Wiecha trafiła na samą górę nowego budynku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy/ Fot. R. Sawicki/UMB
„To będzie świątynia muzyki” – takie słowa padają w kontekście powstającego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy im. Feliksa Nowowiejskiego. Ukończono pierwszą część budowy. Obiekt stoi już w stanie surowym. We wtorek, 23 stycznia, odbyło się uroczyste wciągnięcie wiechy na najwyższy punkt gmachu przy ul. Paderewskiego.
W murach powstającego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wybrzmiały pierwsze dźwięki instrumentów. Gości uroczystości zawieszenia wiechy przywitał uczelniany kwartet smyczkowy. Choć obiekt jest w stanie surowym, składa się z betonowych bloków, to jego potężna bryła już robi wrażenie na przechodniach, spoglądających z ul. Kamiennej czy też Chodkiewicza. Urokowi dodaje mu staw, obok którego rozciągają się oba skrzydła obiektu. Stanie się częścią pięknego parku akademickiego.
Akademia Muzyczna. Cztery sale koncertowe
Budynek będzie składał się z 644 pomieszczeń (sale dydaktyczne, sala prób, pomieszczenia gastronomiczne i dom studenta). Serce obiektu to sale koncertowe: symfoniczna, kameralna, teatralno-operowa oraz organowa. To będzie też perełka ekologiczna w naszym mieście. Budynek został zaprojektowany z naciskiem na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii wraz nowoczesną technologią termoizolacji, aby jak najlepiej i najdłużej zatrzymywać ciepło. To będzie najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce.
Elewacja od strony ul. Kamiennej zostanie wykonana z jasnoszarej, ręcznie formowanej cegły. To trwały i ekologiczny materiał i zarazem nawiązanie do funkcjonującej niegdyś w tym rejonie cegielni. Cegłę zastosowano na 3-kondygnacyjnej „zwyżce” od strony glinianki. Większa część elewacji od strony południowej utworzy szkło, a energię elektryczną wytworzą również panele fotowoltaiczne.
Jedną z bardziej skomplikowanych części projektu, którą należało wykonać w modelu 3D, jest elewacja wraz z fasadą aluminiową. Ma ona odzwierciedlać falę z pobliskiego stawu. Z uwagi na fakt, że krajowi dostawcy systemów aluminiowych nie posiadają odpowiednich dokumentów oraz badań, które umożliwiałby realizację fasady zgodnie z wytycznymi projektu, konieczne stało się przeprowadzenie dodatkowych analiz w akredytowanych laboratoriach w Niemczech lub Szwajcarii.
Umowę na budowę kampusu podpisano dwa lata temu. To co widzimy przy ul. Paderewskiego to efekt 15- miesięcznych prac budowlanych. Inwestycja powstaje na terenie o powierzchni ponad 3 hektarów. Do nowego gmachu akademii przeniesiona zostanie działalność uczelni, zlokalizowana do tej pory w ośmiu budynkach w śródmieściu.
„Będzie obiektem zazdrości w całej Polsce”
Uroczystości związane z zawieszeniem wiechy odbyły się w rozbudowywanej sali symfonicznej. Moment wciągnięcia barwnego wieńca został ukazany na telebimie. – To symbol ciężkiej pracy budowlańców, ale także wspomnienie tych, którzy przyczynili się do faktu, że ta wspaniała inwestycja może się dokonywać – powiedziała prof. Elżbieta Wtorkowska, rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Prof. Jerzy Kaszuba, dawny, wieloletni rektor Akademii Muzycznej, realizator koncepcji programowej budowy kampusu, wspomniał początki starań się o realizację tej inwestycji. – Kiedy pojawiły się pierwsze plany budowy kampusu, ludzie pytali mnie na ulicy: Panie rektorze, po co wam taki duży budynek? Właśnie te sukcesy trochę nas przytłaczały w kontekście rozbudowy uczelni, bo jeśli dało się w tych starych kamienicach, nieprzystosowanych do naszej działań artystycznych osiągać takie sukcesy, to po co nam nowy budynek? Dzisiaj jest odwrotnie. Kiedy idę po latach tą samą ulicą, ludzie pytają, kiedy zakończy się budowa, kiedy będzie można tam wejść? Jestem poruszony tym wszystkim, że to się w ogóle udaje.
– To kolejna wizyta na tym placu budowy, ale też ta inwestycja jest szczególna dla rozwoju miasta – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – O budowę nowoczesnego kampusu dla bydgoskiej uczelni zabiegaliśmy wiele lat. Dlatego przekazywaliśmy na ten cel niezbędne grunty, zmienialiśmy plany zagospodarowania przestrzennego. Zbudujemy nowe drogi, które zapewnią bezpieczny i wygodny dojazd. Nie mam wątpliwości, że to dobrze ulokowane pieniądze. Akademia Muzyczna z nowym kampusem stanie się atrakcyjnym miejscem przyciągającym do Bydgoszczy młodych, zdolnych ludzi. Równocześnie dzięki tej inwestycji, rewitalizujemy kolejny kwartał Śródmieścia.
Inwestycja od początku jest wspierana przez bydgoski samorząd. Już w 2012 roku, z myślą o rozwoju uczelni prezydent Bydgoszczy, zaproponował budowę nowego gmachu, zamiast pozyskiwania starszych nieruchomości wymagających przebudowy. Na ten cel w 2014 r. miasto przekazało nieodpłatnie działkę o wartości 9 mln zł. W 2018 roku uchwalony został przez Radę Miasta nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uwzględniający nową inwestycję.
– To bardzo ciekawa inwestycja. Gratuluję całemu zespołowi uczelni za sukces w pozyskaniu finansowania obiektu, który wszystkie uczelnie muzyczne w Polsce będą „zazdrościć” Bydgoszczy. Mamy za sobą prostszą część. Teraz wkraczamy w to, co jest najważniejsze. Na tym etapie będą potrzebne bardzo szybkie, codzienne decyzje. Wchodzimy już w elementy artystyczne. Ten obiekt jest bardzo ładny, ale też bardzo wymagający. Decyzje te wpłyną na jakość koncertów, jakie będą tutaj organizowane – powiedział Dariusz Blocher, prezes głównego wykonawcy inwestycji, przedsiębiorstwa Unibep.
Firma Unibep z Bielska Podlaskiego jest obecnie jednym z największych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce, funkcjonującym na rynku od ponad 73 lat. To spółka z przewagą polskiego kapitału, od 2008 roku notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Przez lata działalności firma stworzyła silną Grupę Kapitałową Unibep SA. Posiada doświadczenie w realizacji obiektów o przeznaczaniu kulturalnym (generalny wykonawca Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach – 2011, Opery i Filharmonii Podlaskiej – 2013).
Prezent na 50-lecie uczelni
Koszt inwestycji, sfinansowanej przez rząd wynosi ponad 402 mln złotych. Zakończenie budowy jest planowane na jesień 2025 roku. Wówczas bydgoska Akademia Muzyczna będzie świętowała 50-lecie uczelni.
Decyzję o utworzeniu w Bydgoszczy uczelni artystycznej – początkowo jako jednowydziałowej filii Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi – podjęto 1 października 1974 r. Po przeprowadzeniu pierwszego naboru, do którego przystąpiło blisko 80 kandydatów, 11 listopada 1974 roku naukę rozpoczęło 25 studentów Wydziału Instrumentalnego.
Obecnie na bydgoskiej AM kształci się 624 studentów w ramach czterech wydziałów: Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku, Wydziału Instrumentalnego, Wydziału Wokalno-Aktorskiego oraz Wydziału Dyrygentury, Jazzu, Muzyki Kościelnej i Edukacji Muzycznej. Prowadzone są również studia podyplomowe (w zakresie studiów instrumentalistyki, wokalistyki, pedagogicznych oraz chórmistrzostwa i emisji głosu) i Szkoła Doktorska (kompozycja, teoria muzyki, reżyseria dźwięku, instrumentalistyka, wokalistyka, dyrygentura oraz jazz i muzyka estradowa).
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!