Zabytkowy budynek przechodzi remont. Wiemy, co będzie w byłej szkole koło katedry

Parterowy budynek, który pełnił kiedyś funkcje szkoły parafialnej przy bydgoskiej katedrze, przechodzi remont. Wkrótce stanie się siedzibą diecezjalnego muzeum.

– W szachulcowej konstrukcji trwa wymiana tynków między belkami, które zostaną zabezpieczone specjalnymi taśmami, aby zmniejszyć prace ścian. Pozwoli to zneutralizować pęknięcia i inne naruszenia w warstwie tynkowej. Odnowiona zostanie stolarka okienna. Przewidziane są również gruntowne prace w wewnątrz budynku – wymienia Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

Diecezja doczeka się muzeum

Kanclerz kurii bydgoskiej, ks. Grzegorz Nowak informuje: – Ten budynek jest przeznaczony na diecezjalne muzeum. Obecnie przechodzi gruntowną renowację. W bydgoskich parafiach jest sporo eksponatów, które znajdą się w tym miejscu. Poza tym jest dużo przedmiotów związanych z naszym regionem w ościennych diecezjach: pelplińskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej czy gnieźnieńskiej. Trudno powiedzieć jak długo będą trwały prace. Remont, zorganizowanie i urządzenie takiego miejsca wymaga wielu działań.

Diecezja bydgoska została ustanowiona w 2004 r. przez papieża Jana Pawła II. W jej skład wchodzą 153 parafie.

Kiedyś był „wikarówką”

Parcela, na której stoi budynek, prawdopodobnie już w XV wieku była zabudowana szeregowymi domami, w których mieszkali wikariusze i misjonarze. Obecne zabudowania wzniesiono na starej „wikarówce”, która istniała w tym miejscu od 1779 roku. W latach powojennych miejsce szkoły parafialnej zastąpiło przedszkole. Od 1996 roku w budynku funkcjonuje Biblioteka Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej.

Budynek przy ul. Farnej 10 został wzniesiony w latach 1835-54 na planie prostokąta. Jest podpiwniczony i posiada użytkowe poddasze. Przykryto go dachem naczółkowym. Całość posadowiono na kamiennej podmurówce z tynkowanymi polami pomiędzy belkami szachulca. Ściany są zwieńczone drewnianym gzymsem okapowym.

Ulica Farna to jedna z najstarszych bydgoskich ulic, wytyczona podczas lokacji miasta w połowie XIV wieku. Od tego momentu łączy niezmiennie północno-zachodni narożnik Starego Rynku z kościołem. Przylega do niej szereg ważnych obiektów o dużej wartości zabytkowej. To między innymi XV-wieczna katedra stanowiąca niepowtarzalną pamiątkę po średniowiecznej zabudowie miasta. W jej wnętrzach znajdują się cenione obrazy maryjne m.in Madonna z Różą, zabytkowe sprzęty liturgiczne, liczne ołtarze, tablice pamiątkowe. Od strony południowej do ulicy przylegają zabudowania dawnego kolegium jezuickiego – obecnego ratusza.  

Udostępnij: Facebook Twitter