536 pluszowych misiów na wystawie w Pałacu Młodzieży. To kolekcja Emilii Andrysiak [zdjęcia]

25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w Pałacu Młodzieży odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy pn. „O Misiu, który jeździł…”. To świetna zabawa dla dzieci i dorosłych.

To był wernisaż inny niż wszystkie. W poniedziałek, 20 listopada, na otwarciu wystawy w Pałacu Młodzieży można było spotkać całe grupy przejętych maluchów. Niecierpliwie oczekiwały wizyty w „pluszowym” świecie, gdzie sympatyczne misie bezpiecznie podróżują dookoła świata. To już XIX Wystawa Pluszowych Misiów. Odbyła się dzięki zaangażowaniu Emilii Andrysiak i jej mamy.

XIX Wystawa Pluszowych Misiów. Wszystko zaczęło się od Misia Pysia

W momencie otwarcia wystawy nie mogło zabraknąć jej twórczyni. Emilia Andrysiak opowiedziała, jak zaczęła się jej miłość do pluszowych przytulanek.

– Wszystkie misie, co do jednego są moje. Jest ich aktualnie 536, chociaż wiąż powiększam kolekcję. Jak to się zaczęło? Jako 5. lub 6. letnia dziewczynka wygrałam w konkursie piosenki misia. Misia Pysia. Stał się dla mnie bardzo ważny. Wtedy rodzina i przyjaciele zaczęli na różne okazje obdarowywać mnie właśnie pluszowymi misiami, które sprawiają mi ogromną przyjemność. Wystawa odbywa się dzięki mojej mamie, która pracowała w Pałacu Młodzieży i wymyśliła ją właśnie z okazji Dnia Pluszowego Misia. To już XIX edycja wydarzenia. Każde ma inny motyw przewodni. W tym roku jest „O Misiu, który jeździł…”. To dotyczy ruchu drogowego. Zwraca uwagę dzieci na to, że muszą być bezpieczne – tłumaczy organizatorka wystawy.

Pluszaki podróżują balonem

Każda z ponad 500 przytulanek prezentowanych w Pałacu Młodzieży nawiązuje swoim strojem lub rekwizytem do bezpiecznej podróży. Misie są ubrane w różne odblaski. Wiele z nich ma specjalne stroje – jak maluch, których steruje samolotem, ubrany w skórzaną kurtkę i czapkę pilotkę. Pluszaki poruszają się różnymi środkami transportu. To podróże małe i duże – samochodem, samolotem, pociągiem a nawet…balonem! Część pluszowych przyjaciół wybrała się nad jezioro i pływała kajakiem. Inne podróżowały na stok narciarski alpejskim tunelem. – Proszę spojrzeć, ten misiu jest na rowerku, więc ma ubrany kask. Znaki drogowe udostępnił nam Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, który objął patronatem nad tegoroczną wystawę. Przygotowywałam wspólnie z mamą przez 3 dni – dodaje organizatorka wystawy. W pluszowym pokoju można spotkać także misie z różnych świata stron. Obok siebie koala, panda i Miś Paddington. Na parapecie, tuż przy miniaturowej lokomotywie na podróż czekają nieco starsi pluszowi przyjaciele. To pamiątka minionej epoki – Ten miś z białym futerkiem to Leoś. Mieszkał u moich dziadków, siedział na kanapie kiedy byłam mała – kończy Emilia Andrysiak.

XIX Wystawa Pluszowych Misiów będzie dostępna dla zwiedzających do 26 listopada. Można ją zwiedzać bezpłatnie w sali 115 Pałacu Młodzieży w godzinach 10:00 – 18:00 (pon.-pt.) i 10:00 – 13:00 (sob.-niedz.)

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter