Wojciech Banach nie żyje. Bydgoski poeta i prozaik zmarł w wieku 69 lat

Po ciężkiej chorobie, w wieku 69 lat, zmarł bydgoski poeta, prozaik i kolekcjoner bydgostianów Wojciech Banach.

Wojciech Banach był rodowitym bydgoszczaninem, urodzonym w 1953 roku. Ukończył elektrotechnikę na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy (obecnie Politechnice Bydgoskiej) i rozpoczął pracę w dawnych Zakładach Urządzeń Okrętowych Famor w Bydgoszczy.

Debiutował trzema wierszami na łamach „Faktów” w 1976 roku. Publikował w wielu periodykach, a jego wiersze znalazły się w kilkudziesięciu publikacjach i antologiach.

Wojciech Banach był prezesem bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, dwukrotnym laureatem Złotej Strzały Łuczniczki za najlepszą bydgoską książkę mijającego roku. Wojciech Banach został odznaczony Medalem „Za Twórczy Wkład w Kulturę Chrześcijańską”, uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a także Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był uznanym kolekcjonerem bydgostianów, posiadaczem prawdopodobnie największego zbioru pocztówek bydgoskich (zakładał również Ogólnopolski Klub Filokartystów). Na podstawie własnych zbiorów pocztówek i fotografii opublikował trzy albumy poświęcone Bydgoszczy, ostatni to wydany w 2020 roku album „Pozdrowienia z dawnej Bydgoszczy”.

Udostępnij: Facebook Twitter