W sobotę ostatni dzień roku i czas podsumowań. Fotoreporter portalu bydgoszczinformuje.pl, Błażej Witkowski, wybrał 22 swoje zdjęcia pokazujące bydgoszczan i Bydgoszcz w roku 2022. Zapraszamy do oglądania i wspominania.
1. Orkiestra na Dużym Rowerze
Bydgoszcz może się pochwalić wyjątkowym bandem. Orkiestra na Dużym Rowerze to sześcioosobowy zespół muzyków potrafi zagrać koncert jadąc jednocześnie na oryginalnym rowerze. Sześcioosobowy rower skonstruowany został specjalnie dla Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy z przeznaczeniem dla zespołu. W tym roku Orkiestra na Dużym Rowerze była gościem programu Dzień Dobry TVN w Myślęcinku.
2. Niezwykła rodzina zastępcza
Tesomki, czyli Łukasz i Celina Antczakowie i ich dzieci. Dudek pojawił się u nich jako ostatni. Wcześniej w domu były Mała Mi i Panna J. A na samym początku urodził się Teosomek – pierwszy synek Celiny i Łukasza Antczaków. Poznajcie tę niezwykłą rodzinę. Dla Dudka Małej Mi i Panny J. Celina z Łukaszem są rodziną zastępczą. Teosomki były bohaterami reportażu Miłosza Kalaczyńskiego w magazynie „Bydgoszcz Informuje”.
3. Zachem ciągle truje
Najbardziej znana jest tzw. Zielona. To składowisko odpadów po produkcji fenolu, które znajduje się w południowo-wschodniej części byłego Zachemu, u zbiegu ulic Zielona i Wypaleniska. Cztery hektary księżycowego niemal krajobrazu, gdzie przez lata magazynowano trujące odpady chemiczne. Rządowy projekt specustawy przewiduje, że samorząd Bydgoszczy będzie odpowiadał za remediację zdegradowanych i zanieczyszczonych terenów pozachemowskich. – To jest nieakceptowalne i niezrozumiałe – pisał do ministerstwa klimatu i środowiska, prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.
4. „Pan Stopek” z Osiedla Bajka
Przez 16 lat dbał o bezpieczeństwo, dzielił się uśmiechem i doradzał na przejściu dla pieszych na os. Bajka. Dzięki pracy pokonał trudne, życiowe zakręty. We wrześniu przeszedł na zasłużoną emeryturę. Adam Bagiński pokonał trudne, życiowe zakręty, o których opowiedział na łamach „Bydgoszcz Informuje”.
5. Wyspa Młyńska coraz ładniejsza
Wyspa Młyńska i działające pełną parą centrum kultury w Młynach Rothera to miejsce, którym chwali się niemal każdy bydgoszczanin. A jest czym, co widać na zdjęciu.
6. Teatr Polski: Remontujemy. Gramy. Działamy
To portret dyrektora Teatru Polskiego, Wojciecha Farugi, który znalazł się na okładce jednego z tegorocznych magazynów „Bydgoszcz Informuje”. Teatr działa, mimo trwającego, generalnego remontu głównej siedziby. Zniknął nawet jej dach. Dyrektor Faruga opowiadał o swoich planach w rozmowie z „Bydgoszcz Informuje”.
7. Justyna Franieczek – kobieta, która się nie poddaje
Przetrwała chorobę nowotworową, ciężki wypadek samochodowy, ale nie zrezygnowała z uprawiania sportu. – To daje dodatkowe siły – mówi Justyna Franieczek, niepełnosprawna sportowczyni z BKS Bydgoszcz. Pisaliśmy o niej – TUTAJ.
8. Kuczka, rynek, Wisła, Fordon
To zdjęcie zrewitalizowanej kuczki, pamiątki po żydowskich mieszkańcach Starego Fordonu, który w tym roku zmienił się nie poznania dzięki odnowionemu rynkowi, uliczkom i nowemu nabrzeżu Wisły.
9. Tysiąc bombek na choince, 120 tys. lampek w ogrodzie
To miejsce szczególne, nie tylko w Fordonie ale i w całej Bydgoszczy. W okresie świąt Bożego Narodzenia, gdy zapadnie zmrok, ulicę Sielską 55 i okolicę rozświetla blask tysięcy lampek. Od pięciu lat świąteczne iluminacje są obiektem wycieczek zaciekawionych mieszkańców, nie tylko Fordonu. Byliśmy w domu i rozmawialiśmy także z właścicielami posesji, bo historia ozdabiania domu przy Sielskiej jest niezwykła.
10. Bydgoszcz gości uchodźców z Ukrainy
24 lutego ub. roku Rosja napadła na Ukrainę. Miliony uchodźców trafiło do Polski. Około 50 tysięcy z nich, w ogromnej większości kobiet i dzieci, zatrzymało się w Bydgoszczy. Zostali ugoszczeni w naszych domach. Pracują, próbują rozwijać własne biznesy. Jednym z przykładów jest lokal „Palanyca”, który działa przy ul. Skłodowskiej-Curie 74.
11. Łabędź z Miedzynia
Najnowszy z bydgoskich basenów nazywa się „Łabędź” i został otwarty na Miedzyniu. Mieszkańcu tego osiedla czekali na niego. Miasto spełniło obietnicę.
12. „Węzły” w Młynach Rothera
Pierwsza stała wystawa w Młynach Rothera nazywa się „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Została otwarta 11 listopada. To niezwykle zajmująca i nowoczesna ekspozycja, o której szeroko pisaliśmy w „Bydgoszcz Informuje”. Czekamy na otwarcie następnej „Młyn. Maszyna”.
13. Opera Nova się wzbogaci o czwarty krąg
„Faust” to dzieło, która Opera Nova wystawiła podczas jesiennego Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Termin BFO był nietypowy – październik zamiast kwietnia i maja. Powód – przekładanie imprezy z powodu pandemii. Wreszcie wróciła do kalendarza, a razem z nią przyszła informacja o wyłonieniu wykonawcy czwartego kręgu Opery Nova.
14. Młodzi lekarze kończą studia na Collegium Medicum
Kolejni absolwenci Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy żegnają się z uczelnią i wyrzucają w górę swe akademickie birety. Tak było podczas uroczystości w Filharmonii Pomorskiej.
15. Teatr Kameralny rozwija skrzydła
Druga scena w Bydgoszczy zapraszała w tym roku na kolejne premiery spektakli dla dzieci i młodzieży. Jedną były „Trzy świnki i przyjaciele”. – To musical dla dzieci, taka nasza wersja Shreka, tak to sobie nazwijmy – opowiada Waldemar Wolański, reżyser.
16. Dramatyczne losy Kurdów i ich sztuki
Dyrektor Muzeum Okręgowego, Wacław Kuczma, zaprosił do Bydgoskiego Centrum Finansowego (dawnej Drukarni) przy ul. Gdańskiej na wystawę pt. „Kurdystan. Oblicza trwania”. Poprzez sztukę artyści opowiadają dramatyczne historie swego narodu. Krzesło, z którego „spływają krople krwi to instalacja „Mój brat”. – Była pierwszą, w której próbuję opowiedzieć o śmierci brata. Symbolizuje mebel, na którym go usadzili i torturowali. Kiedy nie chciał zdradzić towarzyszy, zabili go, a ciało rozpuścili w kwasie – opowiada kurdyjski twórca, Baldin Ahmad (na zdjęciu). Jego brat został zamordowany przez służby Saddama Husajna, dyktatora Iraku.
17. Iluminacje w Myślęcinku
To nie jest oczywiście prawdziwy rekin, ale wykreowana dzięki światłu jedna z atrakcji „Krainu Marzeń”, którą można ciągle oglądać w Myślecinku dzięki organizatorom z wrocławskiej spółki Lumina oraz firmy Blachere Illumination.
18. Bydgoski Jarmark Świąteczny
Choinka na Starym Rynku – na jej tle fotografują się bohaterki tego zdjęcia – jeszcze stoi, ale Bydgoski Jarmark Świąteczny, który gromadził tysiące bydgoszczan już jest tylko wspomnieniem.
19. Ciężarówka Coca-Coli na Wyspie Młyńskiej
Przyjechała w grudniu do Bydgoszczy także czerwona ciężarówka Coca-Coli.
20. Bydgoszcz świeci na barce Lemara
A to jedna z nowych atrakcji fotograficznych miasta. Na barce Lemara zamontowano podświetlany napis ’ Bydgoszcz”. Z miejsca stał się obiektem wielu zdjęć.
21. Krótki atak zimy
Spadło także trochę śniegu w Bydgoszczy. Oto dowód. Mamy nadzieje, że jeszcze się trochę bieli tej zimy doczekamy.
22. Diabelskie koło znowu się kręciło
A 22. zdjęciem w podsumowaniu 2022 roku w Bydgoszczy niech będzie kadr z diabelskim kołem – także często fotografowany obrazek z miasta.