Patrycja Markowska zaśpiewa w Bydgoszczy w sobotę / Fot. Wikipedia Commons/Wojciech Pędzich
Ciekawie zapowiada się weekend w Bydgoszczy. Trzeba tylko wybrać. Oto propozycje Bydgoszcz Informuje.
Food trucki przy Torbydzie
Pierwszy w tym roku festiwal food trucków odbędzie się w ten weekend w Bydgoszczy – na parkingu przy lodowisku Torbyd (ul. Toruńska). Festiwal będzie trwał od piątku (17 marca) do niedzieli (19 marca), w następujących godzinach: piątek, 15-21; sobota 12-21; niedziela 12-19. A do zjedzenia kuchni niemalże z całego świata m.in burgery, burrito i quesadillas, churrosy, owoce w czekoladzie, pad thai, greckie pity i pastrami.
Ethniesy na początek Wiosny Festiwali
W czwartek, 16 marca wystartowała 10. edycja Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY, która trwać będzie do niedzieli 19 marca, otwierając tegoroczną Wiosnę Festiwali w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. – Festiwal w tym roku obchodzi dziesięciolecie, zakotwiczył się w Bydgoszczy na dobre – mówi Dominika Kiss-Orska, dyrektorka festiwalu.
– Co roku widzimy, że była potrzeba zorganizowania takiej imprezy, rośnie grupa osób słuchających folku, muzyki tradycyjnej. To ogólnopolski trend. Wzrastaliśmy wraz z popularnością tej muzyki. Pojawia się coraz więcej zespołów, przestaliśmy się bać naszych korzeni, bo przecież my wszyscy jesteśmy ze wsi. Coraz chętniej eksplorujemy wieś, a każdy region ma swoją muzykę. Jest w nas coraz większa potrzeba tożsamości kulturowej, a muzyka – jako element kultury – ma swoje pięć minut.
Jazz u Hoffmana w KPCK
Marynata Gypsy Trio zagra w piątek (godz. 18) w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury przy pl. Kościeleckich. Gypsy jazz powstał we Francji w latach 30. XX wieku, gdy na królujące na parkietach musette, wpływał coraz bardziej popularny za oceanem swing. Za twórców gatunku uznaje się gitarzystę Django Reinhardta oraz skrzypka Stephane Grappelliego oraz ich zespół Quintette du Hot Club de France.
Bilety w cenie 30 zł KPCK oraz na biletyna.pl
Pchła Szachrajka bawi dzieci
Małgorzata Witkowska, Paweł L. Gilewski i Marcin Zawodziński znowu będą bawić i uczyć w „Pchle Szachrajce” – wystawianej w ten weekend na małej scenie Teatru Polskiego (wejście od ul. 20 Stycznia). Spektakl w reżyserii Łukasza Gajdzisa to niezwykle barwna pozycja w repertuarze. Aktorzy, wykorzystując znakomity tekst Jana Brzechwy, wprowadzają najmłodszą widownię w bajkowy świat oparty na nieposkromionej wyobraźni. To właśnie tutaj przesunięcie kartonowego pudełka w mgnieniu oka pozwala dostać się do magicznej rzeczywistości, w której zwykła łyżka może przemienić się w miecz, a pchła osiągnąć rozmiary słonia.
Przedstawienia w piątek (17 marca) o godz. 10, sobotę (18 marca) o godz. 16.
Światowy Tydzień Mózgu w Młynach Rothera
Młyny Rothera są partnerem obchodów Światowego Tygodnia Mózgu. W piątek (17 marca) o godz. 13 w Młynach wykład dr Małgorzaty Wójtowicz-Szefler pt. “Wpływ wczesnych doświadczeń w relacji dziecko-rodzic (opiekun) na rozwój mózgu”. Podczas wykładu omówione zostaną zagadnienia, związane z rozwojem mózgu już od wczesnych lat dziecięcych. Przypomnijmy, że w Młynach Rothera zaplanowane jest utworzenie wystawy stałej o mózgu. Dr Małgorzata Wójtowicz-Szefler to psycholożka, związana z Wydziałem Psychologii UKW w Bydgoszczy oraz Niepubliczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną WSG w Bydgoszczy. Na wykład obowiązują zapisy – TUTAJ.
Mistrz i uczeń w Filharmonii Pomorskiej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej i studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, za pulpitem dyrygenckim – Mykoła Diadiura, solistką – skrzypacza Inés Issel Burzyńska. W czai koncertu w piątek (17 marca) o godz. 19 melomani usłyszą Symphonie Espagnole Edouard Lalo oraz Symfonię Fantastyczna Hectora Berlioza.
O dzieciństwie w Aptece pod Łabędziem
Jak zmieniała się rola dziecka od prehistorii do współczesności? Czy dziecko może być partnerem w dyskusji filozoficznej, dlaczego w średniowieczu niemowlęta przedstawiano w sztuce jak kosmitów, bądź istoty brzydkie? Takie m.in. tematy będą poruszane na konferencji „Dzieciństwo. Medyczne
i kulturowe aspekty na przestrzeni dziejów”.
Konferencja odbędzie się 17 i 18 marca w Aptece pod Łabędziem. Ten nowy oddział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy jest nie tylko miejscem ekspozycji, ale także życia intelektualnego. Będzie to pierwsza konferencja zorganizowana dzięki współpracy Studenckiego Koła Naukowego Historii Nauk Medycznych UMK w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Paneliści rozprawiać będą o dzieciństwie w perspektywie różnych dziedzin nauki; psychologii, antropologii, medycyny, historii, a także literaturoznawstwa.
„Czarodziejski flet” w Operze Nova
To jedna z najbardziej znanych i najpiękniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta. kcja poetyckiego i zarazem pełnego emocji libretta o głębokim przesłaniu humanistycznym rozgrywa się w scenograficznej przestrzeni wielkiej biblioteki: siedziby Wiedzy, Siły, Piękna. To tu bohaterowie poznają prawdę o sobie, swą zdolność do poświęcenia, pokonywania życiowych trudności, lęku przed innymi. Spektakle w Operze Nova w piątek (godz. 19), sobotę (godz. 19) i niedzielę (godz. 18).
Monodram z piosenkami Anny Jantar
„Tylko mnie poproś do tańca” – to tytuł przedstawienia, w którym Katarzyna Kłaczek na scenie Teatru Kameralnego pokaże sylwetkę Anny Jantar (piątek i sobota, godz. 19). W najnowszej propozycji Teatru Kameralnego, każdy element tworzy intymną atmosferę pomiędzy widzem a aktorką. Minimalistyczna scenografia, uboga paleta barw i znikome oświetlenie skupione na scenie, pozwalają wgłębić się w tekst i odczuwać wraz z główną postacią całą paletę emocji.
Skąd Katarzyna Kłaczek zaczerpnęła pomysł na monodram? – Przez całe wakacje chodziłam i słyszałam w swojej głowie słowa „Anna Jantar”. Co ciekawe, kiedy odwiedziłam swoją mamę i opowiedziałam jej o pomyśle na spektakl o Annie Jantar, okazało się, że właśnie kasetę tej artystki wkładałam cały czas i słuchałam w kółko.
Spotkanie z odkrywczynią polskości Ludolfa Alvenslebena
W sobotę (18 marca) o godz. 16 w Salonie Hoffmana w K-PCK przy pl. Kościeleckich spotkanie z Anną Sucharską pt. Nieprawdopodobność w codzienności. Anna Sucharska to kobieta wielu pasji: filolożka, animatorka kultury zaprzyjaźniona z Williamem Whartonem, od 1993 roku prowadząca Szkołę Języka i Literatury, pisarka oraz historyczka, która „zmieniła bieg dziejów”, odkrywając polskość Ludolfa Alvenslebena z Ostromecka mylonego z hitlerowcami. I nie bała się o tym napisać w książce pt. Czas jak strumień… Z dziejów Ostromecka (1990 r.).
Bydgoskie zakamarki, czyli cerkiew i katedra
W ramach „Projektu Zabytek” odbędzie się kolejna wycieczka. Podczas zwiedzania uczestnicy zobaczą cerkiew pw. św. Mikołaja oraz katedrę pw. św. Marcina i św. Mikołaja. Zbiórka w sobotę (18 marca) 11.45 przy pomniku Kazimierza Wielkiego. Koszt 15 zł. Obowiązują zapisy: marta.bukolt@projektzabytek.pl lub 693 379 476.
Astoria zagra przed kompletem widzów
Koszykarze Enei Abramczyk Astorii zmierzą się w sobotę (godz. 15.30) w hali SISU Arena przy ul. Toruńskiej z Sokołem Łańcut. Mecz będzie oglądał komplet widzów. Klub ogłosił, że sprzedał wszystkie bilety dostępne przez internet, ale do kas skieruje jeszcze niewielką liczbę wejściówek. Bydgoski zespół zwyciężył niespodziewanie w ostatnim spotkaniu z Eneą Zastalem w Zielonej Górze. Ciągle musi walczyć o zapewnienie sobie utrzymania, ale sytuacja jest coraz lepsza. Wygrana z Sokołem, w którym występują Corey Sanders i Adam Kemp, da praktycznie już utrzymanie na kolejny sezon w ekstraklasie.
Siatkarze Visły kontra Chrobry Głogów
Bydgoska drużyna kończy rundę zasadniczą I ligi. Obecnie zajmuje piąte miejsce. W sobotę (18 marca), o godz. 17, w hali Immobile Łuczniczka, siatkarze BKS Visła ProLine zagrają z ósmym zespołem I ligi, Chrobrym Głogów. Bydgoszczanie, jak do tej pory, przegrali siedem meczów na 25 rozegranych. Do zakończenia rundy zasadniczej pozostało pięć spotkań.
Patrycja Markowska w Bydgoszczy
W sobotę (18 marca) w Fabryce Lloyda przy ul. Toruńskiej (godz. 20) odbędzie się koncert w ramach trasy „WILCZY PĘD acustic/electric TOUR”. Nie zabraknie nowych utworów z płyty “Wilczy Pęd” oraz największych hitów artystki. W maju 2022 światło dzienne ujrzał najnowszy album Patrycji Markowskiej, zatytułowany „Wilczy pęd”. Płytę promowały single „Niepoprawna”, „Wilczy pęd”, ”Na zakończenie dnia”, „Kieszenie” oraz „Bezczas”.
Niedziela z „Opowieściami z Narnii”
Teatr Kameralny przy ul. Grodzkiej pokaże w niedzielę (godz. 16) spektakl „Opowieści z Narnii” według kultowej powieści C.S. Lewisa w adaptacji Radosława Paczochy. Widzowie, wspólnie z czworgiem rodzeństwa, przeniosą się do niezwykłego świata ukrytego we wnętrzu starej szafy. To będzie niezapomniana przygoda pełna zwrotów akcji, fantastycznych stworzeń i wyjątkowych bohaterów.
Spektakl w reżyserii Gabriela Gietzky’ego to epicka opowieść o starciu sił dobra i zła. W samym centrum wydarzeń znajdą się Łucja, Zuzanna, Piotr i Edmund, którym niełatwo będzie odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Jazzowo w filharmonii
Felix Jazz Orchestra pod dyrekcją Michała Szlempo, wykładowcy i studenci Katedry Jazzu Akademii Muzycznej wystąpią w niedzielę (19 marca) o godz. 17 w FIlharmonii Pomorskiej. W programie:
standardy jazzowe, kompozycje i autorskie aranżacje pedagogów i studentów AMFN w Bydgoszczy
„Panie Mateuszu” – stand-up w Łuczniczce
Mateusz Socha jest jednym z najbardziej popularnych komików w Polsce. Jego występy gromadzą mnóstwo widzów. W niedzielę (godz. 20) przedstawi w hali Immobile Łuczniczka swój najnowszy program stand-up pt. „Panie Mateuszu”!