W „Emdeku” na Szwederowie powstanie wyjątkowa scena. Będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców

Niedługo rozpocznie się budowa wielofunkcyjnej sceny przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 na Szwederowie. Inwestycja jest realizowana w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

– Gdy zrobi się chłodniej lub będzie padał deszcz, scenę będzie można zamknąć od strony parku Jordanowskiego, a widzowie mogą przejść do sali gimnastycznej, aby obejrzeć występ z drugiej strony – mówił Adam Łętocha, dyrektor MDK nr 2, podczas czwartkowego briefingu zapowiadającego rozpoczęcie budowy.

Scena powstanie w miejscu istniejącego podestu scenicznego. Będzie ona przylegała do sali gimnastycznej. To wyjątkowy projekt, bowiem widownia będzie mogła znajdować się w środku budynku, jaki i na zewnątrz. Wybudowane zostanie całkiem nowe pomieszczenie z zapleczem sanitarnym, w którym znajdą się rozsuwane drzwi, otwierające dostęp na dwór.

– To nie jest małe zadanie. Jest ono połączone z częścią przebudowy sali gimnastycznej. Z racji tego, że projekt jest realizowany w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, będzie on dostępny dla wszystkich mieszkańców. Placówka chętnie współpracuje z innymi organizacjami – wyjaśniał zastępca prezydenta Bydgoszczy, Michał Sztybel.

Oprócz występów artystycznych, scena będzie miejscem do organizacji treningów i zawodów dla szachistów czy tenisistów stołowych, którzy rozwijają się w progach MDK nr 2.

Wykonawcą prac będzie bydgoska firma Malibud. Prace mają trwać dziesięć miesięcy od podpisania umowy, co nastąpi jeszcze w listopadzie 2022 roku.

70 lat kultury i sportu na Szwederowie

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 to najstarsza w mieście tego typu placówka. Jej historia rozpoczęła się w 1949 roku. Wówczas na Szwederowie powstał Ogródek Jordanowski z siedzibą przy ówczesnej ulicy Małgorzaty Fornalskiej 42 (dzisiaj ul. Leszczyńskiego). Na jego terenie znajdowało się boisko do gry w piłkę nożną, piaskownica oraz plac zabaw z prostymi huśtawkami, ławeczkami i małą karuzelą. Wkrótce pojawiła się także nieduża fontanna wybudowana przez mieszkańców osiedla. W roku 1950 młodym sportowcom udostępniono salę gimnastyczną, a w wybudowanym pawilonie zaczęły się regularnie odbywać pierwsze zajęcia dla dzieci i młodzieży. 1 września 1969 roku zmieniono nazwę placówki na Dom Kultury Dzieci i Młodzieży nr 2 w Bydgoszczy. Rozszerzono również ofertę do dwudziestu kół zainteresowań. Pięć lat później zmieniono nazwę placówki na Młodzieżowy Dom Kultury nr 2. W 1994 roku utworzono Młodzieżowy Klub Sportowy EMDEK, zrzesza on wszystkich małych i dużych sportowców z sekcji kolarskiej, szachowej oraz tenisa stołowego. W 2019 roku obchodzono 70-lecie placówki.

Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter