Weekend z Dniem Matki. Gdzie zaprosić swoją mamę i jak spędzić z nią ciekawie czas w Bydgoszczy [ZAPOWIEDZI]

W piątek (26 maja) świętujemy Dzień Mamy. Wśród bydgoskich zaproszeń na ten weekend jest mnóstwo ciekawych imprez, które można obejrzeć i przeżyć razem ze swoją mamą. Wybierajcie z naszych propozycji.

Koncert „Dla Ciebie Mamo”

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska pt. Dla Ciebie Mamo jest organizowany po raz drugi. Piątkowy (26 maja) występ w Filharmonii Pomorskiej (początek o godz. 18) ma charakter familijny. Wystąpi ponad 150 osób – tancerze, chór, soliści, młodzież i dzieci. Zaprezentują folklor z różnych regionów naszego kraju w pięknych strojach regionalnych, ale nie zabraknie również repertuaru związanego ze Dniem Matki.

Świętuj Dzień Matki w Teatrze Polskim

Scena ze „Srebrnego globu” / Fot. Natalia Kabanow

W sobotę (27 maja) i niedzielę (28 maja) o godz. 19 Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na pokazy spektaklu „Srebrny glob” w reżyserii Michała Buszewicza. Będzie to okazja o wspólnej podróży na Księżyc a także zaproszenia mamy do teatru. Specjalnie z okazji święta mam TPB przygotowało wyjątkową promocję. „Srebrny glob” w reżyserii Michała Buszewicza to sztuka powstała na motywach powieści Jerzego Żuławskiego „Na srebrnym globie: rękopis z Księżyca”. Pięciu śmiałków, umieszczonych w pocisku-kapsule kosmicznej, wyrusza na Księżyc, by dotrzeć na niewidoczną stronę Księżyca i stworzyć tam świat lepszy niż ziemski. Pokazy „Srebrnego globu” odbędą się w pawilonie przy ul. Gdańskiej 47a – za Rywalem. Z okazji Dnia Matki Teatr Polski w Bydgoszczy przygotował specjalną promocję. Wszyscy widzowie, którzy będą chcieli zaprosić swoją mamę na majowe pokazy „Srebrnego globu” będą mogli zakupić 2 bilety w cenie jednego normalnego, czyli za 60 zł. Z promocji będzie można skorzystać tylko i wyłącznie w kasie biletowej Teatru, w piątek (26 maja) w godz. 14.00 – 18.00.

Z mamą na Drums Fusion i bicie rekordu Guinnessa

W sobotę (27 maja) startuje 16. Międzynarodowy Festiwal Rytmu i Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION Bydgoszcz Kujawy/Pomorze! To niewątpliwie największe wydarzenie składające się na tegoroczną, bydgoską Wiosnę Festiwali. W tym roku program „drumsów” jest imponujący. W niedzielę (28 maja) natomiast w hali Immobile Łuczniczka Bydgoszcz podejmie próbę pobicia rekordu Guinnessa w liczbie osób grających na instrumentach perkusyjnych z recyklingu.

Bydgostiana w Muzeum Okręgowym

Miłośników Bydgoszczy Muzeum Okręgowe zaprasza. na trzecie Bydgostiana – konferencję ekspertów badających dzieje i teraźniejszość naszego miasta! Wstęp dla publiczności: 2 zł. W poprzednich latach uwagę skupiliśmy na tematach: „Miasto i ludzie” oraz „Historia i współczesność”, w tym roku przyjrzymy się „Kulturze i muzeum”. W piątek (26 maja) drugi dzień konferencji. Szczegóły – TUTAJ.

Mamy na wystawie w Młynach Rothera

Wystawa "Węzły"
Wystawa „Węzły” / Fot. B.Witkowski / UMB

Z okazji Dnia Matki wszystkie mamy Młyny Rothera zapraszają na specjalne oprowadzanie po stałej wystawie „Węzły”! – Mamy, także te z maluchami w chustach czy wózkach, a także w brzuszkach, w tym dniu będą mogły poznać naszą stałą ekspozycję wraz z przewodnikiem. Odkrywanie wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” w towarzystwie innych mam będzie wyjątkową przygodą. Wstęp biletowany. Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/mamy-na-wystawie-dzien-matki-w-mlynach/

W ramach cyklu „Nowe dźwięki Nowego Miejsca” w piątek (26 maja, godz. 18) w Młynach Rothera muzyczna podróż do świata eksperymentalnych dźwięków. Kameralny koncert w klimatycznym wnętrzu pozwoli wsłuchać się w twórczość Nicka Balmera. Nick Balmer to muzyk zajmujący się dźwiękami eksperymentalnymi. Artysta korzysta z technik syntezy modularnej, komponuje i nagrywa dźwięki otoczenia. W swoich albumach porusza treści związane z kontrastami i balansem. Poszukuje równowagi między tym co estetyczne i nieestetyczne, naturalne i sztuczne, spokojne i chaotyczne. Podejmuje tematykę izolacji z czasów pandemii covid, wojny i surrealizmu współczesnej rzeczywistości. Udział bezpłatny, wymagane zapisy.

Kino z mamą na Miedzyniu

Na boisku baseballowe, przy ul. Krokusowej w piątek (godz. 20) kino plenerowe i film „Sing!” dla wszystkich mam i dzieci. Projekcja filmu zostanie poprzedzona koncertem dla mam. Wystąpią dzieci z The Voice Kids 6: Maja i Oliwia Golańskie, Zuzia Łuźniak, Gosia Manthey, Lenka Mrówczyńska.
Wydarzenie realizowane ze środków Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Przyjdź z mamą na Coppelię do opery

Marta Kurkowska i Paweł Nowicki w Coppelii / Fot. Andrzej Makowski

25 maja …153 lata temu w Paryżu odbyła się premiera baletu Coppélia. Dzieło skomponowane przez Léo Delibes’a odniosło sukces i przyniosło swemu twórcy sławę. Kilkakrotny  pobyt Delibes’a w Polsce nie pozostał bez wpływu na jego twórczość. Zachwycony pięknem polskiej muzyki ludowej skrzętnie zbierał tematy muzyczne i wykorzystał  je : barwna muzyka „Coppélia” obfituje w motywy polskie (mazur), a nawet są tam wariacje orkiestrowe oparte na temacie pieśni Moniuszki. Coppélia obecna jest w repertuarze Opery Nova od 2019 r.,  Choreografia jest dziełem Jacka Tyskiego, solisty Polskiego Baletu Narodowego. Spektakle w Operze Nova w piątek i sobotę (godz. 19) oraz w niedzielę (godz. 18).

Festyn na Wyżynach z gwiazdami

XXIII WIOSNA NA WYŻYNACH – to festyn osiedlowy, który rozpoczyna się w sobotę (27 maja) o godz. 10 na skwerze przy Zespole Szkół nr 19 ul. Synów Pułku. Na scenie pojawią się gwiazdy: Andrzej Rybiński oraz Jary Oddział Zamknięty.

Bydgoskie osiedla bez tajemnic

W sobotę i niedzielę dwie wycieczki po bydgoskich osiedlach, realizowane w ramach projektu „Bydgoskie osiedla BEZ TAJEMNIC #2”. Tym razem Piotr Weckwerth zaprasza na osiedla:

  • Bielawy: 27 maja o godzinie 12:00. Start: pętla tramwajowa Bielawy.
  • Flisy: 28 maja o godzinie 12:00. Start: Śluza nad Kanałem Bydgoskim nr VI Bronikowskiego.

Udział w wycieczkach jest bezpłatny. Na spacery nie trzeba się zapisywać.

Rodzinny piknik na Wyspie Młyńskiej

W sobotę (27 maja) od godz. 13 można także wybrać się na III Rodzinny Piknik na Wyspie Młyńskiej. Zaproszeni wszyscy: mali i duzi, rodziny z dziećmi, dziadkowie z wnukami. Wśród atrakcji:
– dmuchane zjeżdżalnie
– wiele zabaw dla dzieci i dorosłych
– kawa, domowe ciasto, wata cukrowa
– ciepła zupa dla każdego
– koncerty muzyki chrześcijańskiej: Kolah (hip-hop), Jadah (blues), Full Gospel Tabernacle (gospel).

Chopin w pałacu w Ostromecku

W sobotę o godz. 16 w Pałacu Nowym w Ostromecku koncert pt. Chopin – inspiracje, czyli muzyka i opowieści o tym, czym inspirował się Chopin w swojej twórczości. Fortepian i prowadzenie: Aleksandra Bobrowska (na zdjęciu) – absolwentka Royal Northern College of Music w Manchesterze oraz Haute école de musique de Genève. Występowała w większości krajów Europy, także w Chinach, Japonii oraz Stanach Zjednoczonych. Propaguje muzykę napisaną przez kobiety. Do jej najnowszych programów koncertowych zalicza się m.in. recital muzyczno-słowny ze skomponowanymi przez pianistkę transkrypcjami pieśni Ireny Wieniawskiej (Poldowski) oraz poezją Paula Verlaine’a. W 2020 r. zarejestrowała na płycie CD 43 Mazurki Chopina na fortepianie historycznym Krall & Seidler z kolekcji im. Andrzeja Szwalbego w Ostromecku.

Na bajkę do Teatru Kameralnego

Spektakl "Trzy świnki i przyjaciele"
Spektakl „Trzy świnki i przyjaciele” / Fot. B.Witkowski / UMB

Z mamą można także iść do Teatru Kameralnego na klasyczną baśń braci Grimm o trzech świnkach w nowej, zaskakującej odsłonie. Muzyczna opowieść o tym, że każdy z nas ma talent, którym warto podzielić się ze światem. I o tym, że różnice pomiędzy nami powinny nas wzbogacać, a nie dzielić.
„Trzy świnki i przyjaciele” to spektakl pełen humoru, dynamicznych dialogów i wyjątkowych bohaterów. Na scenie oprócz Jagody, Adasia i Heleny – czyli rodzeństwa świnek – oraz wilka zobaczymy między innymi wróżkę, misia i krasnoludka. Będzie magia, śmiech, a nawet… rapujący guziec! Przedstawienia w sobotę i niedzielę o godz. 16.

W „Czarnym Kawiorze” przy muzyce

Restauracja „Czarny Kawior” przy Operze Nova zaprasza na Dzień Matki. 26 maja, od godz. 16.00 do 20.00 dla gości przygotowano muzyczną niespodziankę. Kilka dnia temu pojawiła się nowa karta dań „Wiosenne Nowalijki”. Serwowane są dania wykonane z młodych warzyw.

Gala śląskich szlagierów

Specjalny koncert ze śląskimi szlagierami z okazji Dnia Matki odbędzie się w sobotę o godz. 16 w teatrze Adria przy ul. Toruńskiej.

Seks, miłość i podatki

-Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki – ale czy na pewno? Bohaterowie tej szalonej komedii robią wszystko, żeby podważyć tę zasadę. A dla urozmaicenia wikłają się też w skomplikowane relacje miłosne. Trójkąt miłosny to banał. W nowym spektaklu Teatru Komedia relacje romantyczne przybierają kształt skomplikowanych figur przestrzennych – opisują twórcy spektakl „Seks, miłość i podatki”, który można zobaczyć w sobotę o godz. 18 w Filharmonii Pomorskiej.

Monodram o macierzyństwie

O pierwszych miesiącach macierzyństwa i związanym z nim emocjonalnym rollercoasterze opowiada spektakl pt. Mamy problem. Monodram o macierzyństwie, który można obejrzeć w sobotę (27 maja, godz. 19) na scenie Teatru Kameralnego. Jest śmieszny, straszny i wzruszający – tak jak to w prawdziwym życiu bywa. W rolę matki wcieli się Magdalena Bochan-Jachimek, aktorka i reżyserka, związana z Centrum Kultury w Gdyni i Teatrem na Plaży, prywatnie mama dwójki kilkuletnich dzieci. Scenariusz napisał jej mąż, trójmiejski satyryk i dramaturg, Szymon Jachimek. Spektakl wyreżyserował Jakub Ehrlich, aktor Teatru Miniatura, od niedawna również poznający świat smoczków i zabawek edukacyjnych.

Koncert w księgarni Tonienbajka

Na koncert duetu Seyda Neen (Aleksandra Nagórska, Artur Kujawa) można się wybrać w sobotę 27 maja o godz. 19 do Księgarni Toniebajka na ulicy Focha 2 w Bydgoszczy. Wstęp wolny. Zespół zagra utwory ze swojego ubiegłorocznego debiutu „Nocą” – połączenie dream popu, indie rocka, elektroniki, smutnych tekstów i nostalgicznych melodii.

Ekologiczny festyn nad Kanałem

Śluza V w Parku nad Kanałem Bydgoskim
Śluza V w Parku nad Kanałem Bydgoskim / Fot. B.Witkowski / UMB

W niedzielę (28 maja) miasto zaprasza na rodzinną imprezę dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu, rowerowych wyzwań i ekologicznych przygód. Będzie można zgłosić swoje pomysły do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Do zabawy na placu przy V śluzie zaproszą animatorzy. Eko Aktywna niedziela nad Kanałem Bydgoskim rozpocznie się w Parku nad Starym Kanałem (na wysokości Czarnej Drogi) 28 maja o godzinie 11. Planowane zakończenie o godzinie 16.

Na uczestników będzie czekać także stoisko Rowerowej Stolicy Polski. Nie zabraknie atrakcji dla małych i dużych rowerzystów. W programie m.in. gra miejska i quizy rowerowe z nagrodami. Będzie też można dokonać bezpłatnego przeglądu roweru w mobilnym serwisie rowerowym. Do zdobycia są także koszulki Rowerowej Stolicy Polski.

Koncert przy fontannie obok filharmonii

Na bezpłatny koncert z cyklu “Kameralnie pod wierzbą” w niedzielę (28 maja) o godzinie 16.00 przy fontannie multimedialnej Aquanutka na skwerze Krzysztofa Komedy zaprasza MWiK.  Tym razem dla bydgoszczan zagrają: Nikodem Gosławski gitara elektryczna, Michał Bobak wibrafon, Tytus Łajdecki saksofon, Tymoteusz Wójtewicz gitara basowa, Norbert Itrich perkusjaUdostępnij: Facebook Twitter