Prof. Mariusz Wysocki / Fot. B.Witkowski / UMB
Prof. Mariusz Wysocki, który przez wiele lat kierował Kliniką Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy został uhonorowany Nagrodą Specjalną w ogólnopolskim konkursie Wizjonerzy Zdrowia.
To konkurs organizowany przez tygodnik Wprost, w którym kapituła złożona z ekspertów, lekarzy, pacjentów przyznaje nagrody osobom zmieniającym polską medycynę i służbę zdrowia. W tym roku wyjątkowe wyróżnienie, Nagrodę Specjalną otrzymał prof. Mariusz Wysocki.
Jak czytamy w laudacji poświęconej bydgoskiemu lekarzowi: „Z szacunkiem i troską pochyla się nad każdym chorym. „Służba dziecku to dla lekarzy i pielęgniarek życiowa misja”: taką życiową misję pełni ten wyjątkowy specjalista w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej. Przez lata współpracował – i robi to nadal – z ogólnopolskimi stowarzyszeniami i fundacjami wspierającymi dzieci z chorobami nowotworowymi i ich rodziców. Przyczynił się do powstania ogólnopolskiego Stowarzyszenia Neurofibromatozy Polska, które działa na rzecz pacjentów obciążonych neurofibromatozami: rzadkimi, pierwotnie nowotworowymi schorzeniami układu nerwowego. Przez lata byli oni odsyłani od szpitala do szpitala, od lekarza do lekarza, aż znaleźli bezpieczną przystań w klinice Profesora. Pomaga on również małym pacjentom z chorobami nowotworowymi z Ukrainy.”
Prof. Mariusz Wysocki został wcześniej uhonorowany tablicą ze swoim podpisem w Bydgoskiej Alei Autografów. O swej pracy w klinice i powołaniu mówił w rozmowie z Bydgoszcz Informuje – Nie do przyjęcia było, że dzieci umierają przed swoimi dziadkami, rodzicami. Podjęliśmy z zespołem rękawicę, żeby dać im szansę na wyleczenie choroby – tu w Bydgoszczy.
Prof. Mariusz Wysocki kierował przez wiele lat Kliniką Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza. Leczył dzieci chore na nowotwory. W 2022 roku przeszedł na emeryturę, ale ciągle pomaga chorym dzieciom.