Scena z baletu „Szepty i cienie” / Fot. Andrzej Makowski/Opera Nova
W niedzielę wiadomo – wybory. Ale przecież nie tylko tym się żyje. Bydgoszcz będzie w ten weekend tętniła koncertowym i imprezowym życiem. Rozpoczyna się Festiwal Prapremier. Będą świetne koncerty. Zapraszamy do wybierania spośród naszych propozycji.
„Zniknięcia” i „Ceausescu” na inaugurację Festiwalu Prapremier
Scena z przedstawienia „Zniknięcia” / Fot. Volker Vornehm
W piątek (13 października) o godz. 19 w Teatrze Kameralnym spektakl rumuńskiego reżysera Cristiana Bana pt. Zniknięcia według tekstu Elise Wilk, laureatki Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy Aurora. To przedstawienie o losach Niemców z rumuńskiego Siedmiogrodu. W sobotę i niedzielę natomiast dwa premierowe pokazy spektaklu „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu” przygotowanego na Festiwal Prapremier przez bydgoski Teatr Polski. W sobotę na małej scenie TPB o godz. 19, a w niedzielę o godz. 16. Potem kolejne spektakle festiwalu, który odbywa się pod hasłem „Pola walki”.
Fonomo – festiwal muzyki i filmu
Trwa Fonomo – festiwal, na którym od ponad 11 lat poszukuje się związków pomiędzy filmem i muzyką, obrazem i dźwiękiem. Im bardziej te połączenia pomiędzy nimi są nieoczywiste, tym lepiej i ciekawiej. – Fascynuje nas różnorodność, eklektyczność i zjawiska interdyscyplinarne. Według tego klucza staramy się dobierać co roku program pokazów filmowych oraz zapraszać artystów i gości, którzy pojawią się na naszym festiwalu – piszą organizatorzy
Szczegółowy program Fonomo Music&Film Festiwal – TUTAJ.
Noc Księgarń
W piątek (13 października) Noc Księgarń. W tegorocznej edycji wydarzenia biorą udział „Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich” pod arkadami na rogi Gdańskiej i Jagiellońskiej oraz „Zakładka” przy Gdańskiej 5, która rozpoczyna świętowanie o godz. 18.00. Od 18.45 do 20.30 w cyklu Bookspresso planowane są rozmowy z bydgoskimi autorkami: Malwiną Kubiczek, Meredith Cattleya i Katarzyną Muszyńską.
„Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich” w Noc Księgarń przyłącza się do obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, które akurat 13 października organizuje po sąsiedzku w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5 Dorota Mrozowicz-Grodzka, literaturoznawczyni, wiceprezeska Stowarzyszenia Małyssak, asystentka zdrowienia w Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Po zakończeniu działań w BCOPW Dorota Mrozowicz-Grodzka o godz. 20.30 odwiedzi Toniebajkę i opowie o terapeutycznej funkcji książek oraz o znaczeniu fikcji i szeroko rozumianego słowa pisanego w procesie zdrowienia po kryzysie zdrowia psychicznego.
„Szepty i cienie” – balet współczesny w Operze Nova
„Szepty i cienie” to tryptyk baletowy autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich tancerzy i choreografów tańca współczesnego. Jacek Przybyłowicz pracował już z Baletem Opery Nova w 2015 r. nad choreografią do legendy dramatycznej „Potępienie Fausta”. „Szepty i cienie” składają się z trzech części: „Barocco” do muzyki Jana Sebastiana Bacha, „Szepty i cienie” do muzyki Pawła Szymańskiego i „3 for 13” do kompozycji Pawła Mykietyna. Spektakle w Operze Nova w piątek i sobotę o godz. 19, w niedzielę o godz. 18.
Muzyka Michała Lorenca w Filharmonii Pomorskiej
W piątek (godz. 19) w Filharmonii Pomorskiej koncert „Światło prawdy” – to suita Michała Lorenca. Wykonają ją pod dyrekcją Miłosza Kuli Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, zespół DesOrient, oktet The Office Singers oraz Marcela Wierzbicka-Opalińska sopran, Adam Strug śpiew, Krzysztof Gosztyła recytacje.
Michał Lorenc uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej, napisał muzykę do ponad 175 filmów, m.in. “Psów” Władysława Pasikowskiego, “Bandyty” Macieja Dejczera, “Czterech nocy z Anną” Jerzego Skolimowskiego i “Różyczki” Jana Kidawy-Błońskiego.
Suita „Światło prawdy” powstała w 2014 roku w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Kujawsko-Pomorski Festiwal Książki
Trzecia edycja festiwalu odbędzie się na kampusie Wyższej Szkoły Gospodarki (Garbary 3) w Bydgoszczy.
Wśród gości specjalnych Festiwalu będą m.in. Mariusz Borowiak, Jarosław Molenda, Sławomir Koper, Wioleta Piasecka, Jacek Bartosiak. W programie spotkania z pisarzami. W sobotę (14 października) w godz. 10-17, w niedzielę (15 października) od 10 do 17.
W filharmonii dla najmłodszych
W Filharmonii Pomorskiej w sobotę o godz. 10.30 koncert z cyklu „Od brzuszka do maluszka” – zagra Triumphal Brass Quintet, Katarzyna Szewczyk – przygotowanie i prowadzenie. Natomiast od godz. 11 w „Akademii Wiolimisia” wystąpi kwartet smyczkowy Prestige, Dorota Borowicz – przygotowanie i prowadzenie.
Babi Targ – jesienne wietrzenie szaf
W sobotę, 14 października, w Centrum Handlowym Rondo odbędzie się kolejna edycja Babiego Targu, która da mieszkańcom i mieszkankom Bydgoszczy oraz okolic możliwość przewietrzenia swoich szaf! Ten dzień będzie kulminacją trwającej od środy, 11 września, akcji zbierania ubrań na rzecz Stowarzyszenia im. Sue Ryder! – Twoja garderoba pęka w szwach? Chciałabyś znaleźć nowy styl na nadchodzące sezony, a przy okazji zadbać o planetę i nowy dom dla Twoich ubrań? To dobry moment na przewietrzenie szaf! 14 października będziesz mogła puścić w obieg swoje rzeczy – wystarczy, że zarezerwujesz bezpłatne miejsce na Babim Targu. Aby się zapisać, odwiedź stronę www.babilad.pl i wypełnij formularz zgłoszeniowy, który będzie dostępny od 26 września do wyczerpania miejsc – piszą organizatorzy. Początek o godz. 12.
Spacer w parku z okazji Dnia Drzewa
W sobotę (14 października, godz. 12) Apteka pod Łabędziem i BCOPiW zaprasza na wspólny spacer po Parku im. Kazimierza Wielkiego. – Jest to najstarsze tego typu miejsce w naszym mieście. Znajdziemy w nim wiekowe drzewa – pomniki przyrody, które nauczymy się rozpoznawać. Okazałe i wyjątkowe są mikroświatem niezliczonej ilości stworzeń. Uzbrojeni w lupy spróbujemy je poznać i zrozumieć. W części warsztatowej stworzymy ekologiczne środki czystości z wykorzystaniem drzewnych olejków eterycznych – piszą organizatorzy”. Na zajęcia obowiązują zapisy: tel: (52) 888 97 42, mail: gd5@muzeum.bydgoszcz.pl
Siatkarze Visły ProLine grają w Łuczniczce
Zespół BKS Visła ProLine zmierzy się w sobotę (początek, godz. 17) w hali Immobile Łuczniczka z Lechią Tomaszów Mazowiecki.
Premiera z piosenkami Jeremiego Przybory w Operze Nova
„Spiritus movens – piosenki Jeremiego Przybory” to sobotnia (14 października, godz. 18) premiera w bydgoskiej Operze Nova (spektakl w sali kameralnej). Opera uprzedza, że przedstawienie, które będzie można zobaczyć w sali kameralnej im. Felicji Krysiewiczowej jest spektaklem muzycznym dla dorosłej publiczności. Dla reżyserki spektaklu punktem wyjścia do jego powstania były „Memuary” Jeremiego Przybory a szczególnie czas młodości i miejsca związane z pobytem w Bydgoszczy. W majątku koło Fordonu spędzał w okresie międzywojennym wakacje, a po wojnie pracował w bydgoskiej rozgłośni Polskiego Radia.
Turniej piłkarski – kwalifikacje do mistrzostw Europy
W regionie trwa turniej kwalifikacyjny reprezentacji U-19 do mistrzostw Europy. W sobotę o 15.30 Niemcy zagrają na stadionie Zawiszy z Macedonią Północną. We wtorek (17 października) Polska zmierzy się na obiekcie przy ul. Gdańskiej z Niemcami (godz. 15.30).
Bydgoska Scena Barokowa
W sobotę (godz. 18.00) koncert z cyklu Bydgoska Scena Barokowa. Tym razem w sali Collegium Copernicanum UKW przy ul. Kopernika 1 – „Monteverdi – Vespro della Beata Vergine”.
Wykonawcy: zespół La Tempesta pod dyr. Jakuba Burzyńskiego. Wstęp bezpłatny.
Krakowskie klimaty w filharmonii
Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki wprowadzają w sobotę o godz. 19 w „Krakowskie klimaty”. Usłyszymy m.in. utwory Zygmunta Koniecznego, Zbigniewa Preisnera, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Wodeckiego do słów wspaniałych poetów: Ewy Lipskiej, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Michała Zabłockiego, Adama Asnyka, Jacka Cygana.
Anna Jantar prosi do tańca w Teatrze Kameralnym
Katarzyna Kłaczek to aktorka i pomysłodawczyni monodramu muzycznego „Tylko mnie poproś do tańca” poświęconego Annie Jantar, który można zobaczyć w sobotę o godz. 20 i niedzielę o godz. 16 w Teatrze Kameralnym.
Grand Prix City Trial
Pierwszy w tym roku bieg z cyklu Grand Prix City Trial. Kolejne odbędą się 3 grudnia, 7 stycznia, 11 lutego, 10 marca. Początek na polanie Różopole w Myślęcinku w niedzielę (15 października) o godz. 8.30.
Rolkowisko na Bartodziejach
W niedzielę (15 października) pierwsza z dwóch darmowych imprez w pobliżu Balatonu, gdzie będzie się można nauczyć jeździć na rolkach. Za darmo, bo to projekt sfinansowany z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt „Rolkowisko” – bezpłatne zajęcia dla młodzieży i dzieci, chcących nauczyć się jeździć na rolkach lub udoskonalić swoją technikę jazdy. Zajęcia odbywać się będą na terenie miasteczka ruchu drogowego na Bartodziejach przy ul. Ceramicznej (okolice jeziorka Balaton). Spotkanie w godz. 11-15. Na zajęcia zaproszone są dzieci w czterech grupach wiekowych: 4 – 6 lat, 7 – 9 lat, 10 – 12 lat, powyżej 12 lat. W każdej grupie będzie instruktor dla każdej grupy. Uczestnicy muszą posiadać własne rolki i kask ochronny. Przewiduje się, że maksymalna liczba to 120 uczestników.
Festiwal Widzących Duszą
A oto program dwudniowego festiwalu:
– w sobotę (Otwarta Przestrzeń Światłowni, ul. Św. Trójcy 15) – wstęp wolny, godz. 16.00 – rozpoczęcie części konkursowej. Ok. godz. 19.00 – recital laureata XII edycji Festiwalu– Agata Zakrzewska. Ok. godz. 20.00 wytypowanie przez jury uczestników Koncertu Laureatów (kolejność alfabetyczna).
– w niedzielę (Sala Manru, Opera Nova – zaproszenia w Światłowni) – godz. 16.00 – Koncert Laureatów
ok. godz. 17.00 – recital Kuby Sienkiewicza
Dla dzieci w Ostromecku – muzyka z bajek
Na program niedzielnego koncertu (godz. 16, Pałac Nowy w Ostromecku) złożą się melodie ze starych polskich (choć nie tylko) bajek animowanych w jazzowych wersjach na fortepian solo. Warto pamiętać, że autorami muzyki do tych bajek byli zwykle wybitni kompozytorzy min. Waldemar Kazanecki, Piotr Marczewski, Michel Legrand. Gra Witold Janiak.
Piotr Bałtroczyk w Adrii
”Dobry wieczór Państwu, nazywam się Piotr Bałtroczyk i jestem atrakcją, a Wy jesteście dla mnie atrakcją, bez Was czułbym się jak w domu, samotny i niepotrzebny” – to właściwie jedyny powtarzalny fragment wieczoru, w którym macie szansę uczestniczyć. Co nastąpi po: „Dobry wieczór Państwu”, jest również zagadką dla Bałtroczyka. Tak zachęcają organizatorzy do przyjścia na stand-up Piotr Bałtroczyka – niedziela, godz. 16, kinoteatr Adria przy ul. Toruńskiej.
Beethoven i Mozart przy Gdańskiej 20
W niedzielę (godz. 18), w sali koncertowej Akademii Muzycznej, ul. Gdańska 20 odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego. Gra Damian Tatara fortepian. W programie: L. van Beethoven – Uwertura do baletu „Twory Prometeusza” op. 43, W.A. Mozart – Koncert fortepianowy C-dur KV 415, W.A. Mozart – Symfonia „Jowiszowa” C-dur KV 551.
Kasia Kowalska w wersji MTV Unplugged
Kasia Kowalska zaśpiewa w niedzielę o godz. 18 w Filharmonii Pomorskiej. To koncert w wersji MTV Unplugged. Bez wzmacniaczy i elektroniki – artystka prezentuje swoje największe przeboje w intymnym i akustycznym stylu.
Jan Kaczmarek – w Teatrze Kameralnym
Jan Kaczmarek, satyryk i bard znany z Kabaretu Elita i radiowego Studia 202, pisał dowcipne, błyskotliwe, a nieraz i gorzkie teksty o otaczającej nas rzeczywistości i o nas samych. „Tiwi de domo”, to wybór jego najważniejszych piosenek, które zostaną zaśpiewane przez aktorów Teatru Kameralnego w zupełnie nowych aranżacjach. Usłyszymy m.in. takie utwory jak: „Kurna chata”, „Czego się boisz głupia” i „Do serca przytul psa”. Spektakl w niedzielę w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej o godz. 19.