozdobnymi, wiązami i lipami zamieni się między innymi teren pomiędzy ulicami L. Solskiego i Konopną – wylicza inwestor.
Zapisz się na nasz newsletter!


