Zielona transformacja miast – Bydgoszcz z prawdopodobnie największym wnioskiem w Polsce

Spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim / Mat. K-PUW

W poniedziałek (7 paździenika) w Bydgoszczy gości Mirosław Czekaj, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Zachęca samorządowców do sięgnięcia po spore pieniądze na zieloną transformację miast. W puli niemal 40 miliardów złotych. Świetnym przykładem takich inwestycji były projekt miasta-gąbki MWiK i termomodernizacja VII LO.

Zaprosiliśmy samorządowców by przedstawić im źródła finansowania zielonych inwestycji. „Zielone inwestycje” nie tylko ładnie brzmią, ale mają wymierne korzyści – mówił przed spotkaniem z lokalnymi władzami Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski. – Przykładowo, termomodernizacja szkoły „tysiąclatki” daje od 40 do 60 procent oszczędności na rachunkach, dodatkowa korzyść to mniejsza emisja CO2 do atmosfery. Będziemy zachęcali samorządy do składania wniosków, niesięganie po te środki jest grzechem. Tym bardziej, że BGK jest mocno nastawiony na wsparcie samorządów również od strony doradczej – mówił wojewoda.

Mirosław Czekaj, prezes BGK wskazał, że reprezentuje bank państwowy, którego misją jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, a w ramach tej misji kluczową rolę odgrywają samorządowy.

– Dysponujemy prawie 40 miliardami złotych na zieloną transformację miast, to środki unijne pochodzące z KPO. Wdrożenie KPO miało opóźnienie, teraz ruszamy do samorządów z misją wykorzystania dostępnych pieniędzy. To środki pożyczkowe, w których istotne są trzy elementy. Pierwszy – pożyczki są do spłacenia przez 20 lat, więc samorządy nie muszą dziś odkładać pieniędzy, już mogą realizować inwestycje. Drugi – pieniądze są pożyczane poniżej kosztów kredytu komercyjnego, są oprocentowane na 1 procent albo w ogóle. Trzeci – można je wykorzystać na refundację już poniesionych wydatków z lat poprzednich albo na nowe inwestycje. Zachęcamy samorządy do udziału, w banku mamy już wnioski na ponad 500 przedsięwzięć, podpisujemy kolejne umowy, samorządowcy kujawsko-pomorscy będą mogli wkrótce wykorzystywać pieniądze na zieloną transformację – zachęcał w Bydgoszczy Mirosław Czekaj.

Aspekt czasowy ma znaczenie, bo kompletne wnioski trzeba złożyć do sierpnia 2026 roku, a zrealizować je najdalej do końca 2030 roku. Głównym odbiorcą dotacji będą samorządy, ale o wsparcie starać się mogą również samorządowe spółki, towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe, a także wspólnoty mieszkaniowe oraz podmioty takie jak szpitale czy publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Minimalne wsparcie to 2 miliony złotych, maksymalne – aż 500 milionów złotych, przy czym finansować można 100 procent inwestycji (nie wliczając jednak podatku VAT).

Świetnym przykładem takich inwestycji były projekt miasta-gąbki z budową podziemnych zbiorników na deszczówkę oraz kompleksowa termodernizacja budynku VII LO przeprowadzone w Bydgoszczy.

Warto przypomnieć, że Bydgoszcz stara się o 400 milionów złotych dotacji na termomodernizację wszystkich szkół i całkowitą wymianę oświetlenia w mieście. Wniosek ma tak szeroki zakres, bo już wcześniej przygotowywano się do jego realizacji i dokumenty były gotowe. To prawdopodobnie jeden z największych wniosków złożonych do BGK na zieloną transformację.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter