Nagrodzeni, zasłużeni bydgoszczanie podczas uroczystej sesji z okazji 677. urodzin Bydgoszczy / Fot. R.Sawicki/UMB
– Możemy być dumni z mieszkańców Bydgoszczy – powiedziała podczas uroczystej sesji przewodnicząca Rady Miasta, Monika Matowska.
19 kwietnia Bydgoszcz obchodzi swe urodziny, już 677. Z tej okazji odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wybitnym bydgoszczanom wręczono nagrody i uhonorowano stypendiami prezydenta.
– Bydgoszcz jest kobietą. A jeżeli tak, to nie wypada wypominać jej wieku. Zresztą wciąż jest przecież piękna i młoda, czerpiąc nieustannie z entuzjazmu i energii swoich mieszkańców – napisał w liście do wyróżnionych, nagrodzonych, radnych i mieszkańców miasta prezydent Rafał Bruski. Był nieobecny z powodu wyjazdu do Ukrainy – Z drugiej strony trudno jednak zapomnieć o jej historii, patrząc na zabytkową katedrę, przecinające miasto kanały pamiętające jeszcze pruskie czasy, czy XIX-wieczną zabudowę Wyspy Młyńskiej. Od chwili, gdy decyzją Kazimierza Wielkiego pojawiła się na mapach, zmieniło się przecież tak wiele. Śmiało można stwierdzić, że te wszystkie zmiany zdecydowały o jej tożsamości. Gdyby nie jej niezwykłe, chwalebne, a czasami trudne i bolesne dzieje, pewnie nie byłaby dzisiaj tym samym miastem, które znamy i kochamy.
Nazywamy ją swoim domem, podobnie jak nasi rodzice i dziadkowie, bo mimo tych wszystkich lat, które już za nami, niezmienna jest ona sama – Bydgoszcz. Gotowa, by jak wskazuje jej nazwa – gościć każdego, kto przybywa nad Brdę jako przyjaciel. Dobitnie dowodzi tego nasz herb z otwartą w połowie bramą. Nade wszystko jednak pokazują to nasze otwarte serca, które pozwoliły w ostatnich miesiącach znaleźć w mieście bezpieczne schronienie wszystkim, którzy uciekali przed okrutną, wywołaną przez Rosję wojną – przypominał prezydent, przebywający na kongresie władz lokalnych i regionalnych przy prezydencie Ukrainy podczas międzynarodowego szczytu miast i regionów „Partnerstwo dla Zwycięstwa”.
Głównym elementem urodzinowej sesji było wręczenie Laurów Andrzeja Szwalbego i Mariana Rejewskiego oraz Medali Kazimierza Wielkiego, nagród i stypendiów prezydenta Bydgoszczy. Na zakończenie sesji zagrali uczniowie Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy: Maja Przybyła, Zoja Giza i Sebastian Gut.
Laureaci i stypendyści
W imieniu wszystkich wyróżnionych podziękował prof. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii, któremu przyznano Laur Andrzeja Szwalbego. – Odbieram tę nagrodę jako wielkie wyróżnienie i uhonorowanie pracy całego zespołu Centrum Onkologii. Dla mnie osobiście jest zadaniem, żeby jeszcze bardziej skupić się na naszych pacjentach, aby opieka i leczenie dążyły do doskonałości. Ich zdrowie i życie uznajemy za wartość najwyższą.
A oto sylwetki wyróżnionych Medalami Kazimierza Wielkiego, Laurami Andrzeja Szwalbego i Mariana Rejewskiego oraz osób wyróżnionych nagrodami i stypendiami prezydenta Bydgoszczy:
Medale Kazimierza Wielkiego otrzymali:
Krzysztof Badowski: Od 2004 roku związany z Klubem Sportowym Niewidomych „Łuczniczka”, od ośmiu lat jest jego Wiceprezesem. Pomysłodawca szkolenia niewidomych w trudnych dyscyplinach sportowych: biegi długodystansowe, triathlon, strzelectwo sportowe, kolarstwo tandemowe, narciarstwo biegowe. Ponadto, od 12 lat jest Członkiem Rady Krajowej Centrali Sportu Niewidomych w Warszawie, a od 4 lat jej wiceprezesem. Aktywnie działa społecznie w: Radzie Działalności Pożytku Publicznego Miasta Bydgoszczy, Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych Miasta Bydgoszczy, Radzie ds. Partycypacji Społecznej Miasta Bydgoszczy, Bydgoskiej Radzie ds. Równego Traktowania oraz jako Ekspert i Członek Komisji oceniającej konkursy ogłaszane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie.
Ksiądz Sławomir Bar CM: Proboszcz parafii św. Wincentego a’ Paulo w Bydgoszczy, superior Domu Zgromadzenia Misji, dziekan dekanatu Bydgoszcz II – śródmieście. Od 13 lat związany z bydgoską Bazyliką, ale historia jego działalności na rzecz ubogich zaczęła się̨ wiele lat temu – w seminarium duchownym Księży Misjonarzy w Krakowie. W parafii w Bydgoszczy utworzył Bydgoskie Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, które wraz z nową wspólnotą Młodzieży Misjonarskiej, niesie pomoc potrzebującym: powstała kuchnia, punkt medyczny i prawny dla każdego. Dzięki pomocy darczyńców wybudował Dom dla kobiet przy ulicy Nasypowej, a 2 lata temu w lewej części Bazyliki utworzył Domu dla ubogich nazwany „Ogrzewalnią u Miecia”. W najbliższych planach ks. proboszcz Bar ma utworzenie baru mlecznego i przychodni lekarskiej dla starszych, ubogich i potrzebujących.
dr inż. Wiesław Olszewski: rodowity bydgoszczanin, promotor miasta na arenie międzynarodowej.
Z wykształcenia jest doktorem nauk ekonomicznych, kształcił się zarówno w Bydgoszczy, jak i w Szczecinie, Warszawie i Poznaniu. Naszemu miastu poświęcił całe swoje życie zawodowe i społeczne. Zajmował wysokie stanowiska w administracji państwowej i samorządowej, był m.in. wojewodą bydgoskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Bydgoszczy przez dwie kadencje. Jako wykładowca i rektor szkoły wyższej wykształcił liczne grono ekonomistów. Był m.in. Dyrektorem Oddziału „Invest – Banku” w Bydgoszczy i Dyrektorem Oddziału Nordea Bank Polska S.A. w Bydgoszczy a także dyrektorem bydgoskiego Oddziału T.U.i R „Polisa”. Jako człowiek kompetentny i godny zaufania dr inż. Wiesław Olszewski jest wielce aktywnym uczestnikiem życia społeczno-politycznego. Zasiadał w wielu radach społecznych i organizacjach pozarządowych, a od lat pełni rolę Konsula Honorowego Republiki Słowacji w Bydgoszczy.
Moto Dawcy Uśmiechu: Grupa ludzi, których połączyły dwie pasje: motocykle oraz chęć niesienia pomocy innym. W ramach akcji Motomikołaje Bydgoszcz oraz Moto DawcyUśmiechu organizują w okresie świątecznym paczki dla dzieci przebywających na oddziałach szpitalnych i w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Z zebranych funduszy zakupują sprzęt medyczny, zarówno dla szpitali, jak i bezpośrednio dla potrzebujących dzieci. Do nowatorskich przedsięwzięć Moto Dawców Uśmiechu należą organizowane od 2016 roku Motozające. Podczas tej akcji, motocykliści odwiedzają dzieci na oddziale onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy. Przywożą im własnoręcznie uszyte – przez nich samych oraz ich przyjaciół – maskotki-przytulanki, zwane „Frankami”. Dołożyli również swoją cegiełkę do remontu sali na oddziale okulistycznym w Szpitalu im. Jurasza. Moto DawcyUśmiechu nie pozostali obojętni również w trakcie walki z pandemią, przekazując maseczki i przyłbice medykom Szpitala im. Jurasza, a w Dzień Dziecka stawili się pod Szpitalem Dziecięcym w kolorowych przebraniach, aby przekazać młodym pacjentom pozytywną energię.
Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego: Galeria powstała 16 czerwca 1979 r., a w latach 80. należała do nielicznych prywatnych galerii w Polsce. Twórcy Galerii: malarz Jan Kaja i grafik Jacek Soliński swoje przedsięwzięcie określili jako pozainstytucjonalne, niezależne, otwarte, wciąż poszukujące i ewoluujące. Charakter działań Galerii mieści się w formule przenikających się dziedzin: plastyki, fotografii, konceptualizmu, poezji, literatury, teatru, muzyki i filozofii. W ciągu 40 lat działalności w Galerii Autorskiej odbyło się blisko 1000 wystaw, działań, pokazów, instalacji, spektakli teatralnych, koncertów i spotkań. Swoją twórczość przedstawiło tu ponad 200 autorów: malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografików, konceptualistów, pisarzy, poetów, muzyków, krytyków sztuki, filozofów i aktorów). Na uwagę zasługują okolicznościowe akcydensowe druki towarzyszące każdej ekspozycji i spotkaniu. Wydawnictwo Galerii Autorskiej ma na swoim koncie ponad 250 publikacji. Za swoją działalność twórcy Galerii Autorskiej otrzymali liczne wyróżnienia m.in. Medal Prezydenta Bydgoszczy i czterokrotnie Bydgoską Nagrodę Strzała Łuczniczki, a także Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
- Laur Andrzeja Szwalbego otrzymał prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy: Godnością tą kapituła wyróżniła wyjątkową osobę, która zdrowie chorego najwyższym prawem czyni i całe swoje zawodowe życie temu poświęca. Dzieląc się fachową wiedzą i doświadczeniem, profesjonalnym zarządzaniem i dbałością o nieustanny rozwój bydgoskiego Centrum Onkologii, Pan profesor wprowadza nowoczesne techniki leczenia i wysokie standardy świadczonej pomocy. Pod jego kierownictwem placówka zyskuje najwyższe lokaty w wielu rankingach szpitali oraz unikalne akredytacje, a także pochlebne opinie pacjentów. Uznana i silna pozycja Centrum Onkologii kształtuje pozytywną wizytówkę Bydgoszczy, do której przyjeżdżają pacjenci z całej Polski. Placówka, dzięki staraniom Pana Profesora, nieustannie się rozwija, będąc wysoko cenionym, nowoczesnym ośrodkiem specjalistycznym w kraju.
- Laur Mariana Rejewskiego otrzymał dr Adam Kośmieja z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: Godnością tą kapituła wyróżniła wyjątkową osobę, która serce oddała muzyce, stając się jednym z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia. Jest artystą wybitnym, który nieustannie poszukuje, prezentując zarówno utwory klasyczne, jak i awangardowe, a także multimedialne. Doskonale sławi muzyczne imię Bydgoszczy poprzez ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą – w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Współpracował niemal ze wszystkimi czołowymi krajowymi orkiestrami. Grę na fortepianie rozpoczął jako sześciolatek i przez 13 lat zgłębiał jej tajniki w klasie prof. Ludmiły Kasjanienko. Jest absolwentem nowojorskiej Manhattan School of Music w klasie Solomona Mikowsky’ego. Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego i prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Obecnie, ze stopniem naukowym doktora, jest wykładowcą na tej uczelni.
- Nagrodę Naukową Prezydenta Miasta w dziedzinie nauk ścisłych, medycznych i nauk o zdrowiu otrzymał prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński z Collegium Medicum.
Nagrodzony za wielkie zasługi naukowe na rzecz zdrowia pacjentów, zwłaszcza tych najmniejszych. Profesor prowadzi prace nad metodami przeszczepiania szpiku i komórek krwiotwórczych, rozwijaniem metod tej terapii, wprowadzaniem nowych leków do terapii okołoprzeszczepowej. Tworzy międzynarodowe rekomendacje w tej dziedzinie. W roku 2003 powstał w Bydgoszczy Ośrodek przeszczepiania szpiku. Od początku kieruje nim prof. Jan Styczyński. W latach 2016-2020 jako pierwszy Polak w historii został wybrany do Zarządu EBMT (European Society of Blood and Marrow Transplantation), największego na świecie towarzystwa naukowego zajmującego się przeszczepianiem szpiku i krwi. W 2016 roku, również jako pierwszy w historii Polak został Przewodniczącym Working Party w EBMT (IDWP, Infectious Diseases Working Party), a następnie wiceprezydentem organizacji ECIL, łączącej grupy robocze 4 europejskich towarzystw naukowych. Wprowadza i rozwija nowe metody terapii
w onkologii, zwłaszcza terapie komórkowe. Od 2017 roku jest Konsultantem Krajowym w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. Obecnie jest Kierownikiem Katedry Pediatrii, Hematologii i Onkologii na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum.
- Nagrodę Naukową Prezydenta Miasta w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i sztuki otrzymuje dr hab. Jakub Lipski, prof. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Nagrodzony za wybitną działalność naukową w zakresie literaturoznawstwa. Znaczące osiągnięcia doktora odzwierciedlają liczne publikacje jego autorstwa w prestiżowych wydawnictwach o międzynarodowym zasięgu. Kieruje trzema zespołami badawczymi realizującymi projekty naukowe finansowane ze środków zewnętrznych. Uzyskał dwa granty NCN na realizację projektów naukowych. Współorganizował międzynarodowe sympozja naukowe w wiodących instytucjach brytyjskich. Prowadzi działalność ekspercką i popularyzatorską, obejmującą reprezentację Uniwersytetu w gremiach doradczych (jako ekspert Komisji Ewaluacji Nauki, recenzent Narodowego Centrum Nauki w programie Miniatura, członek międzynarodowych towarzystw naukowych oraz rad wydawniczych, recenzent zewnętrzny międzynarodowych czasopism naukowych).
- Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta otrzymuje dr hab. Bartłomiej Wezner, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
Doktor Wezner to utalentowany pianista i wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest wszechstronnym pianistą – solistą i kameralistą, laureatem wielu międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. w Londynie, Lozannie, Treście, Salonikach. Ma na swoim koncie cenne prawykonania i pierwsze nagrania kompozytorów współczesnych – Roxany Panufnik czy Zbigniewa Bargielskiego. Występując w wielu krajach Europy, jest jednocześnie bardzo mocno zaangażowany w życie muzyczne Bydgoszczy. Bierze udział w licznych koncertach, jest również dyrektorem artystycznym Festiwalu „Muzyka w willi Blumwego w Bydgoszczy”.
- Stypendium Prezydenta Miasta dla wybitnych młodych naukowców otrzymuje dr hab. inż. Aleksandra Dunisławska, profesor Politechniki Bydgoskiej
Nagrodzona za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk rolniczych, dyscyplinie zootechnika i rybactwo. Warsztat badawczy Pani doktor opiera się na analizie regulacji szlaków molekularnych i ekspresji genów pod wpływem interakcji mikrobiom – gospodarz. Główne osiągnięcie naukowe to zdefiniowanie współzależności na poziomie molekularnym między mikrobiotą jelitową a żywicielem na modelu zwierzęcym. Na dorobek naukowy Pani Doktor składa się 36 prac naukowych, które były cytowane 286 razy w 177 dokumentach. Ponadto jest współautorem czterech rozdziałów w monografiach naukowych. Obecnie pełni funkcję Kierownika Katedry Biotechniki i Genetyki Zwierząt Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Politechniki Bydgoskiej, a także Przewodniczącej Naukowej Dyscypliny Zootechniki i Rybactwa.
- Stypendium Prezydenta Miasta dla wybitnych młodych naukowców otrzymuje dr n. med. Katarzyna Grudlewska-Buda z Collegium Medicum
W obszarze zainteresowań Pani Doktor znajdują się przede wszystkim działania przeciwdrobnoustrojowe możliwe do zrealizowania w szpitalach i innych jednostkach ochrony zdrowia oraz w zakładach przetwórstwa spożywczego. Dotychczasowe badania, które realizowała obejmowały, m.in. ocenę skuteczności metod fizycznych, a wśród nich innowacyjnej w skali światowej technologii promieniowej jonizacji katalitycznej oraz promieni gamma i wiązki elektronów, a także metod chemicznych,
w tym zastosowanie związków pochodzenia naturalnego w eradykacji drobnoustrojów. Istotnym osiągnięciem badawczym Pani dr są pionierskie w skali światowej badania nad technologią RCI. Jest współautorką pierwszej w Europie pracy o tej tematyce.
- Stypendium Prezydenta Miasta dla wyróżniających się studentów otrzymuje mgr Adam Kowalewski z Collegium Medicum
Koncentruje się na pomocy pacjentom onkologicznym szczególnie w obrębie raka nerki. Zdobył trzy granty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Jest współautorem piętnastu publikacji naukowych i ogólnopolskich wytycznych w patomorfologii. Wyniki swoich prac naukowych publikował
w czasopismach międzynarodowych oraz prezentował na najważniejszych kongresach patomorfologicznych w Europie. Zaprojektował i zgłosił do opatentowania trzy wynalazki. Ukończył trzy szkolenia w Stanach Zjednoczonych. Wygrał dwie nagrody w konkursach międzynarodowych. Jest doktorantem Interdyscyplinarnych Anglojęzycznych Stacjonarnych Studiów Doktoranckich o Zasięgu Międzynarodowym na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.
- Stypendium Prezydenta Miasta dla wyróżniających się studentów otrzymuje mgr Anton Markovskyi z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Doktorant prowadzi zaawansowane badania fizyczne oraz inżynieryjne nad syntezą nowoczesnych materiałów luminescencyjnych w postaci warstw monokrystalicznych złożonych tlenków metodą epitaksji z fazy ciekłej. W latach 2021-2022 Pan Markovskyi był współautorem 8 publikacji naukowych w czasopismach z listy JCR oraz współautorem patentu europejskiego. Brał ponadto udział w organizacji
w Bydgoszczy dwóch międzynarodowych konferencji naukowych. Jego aktywna działalność i zaangażowanie, przyczyniają się do promocji potencjału naukowego miasta i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
- Stypendium artystyczne Prezydenta Miasta otrzymuje Roksana Korban,
z Akademii Muzycznej
Jest utalentowaną studentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej
w Bydgoszczy. Występuje w licznych spektaklach i koncertach. Pani Roksana jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Londynie oraz International Youth Music Competition w Atlancie w USA. Jej dorobek artystyczny już na tym etapie życia jest bardzo imponujący.
- Stypendium artystyczne Prezydenta Miasta otrzymuje Patryk Chenc, artysta fotografik
Reprezentuje sztukę fotografii. Jest absolwentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współpracuje m. in. z Teatrem Polskim w Bydgoszczy i Vintage Photo Festiwal. Portrecista i twórca fotografii produktowej. Skupia się na związku człowieka z naturą. Cechuje go minimalizm. Jego twórczość jest zjawiskiem niezwykle oryginalnym. Już pierwszy jego projekt fotograficzny pod nazwą „Migracja lasu”
odbił się echem na arenie ogólnopolskiej.