Wiadukt WOŚP otwarty dla wszystkich. Powstanie nowa droga dla rowerów w Myślęcinku

Drogowcy oddali chodnik i drogę dla rowerów na ul. Wojska Polskiego. Rozpoczyna się również rozbudowa ścieżki rowerowej w Myślęcinku.

ZDMiKP poinformował o udostępnieniu północnego wiaduktu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla pieszych i rowerzystów. Prace nad tą częścią wydłużyły się, ponieważ wiązały się z przeprowadzeniem robót wrażliwych na opady deszczu.

Jezdnia na al. Jana Pawła II została otwarta

Innowacyjna nawierzchnia

– Trasa dla rowerów wytyczona na nowym wiadukcie ma 2,5 metra szerokości. Nowością jest zastosowanie na ciągu pieszo-rowerowym fibrobetonu, czyli betonu zbrojonego włóknem rozproszonym, w tym przypadku bazaltowym. To rozwiązanie, ma na celu ograniczenie ryzyka niszczenia nawierzchni. Zarysowania te, które są naturalne dla każdego betonu, powinny zmniejszyć się do rozmiaru niepowodującego utraty ciągłości żywicy tworzącej nawierzchnię. Jest to rozwiązanie pilotażowe wdrożone przy współpracy bydgoskich drogowców z Instytutem Innowacyjności i Technologii Politechniki Białostockiej – poinformowało miasto.

Zniknęły również przejazdy przez pasy zieleni pod wiaduktem na al. Jana Pawła II. Ruch odbywa się już na obu jezdniach. Trwa jeszcze montaż oświetlenia, wzmacnianie skarp, montaż schodów i ostatnich balustrad. Usuwane są też ślady po przeplotkach na torowisku i trawniku oddzielającym jezdnie. Nowa ścieżka rowerowa na wiadukcie oznacza, że cała 4,5-kilometrowa trasa rowerowa pomiędzy Kapuściskami i Górzyskowem wzdłuż ulic Wojska Polskiego i L. Solskiego (od węzła Szarych Szeregów do ul. Leszczyńskiego) stała się kompletna.

Przypomnijmy, że 7 czerwca otwarto dwupasmową jezdnię dla samochodów. Planowane są kolejne inwestycje związane z rozbudową najważniejszej arterii na tzw. Górnym Tarasie. W budżecie na ten rok miasto zabezpieczyło środki na zaprojektowanie drogi rowerowej od węzła Szarych Szeregów do ul. Chemicznej. Koncepcja budowy linii tramwajowej wzdłuż ulic Solskiego i Pięknej także obejmuje rozbudowę i budowę nowych dróg rowerowych. Jeszcze tego lata zlecony zostanie pierwszy etap prac projektowych.

Nowa droga rowerowa na ul. Jeździeckiej

Drogowcy przekazali wykonawcy plac budowy pod nową drogę rowerową w Myślęcinku wzdłuż ulicy Jeździeckiej. Inwestycja została zlecona w trybie zaprojektuj i buduj. Nowy ciąg pieszo-rowerowy powstanie na odcinku od ul. Podkowa do ul. Gdańskiej. Stanie się on też częścią istniejącej ścieżki pomiędzy ulicą Bydgoską a ul. Słowackiego w Niemczu.

– Zależy nam, by nowa infrastruktura pozwalała na bezpieczne poruszanie się nie tylko rowerzystom, ale również pieszym. Ciąg pieszo-rowerowy będzie skomunikowany z istniejącą infrastrukturą dla niechronionych uczestników ruchu, w tym z przystankami komunikacji publicznej. Wytyczone zostaną nowe przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe. Wszystkie rozwiązania skonsultowaliśmy na etapie prac nad koncepcją z mieszkańcami – tłumaczył bydgoski ratusz.

Droga rowerowa/ bydgoszcz.pl

Inwestycja ta ułatwi bezpieczne poruszanie się pomiędzy różnymi częściami Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku oraz dojazd do pobliskich miejscowości.

Nowa infrastruktura powstanie na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Miastem Bydgoszcz i Gminą Osielsko. Zakłada ono sfinansowanie zadania po połowie. Wartość inwestycji to ok. 5 mln zł.

30 mln na infrastrukturę rowerową

W tym roku miasto zabezpieczyło na inwestycje ok. 30 mln zł. Rowerzyści mogą już korzystać z przebudowanych ścieżek na wielu odcinkach ul. Fordońskiej oraz nowej ul. Zalew. Zaawansowane prace prowadzone są przy rozbudowie ul. Smukalskiej oraz ul. Promenada w Starym Fordonie. Niedługo zaczną się rozbudowy ścieżek na bulwarach nad Brdą i Kanałem Bydgoskim.

Udostępnij: Facebook Twitter