Wiosna 2024. Startują ciekawe wycieczki turystyczne po Starym Mieście i bydgoskich osiedlach

Wycieczka z cyklu Fordon miasto Trzech Kultur w 2023 roku / Fot. Turystyka bez Filtrów

Kwiecień to czas inauguracji wiosennych wycieczek z bydgoskimi przewodnikami. ByLOT zaprasza na wycieczki m. in. na Łęgnowie czy wzdłuż Brdy. Piotr Weckwerth kolejny raz w ciekawy sposób opowie o bydgoskich osiedlach.

W weekend 6-7 kwietnia ByLOT – Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na spacery z przewodnikiem w ramach cyklu „Za dwie dyszki bez zadyszki”.

Tajemnice Łęgnowa

W sobotę, Adam Erdmann – certyfikowany przewodnik turystyczny po Bydgoszczy i okolicy oraz po Exploseum, poopowiada mieszkańcom o Łęgnowie. Uczestnicy spaceru dowiedzą się co nieco o tajemniczym dla wielu mieszkańców „osiedlu awaryjnym”. Zobaczą tam obiekty związane z II wojną światową, kiedy na tym terenie funkcjonowała jedna z największych fabryk zbrojeniowych III Rzeszy D.A.G. Fabrik Bromberg. Start o godz. 10.00 przy pętli tramwajowej na Łęgnowie. Koszt 20 zł. Więcej informacji.

Bydgoszcz i Brda – nierozłączne

W niedzielę, Arkadiusz Szulc – certyfikowany przewodnik turystyczny po Bydgoszczy i geokeszer oprowadzi mieszkańców „po mieście, gdzie przepływa rzeka Brda”. To właśnie nasza rzeka będzie głównym tematem wycieczki. – Brda odegrała istotną rolę w rozwoju miasta Bydgoszczy. W przeszłości stanowiła jeden z elementów obronnych miasta, ale z czasem coraz bardziej stymulowała rozwój gospodarczy miasta, szczególnie po otwarciu Kanału Bydgoskiego. Obecnie wzdłuż Brdy rozciągają się trasy spacerowe, z których można podziwiać piękne kamienice, obiekty postindustrialne i inne ciekawe zakątki Bydgoszczy – czytamy w opisie wycieczki. Start o godz. 11.00 przy makiecie dawnej Bydgoszczy (ul. Mostowa). Koszt 20 zł. Więcej informacji.

Tydzień później w dniach 13-14 kwietnia przewodnicy ByLOT pokażą i opowiedzą o Wyspie Młyńskiej oraz dziejach naszych ziem w czasach najdawniejszych.

Dzieje Wyspy Młyńskiej

W sobotę Tomasz Tworek zaprasza na Wyspę Młyńską. To tam powstawały pierwsze bydgoskie młyny i spichrze, a w kolejnych stuleciach pierwsze w mieście silniki parowe przesuwały produkcję w kierunku masowym. Na spacerze goście usłyszą wiele ciekawostek, wszak na przestrzeni ponad 600 lat miejsce to zmieniało nie tylko swój wygląd, ale i pełniło różne, odmienne funkcje. Na spacerze dowiemy się, jak wyglądała jedna z najpiękniejszych, średniowiecznych monet wybita w bydgoskiej mennicy, czym tak właściwie jest skarb bydgoski zdeponowany częściowo w Europejskim Centrum Pieniądza, kto był regionalnym „królem spirytusu” i co produkowała fabryka Lukullus. Uczestnicy zapoznają się także historię wybitnego artysty, ucznia Jana Matejki – Leona Wyczółkowskiego – patrona Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Start o godz. 17.00 na Starym Rynku przed Bydgoskim Centrum Informacji (róg ul. Batorego i Niedźwiedziej). Koszt 20 zł. Więcej informacji.

Bydgoszcz prehistoryczna

A w niedzielę Arkadiusz Szulc przybliży historię ziemi bydgoskiej sprzed milionów lat. Jakie tajemnice kryje nasze miasto z tak dalekich czasów? Tego dowiecie się na spacerze. Start godz. 14.00 spod pomnika Kazimierza Wielkiego, ul. Trybunalska 7. Koszt 20 zł. Więcej informacji.

W następnych dniach odbędą się inne, tematyczne spacery: „Bydgoszcz miastem ogrodów”, „Murale bydgoskie – co mówią obrazy ze ścian?”, „Co kryje Wisła po obu stronach największego bydgoskiego mostu?”, „Pod rękę z kryptologią – spacer z elementami gry miejskiej”, „Szyprowie bydgoscy, czyli jak żyło się wodniakom nad Brdą”.

Piotr Weckwerth. Bydgoskie osiedla bez filtrów

Piotr Weckwerth zajmujący się projektem „Turystyka bez filtrów” ponownie zaprasza na darmowe wycieczki. W 2021 roku na swoim blogu zaczął pisać w nieszablonowy sposób o poszczególnych, bydgoskich osiedlach. W połowie kwietnia rusza z kolejnym cyklem „Wycieczki po bydgoskich osiedlach”. Spacery będą trwały około 2 godzin. Do końca czerwca zaplanowano 10 wycieczek. Więcej informacji.

1. Glinki-Rupienica: sobota, 13.04.2024 r., godz. 10:00
Zbiórka: skrzyżowanie ulic: Beskidzkiej i Karpackiej (przy Muzeum Fotografii)
2. Zimne Wody-Czersko Polskie: niedziela, 14.04.2024 r., godz. 10:00
Zbiórka: skrzyżowanie ulic: Smętnej i Nastrojowej
3. Jachcice – 21.04.2024 (niedziela), godz. 10:00
4. Wilczak-Jary – 27.04.2024 (sobota), godz. 11:00
5. Piaski – 12.05.2024 (niedziela), godz. 10:00
6. Flisy – 18.05.2024 (sobota), godz. 10:00
7. Szwederowo – 08.06.2024 (sobota), godz. 10:00
8. Osowa Góra – 09.06.2024 (niedziela), godz. 10:00
9. Wiczak-Jary – 16.06.2024 (niedziela), godz. 11:00
10. Błonie – 30.06.2024 (niedziela), godz. 10:00

Dokładne miejsca zbiórek będą podawane bliżej terminu danej wycieczki.

W czerwcu znów wystartuje cykl wycieczek „Zostań Turystą w Swoim Mieście”. Bydgoszczanie kolejny raz wskazali na ten projekt w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Konkretne terminy i miejsca podane zostaną bliżej lata.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter