Wielka wycinka lasu koło Bydgoszczy? Leśnicy uspokajają mieszkańców

Nadleśnictwo Bydgoszcz wywiesiło w lasach koło lotniska tablice z mapą, na której zaznaczono 114 hektarów lasu do wycięcia. Potem uspokajało mieszkańców Białych Błot: „las nie zostanie wycięty w pień”, „usuwane będą sukcesywnie drzewa stanowiące przeszkody lotnicze”.

Na końcu pasa startowego bydgoskiego portu lotniczego, od strony Białych Błot, znajduje się potężna połać lasu. Spacerujący tam mieszkańcy przeczytali na tablicach ustawionych przez Nadleśnictwo Bydgoszcz, że rosnące drzewa są „przeszkodą lotniczą”, czyli stanowią zagrożenie dla lądujących i startujących samolotów. Muszą być wycięte. Oburzenie mieszkańców wywołała mapka narysowana na tablicy, wyznaczająca teren wycinki. Jej obszar obliczali na około 150 hektarów. – Co oni wymyślają? Tyle drzew chcą wyciąć – narzekali na decyzje i dzwonili do Nadleśnictwa Bydgoszcz z protestami.

Wycinka będzie sukcesywna

Decyzję administracyjną wydało starosta bydgoski na zlecenie Portu Lotniczego Bydgoszcz, który sporządził listę przeszkód stanowiących zagrożenie dla samolotów. Nadleśnictwo wyjaśniało na portalu społecznościowym, że wbrew obawom „las nie zostanie wycięty „w pień”, a w jego miejsce nie powstanie centrum handlowe.”. – takie informacje zaczęły bowiem krążyć.

W komunikacie leśnicy napisali jeszcze:

– Zgodnie z decyzjami starosty, sukcesywnie usuwane będą drzewa stanowiące przeszkody lotnicze, osiągające określoną wysokość w określonej odległości od lotniska. Im dalej, tym wyższe drzewa będą mogły rosnąć.

– Nie jest to nasze „widzimisię”, lecz realizacja wydanych decyzji administracyjnych.

– Zaznaczenie na grafice, ma na celu poinformowanie o zasięgu strefy przeszkód lotniczych.

– Tablice informacyjne zostały umieszczone w kilku miejscach w zasięgu strefy przeszkód, właśnie po to, by mieszkańcy wiedzieli co się dzieje.

– W roku bieżącym zaplanowane jest do wycięcia około 12 hektarów lasu, w przyszłym około 10. Na każdej z tych powierzchni zostanie posadzony nowy las. Zrobimy to najszybciej jak to będzie możliwe, czyli w następnym, lub drugim roku po wycięciu.

– Z pewnością zorganizujemy również akcję wspólnego sadzenia, podczas której będzie można z nami porozmawiać i dowiedzieć się bezpośrednio ze źródła, co robimy, by również przyszłe pokolenia mogły korzystać z lasów.

– Plantacje choinkowe, o których mowa w grafice powstaną w bezpośredniej bliskości pasa startowego, tam, gdzie nie będą mogły rosnąć drzewa wyższe niż kilka metrów. Każdej zimy zainteresowanie drzewkami świątecznymi z naszej szkółki jest ogromne. By zapewnić mieszkańcom Bydgoszczy i okolic dostęp do naturalnych choinek, sadzimy właśnie takie plantacje.”

Ile drzew do wycinki

Mieszkańcy Białych Błot pokazali na Facebooku specjalistyczną mapę przeszkód lotniczych zarejestrowanych na bydgoskim lotnisku – TUTAJ.

Drzewa zbyt wysokie i stanowiące przeszkodę lotniczą zostały zaznaczone gwiazdkami. W lesie od strony Białych Błot, jest kilkadziesiąt takich „gwiazdek”. W czwartek (7 lipca) sprawą planowanej wycinki zajmą się radni Białych Błot.

.

Udostępnij: Facebook Twitter