Weekend w Bydgoszczy 12-14 stycznia. Zimowe szaleństwo, narty, bieg, koncerty i bydgoski bazar

To będzie w Bydgoszczy weekend pełen wrażeń. Kto mówi, że w Bydgoszczy nic się nie dzieje, nie wie, co mówi i nie wie, co się dzieje. Oto nasze weekendowe propozycje.

Narciarze na stok w Myślęcinku

Stok w Myślęcinku został naśnieżony i jest otwarty dla narciarzy (dla saneczkarzy, wstęp darmowy). Dla miłośników śnieżnych zabaw czynny będzie parking pod stokiem, a także ten przy ulicy Konnej.

Stok w Myślęcinku
Stok w Myślęcinku / Fot. B.Witkowski / UMB

Ile kosztuje korzystanie ze stoku, a właściwie – z wyciągu orczykowego? Ceny nie zmieniły się od kilku lat i wynoszą:

  • bilet na 1 wjazd – 3 zł
  • karnet narciarski na 10 wjazdów – 20 zł
  • karnet narciarski 1-godzinny – 25 zł
  • jednorazowy zakup 3 karnetów 10-wjazdowych – 50 zł
  • karnet narciarski 2-godzinny – 40 zł

Wyciąg będzie czynny we wszystkie dni tygodnia od godz. 12.00 do godz. 22.00 (kasa czynna do godziny 20.30).

Noc biologów na UKW

Biologiczne wykłady, warsztaty i wystawy odbędą się już w najbliższy piątek, 12 stycznia. Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego włącza się w kolejną edycję Nocy Biologów. „Jak kurczą się komórki mięśniowe? Czy biolodzy mają pH? Dokąd tupta i frunie miejski zwierz?” Na te i inne pytania odpowiedzi padną podczas zajęć przygotowanych przez biologów UKW. Bydgoscy naukowcy przygotowali kilkanaście propozycji warsztatów i wykładów skierowanych do uczniów, ale także i dorosłych. Zainteresowani mogą wziąć w nich już w piątek, 12 stycznia, nie ponosząc żadnych opłat. Wystarczy wejść na stronę nocbiologow.pl i zapisać się na dane zajęcia. Noc Biologów przez 13 lat stała się lubianą imprezą popularnonaukową, dlatego pozostało już niewiele wolnych miejsc.

Międzygatunkowa miniwidzialność w Galerii Miejskiej bwa

Galeria Miejska bwa (ul. Gdańska 20) zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Path” Leszka Golca i Tatiany Czekalskiej. W piątek (12 stycznia, 17) – „Dlaczego zwierzęta są nadal (prawie) niewidzialne?” – wykład prof. dr hab. Andrzeja Elżanowskiego, zoologa i bioetyka. W sobotę (13 stycznia, godz. 17) – „Humusy”- przygotujemy proste i genialne zarazem, odżywcze hummusy pełne barw i kolorów Koncepcja, prowadzenie warsztatów i zapisy: Karolina Pikosz i Agnieszka Gorzaniak Zapisy pod numerem telefonu: 52-339-30-62. Wstęp wolny.

Doprowadzone do wrzenia w Zakładce

W piątek o godz. 18 w kawiarni Zakładka w siedzibie BCOPiW, ul. Gdańska 5, otwarcie Nowego Roku ze spotkaniami okołoliterackimi. Na dobry początek w kontynuacji cyklu Bookspresso gościnią jest Małgorzata Grosman, bydgoska dziennikarka i pisarka. W swojej najnowszej książce wychodzi poza nasz region, zabierając ważny głos w ogólnopolskiej debacie na temat sytuacji kobiet, zwłaszcza w czasach niedawnej pandemii. 

Szanty w Światłowni

W klubie Światłownia przy ul. Św. Trójcy 15 w piątek (godz. 18) koncert zespołu szantowego Zespół Dnia Następnego. Warszawski zespół tworzy dwóch artystów: Jacek „Fidel” Plisak – gitara 12-strunowa, śpiew
Dawid „Młody” Rydz – akordeon, dobre wrażenie. Usłyszymy folk żeglarski tudzież irlandzki, szanty, piosenki autorskie. Cegiełka na Fundację Światłownia w cenie 20 zł.

Siatkarze zagrają z BBTS Bielsko-Biała

Walczący w I lidze siatkarze BKS Visła ProLine zmierzą się w piątek (12 stycznia) o godz. 18.30 z jednym z czołowych zespołów rozgrywek, BBTS Bielsko-Biała. Na dopingowanie swego zespołu zapraszamy kibiców do hali Immobile Łuczniczka.

„Księżniczka czardasza” w Operze Nova

Operetka Imre Kalmana to wielki hit. Realizacja Opery Nova sytuuje akcję sceniczną „Księżniczki czardasza” (na zdjęciu) w Polsce międzywojennej: w Warszawie i Wilnie, w modnym lokalu, którego bywalcami są m.in. sanacyjni oficerowie oraz w pałacu kresowej arystokracji. Genialnie wyreżyserowana operetka z komediowymi gagami i jedna z najlepszych produkcji Opery Nova. Do obejrzenie w piątek i sobotę (godz. 19) oraz w niedzielę (godz. 18).

Gershwin w Filharmonii Pomorskiej

Piątkowy (początek o godz. 19) koncert w Filharmonii Pomorskiej z muzyką George’a Gershwina przeniesie melomanów w świat jazzu, bluesa i amerykańskiej muzyki klasycznej lat 20. i 30. XX wieku. W programie: uwertura do musicalu Lady Be Good oraz utwory: I’ve Got Rhytm, Lullaby for strings, Embraceable You, Fascinating Rhythm, a na deser – koncertowa wersja opery Porgy and Bess.

Weekend w Teatrze Polskim z dyktatorami

Scena ze spektaklu / Fot. Natalia Kabanow/Teatr Polski

W najbliższy weekend: 12 (piątek, godz. 19), 13 (sobota, godz. 19), oraz 14 (niedziela, godz. 18) stycznia na małej scenie Teatru Polskiego odbędą się pokazy „Ostatnich dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” w reżyserii Wojciecha Farugi. Bydgoska publiczność zasiądzie po dwóch stronach małej sceny, by śledzić wydarzenia z grudnia 1989 roku. W spektaklu, powstałym w oparciu o autorski tekst Julii Holewińskiej, twórcy i twórczynie przyglądają się zmierzchowi dyktatury rumuńskich przywódców. 

Hala targowa z sambą

Operator hali targowej przy ul. Magdzińskiego zaprasza w sobotę (godz. 19-22) na karnawałowy pokaz samby brazylijskiej. Wstęp bezpłatny. W niedzielę (14 stycznia, godz. 14-16) animacje dla dzieci: kartki na dzień babci i dziadka (wydarzenie bezpłatne). Trwa w hali wystawa kalendarza charytatywnego bydgoskich sportowców wraz z ich pupilami. Kalendarz można zakupić a barze Fyrtel, cena 79,99. Całkowite przychody ze sprzedaży kalendarza będą przeznaczone dla Stowarzyszenia STUKOT oraz Fundacji Ostatnia przystań.

Filharmonia dla najmłodszych

W sobotę (12 stycznia) w Filharmonii Pomorskiej dwa tradycyjne spotkania z muzyką dla najmłodszych: o godz. 10.30 „Od brzuszka do uszka maluszka”, a o godz. 11 „Akademia Wiolimisia.

Partyzant w MCK

Krzysztof Toczko, znany jako Partyzant, swoją karierę muzyczną związał z legendarnym zespołem Dżem – w latach 1990–1994 zagrał z grupą ponad 200 koncertów, zagościł na 6 wydawnictwach, a co najważniejsze – zaczął kreować swoją artystyczną drogę. Większość koncertów zespołu otwierał krótkim występem na gitarze. Wykonywał m.in. utwór Jimiego Hendrixa Little Wing, używając techniki tappingu oburęcznego, zwanej również fortepianową. Styl ten umożliwia prowadzenie dwóch niezależnych linii melodycznych, a nawet granie na dwóch gitarach jednocześnie. Koncert w sobotę w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego o godz. 19.

Strefa Małego Projektanta w Młynach Rothera

Zima w Bydgoszczy
Młyny Rothera / Fot. B. Witkowski / UMB

Twórcze warsztaty rodzinne w Młynach Rothera w sobotę (13 stycznia, godz. 12.30). Mali projektanci będą mogli stworzyć własne gry karciane. Od pomysłu aż po ostateczną realizację – wszystko w rękach małych twórców! Zabawa w Strefie Małego Projektanta będzie okazją nie tylko do rozwoju talentów plastycznych, ale też budowania u dzieci poczucia sprawczości i wzmacniania motoryki małej. Mali projektanci poprzez zabawy z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych będą tworzyć autorskie gry, które następnie zabiorą do domów. 

„Wstyd” – teatralna komedia z Anną Dereszowską

W sobotę w Filharmonii Pomorskiej (godz. 15 i 17.30) spektakl „Wstyd”. To komedia, rozgrywająca się na tle weselnego zamieszania. Zderzenie dwóch całkowicie odmiennych rodzin – różniących się pochodzeniem, statusem społecznym, stylem życia i zwyczajami – jest kanwą dla coraz bardziej ekscytujących wydarzeń. Występują: Anna Dereszowska, Marieta Żukowska, Szymon Bobrowski, Wojciech Zieliński.

Dla dzieci w Teatrze Kameralnym

„Dziewczynka z herbacianych pól” to sztuka oparta na balijskich opowieściach. Historię na potrzeby polskiego widza zaadaptował Arkadiusz Klucznik, odpowiedzialny również za reżyserię spektaklu.
Widzowie poznają Ayu, dziewczynkę z wyspy Bali, oraz jej rodzinę – matkę i ciotki. Mieszkanka wsi leżącej nieopodal góry Agung wspólnie z lekarzem oraz zwierzętami poszukuje lekarstwa, które pomoże jej mamie, Ketut, nawiedzonej przez ducha choroby. Dzielna Ayu, pomimo ułomności wzroku, podejmuje się niebezpiecznej wyprawy i poszukiwania jaskółczych gniazd, podstawy lekarstwa niezbędnego do uratowania Ketut. Spektakle w sobotę (godz. 16) i niedzielę (godz. 12) w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej.

Karnawałowo w pałacu w Ostromecku

W niedzielę (godz. 12) w Pałacu Nowym w Ostromecku karnawałowa potańcówka z zabawą dla najmłodszych. Pojawią się przeboje Anny Jantar, Czesława Niemena, Kory, Maryli Rodowicz oraz Ady Rusowicz czy Andrzeja Zuchy. Po koncercie warsztat tworzenia masek karnawałowych. Bilety: 30 zł dostępne na stronie eventonclick.

„Superprodukcja” – komedia w Adrii

– Pewien potentat w branży przetwórstwa mięsnego ma pieniądze, jego znajomy reżyser ma ambicje, kilku znanych aktorów akurat nie ma pracy… Co może powstać z tej mieszanki? Superprodukcja „Krzyżacy. Ostatnia krew”. Zanim na planie superprodukcji reżyser krzyknie „akcja!” sporo się dzieje. Najnowszy spektakl Michała Paszczyka z kabaretu Paranienormalni to ironiczne spojrzenie na polski przemysł filmowy – piszą organizatorzy. Komedia z Barbarą Kurdej-Szatan w Adrii przy ul. Toruńskiej w niedzielę o godz. 16 i 19.

Koncert galowy „Akademickiego kolędowania” w bazylice

W niedzielę o godz. 16.30 w Bazylice św. Wincentego a Paulo galowy koncert XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Akademickich „Akademickie Kolędowanie”. Wystąpią: Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – dyr. Błażej Połom, Chór Akademicki Politechniki Bydgoskiej – dyr. Agnieszka Sowa, Chór Semper Fidei z Nakła nad Notecią – dyr. Mirosława Maison, Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – dyr. Arkadiusz Kaczyński, Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – dyr. Benedykt Odya, Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy – dyr. mjr dr Dominik Sierzputowski

Bydgoska Liga Pływacka na basenie Astorii

Trwa druga edycja Bydgoskiej Ligi Pływackiej UNI-CAR RENAULT na Pływalni Astoria. W niedzielę (14 stycznia) o godz. 9 trzecie zawody w tej edycji. Kolejne – 4 lutego.

Zimowa Botaniczna Piątka

Biegowe spotkanie w ramach cyklu Botaniczna Piątka. Początek w niedzielę o godz. 10 w Ogrodzie Botanicznym w Myślęcinku! Zapisy na stronie www.botaniczna5.pl.

Bydgoski Bazar w BCTW

Najnowsze trendy, moda, rękodzieło i ekologia – wszystkie te idee łączy Bydgoski Bazar. Wystawcy i odwiedzający spotkają się w najbliższą niedzielę (14 stycznia, godz. 11) w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Wstęp wolny. Bydgoski Bazar stał się w naszym mieście imprezą cykliczną, której poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego – ogromną przestrzeń BCTW wypełnił swego rodzaju pchli targ. A na nim można było kupić niemal każdy element garderoby i niepowtarzalne dodatki – w dodatku taniej, bo z drugiej ręki.

Metalkas Pałac gra o zwycięstwo

Pierwszy mecz siatkarek Metalkas Pałacu w roku 2024 w Bydgoszczy. W niedzielę o godz. 19.30 w hali Immobile Łuczniczka zagrają z Volleyem Wrocław. Rywal jak najbardziej w zasięgu Pałacu, który musi wygrywać, aby opuścić ostatnie miejsce w tabeli ekstraklasy.

Udostępnij: Facebook Twitter