Trwają zapisy na Leśny Bieg Kolejarski, najstarszy bieg w Bydgoszczy. To gratka dla fanów biegania w terenie

Uczestnicy XXII Leśnego Biegu Kolejarzy chwilę przed startem / Fot. nadesłane

Miłośnicy biegania i nordic walking będą mogli spróbować swoich sił w XXIII Leśnym Biegu Kolejarskim. To najstarszy bieg organizowany do dzisiaj w Bydgoszczy przez Ognisko Towarzystwa Kształcenia Kultury Fizycznej Kolejarz Bydgoszcz.

Impreza odbędzie się w sobotę, 18 listopada w Myślęcinku. Start i meta usytuowane będą na polanie grillowej, naprzeciwko stoku narciarskiego. Dorośli biegacze (od 16 lat) będą mieli do wyboru dwa dystanse: 5 i 10 km. Dzieci sprawdzą się na 150 i 300 metrów. Młodzież będzie ścigała się na 1 i 2 km.

Oprócz walki o wynik indywidualny, odbędzie się rywalizacja drużyn na dystansie 10 km. O rezultacie decydować będą czasy uzyskane przez pięciu zawodników zapisanych pod tą samą nazwą zespołu. Aż dziesięć najlepszych ekip będzie wyróżnionych.

Leśny Bieg Kolejarski. Zawody dla wszystkich

Trasy biegowe będą wyznaczone na terenie Myślęcinka. To głównie tereny leśne, gdzie nie brakuje wzniesień, wąwozów i wąskich ścieżek. Dla niektórych osób mogą być wymagające, jednak nic nie jest nie do przejścia. Zadbamy o dobrą atmosferę i ciekawe nagrody. Trzech najlepszych uczestników w kategoriach wiekowych otrzyma pamiątkowe statuetki. Będziemy wyróżniać od 16 roku życia do ponad 80 lat – mówi Patryk Hołtyn, prezes TKKF Kolejarz Bydgoszcz.

Przewidziany jest także start na 5 km dla miłośników chodu z kijami. W klasyfikacji nordic walking nagrodę otrzyma sześć pierwszych miejsc w kategoriach ogólnych kobiet i mężczyzn. W tej dyscyplinie też odbędzie się klasyfikacja drużynowa – nagrodzone będą trzy najlepsze czteroosobowe zespoły.

Rejestracja elektroniczna trwa do 14 listopada 2023 roku. Jeśli limit uczestników nie zostanie osiągnięty (800 os.) będzie można zapisać się dodatkowo w dniu zawodów. Link do zapisów dostępny jest TUTAJ.

Dla wszystkich zarejestrowanych zawodników organizator zapewnia: pakiet startowy z drobnymi upominkami, numer startowy z chipem pomiarowym, na mecie pamiątkowy medal, posiłek regeneracyjny i wodę.

Najstarszy bieg w Bydgoszczy

Leśny Bieg Kolejarzy to znaczące część historii bydgoskich biegów. Pierwsze edycje słynęły ze startów wybitnych biegaczy z regionu, a stawkę wzmacniali najlepsi długodystansowcy z całej Polski. – Cykl biegów zainaugurowały zawody 20 listopada 1993 roku. Od tego czasu staramy się organizować biegi mniej w terminie listopadowym. Od początku słynęły z bardzo wysokiego poziomu sportowego. Przyjeżdżali zawodnicy z całej Polski, którzy w pewien sposób utrzymywali się z biegania. Warto wymienić m. in. Wiesława Pałczyńskiego czy Ryszarda Marczaka – wspomina Janusz Lenc, członek TKKF Kolejarz Bydgoszcz.

15 pierwszych edycji biegu odbyło się w Rynkowie. Bazą dla zawodników był internat Technikum Kolejowego. Potem przenieśliśmy się na stadion TKKF im. Eugeniusza Połtyna przy ul. Słowiańskiej i pobliski park na Wzgórzu Wolności. Wraz ze wzrostem popularności biegania impreza „otworzyła się” na amatorów. Pojawiły się nowe dystanse, poniżej dziesięciu kilometrów. Po 2015 roku nastąpiła sześcioletnia przerwa od organizacji aż do 2021 roku, kiedy bieg wrócił na biegową mapę zawodów. Teraz zmagania odbywają się w Myślęcinku – wyjaśnia.

Tak prezentuje się podium podczas Leśnego Biegu Kolejarzy / Fot. TKKF Kolejarz Bydgoszcz

Ognisko TKKF Kolejarz Bydgoszcz zostało zarejestrowane w 1989 roku. Początkowo zrzeszało pracowników kolei, miłośników biegania z regionu, jak i z całej Polski. Przez drużynę przewinęło się wielu wybitnych sportowców, którzy zdobywali liczne sukcesy. Grupa przetrwała aż do „obecnych czasów”, mając w swoich szeregach obecną mistrzynię Polski Kolejarzy na dystansie 10 km w biegu ulicznym Agnieszkę Kujach. Mistrza Polski Strażaków w biegach ulicznych 2022 oraz indywidualnego wicemistrza i drużynowego mistrza Europy Strażaków w biegu ulicznym – Przemysława Ratajczyka czy weterana, wielokrotnego medalistę mistrzostw Polski w lekkiej atletyce masters – Władysława Angiela. Wszyscy wystąpią w XXIII Biegu Kolejarskim.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter