Renata Dancewicz, Piotr Polk, mistrzowie żużla – czyli co, gdzie i kiedy w Bydgoszczy

Jarosław Szemet będzie dyrygował w piątek, w Filharmonii Pomorskiej / Mat.prasowe

To będzie obfity w wydarzenia, pierwszy wiosenny weekend. Przedstawiamy nasze propozycje imprez, które warto zobaczyć. Uwaga – jest ich tak wiele, że trzeba będzie wybierać. Zapraszamy.

Niezwykły film i jego twórca w Bydgoszczy

Bahman Ghobadi – wybitny kurdyjski reżyser przyjedzie do Bydgoszczy spotkać się z widzami i pokazać swój film. Będzie specjalnym gościem Muzeum Okręgowego – organizatora wystawy „Kurdystan. Oblicza trwania”, którą można jeszcze zobaczyć do końca marca. Dzieło „Gdyby żółwie mogły latać” zostanie pokazane w piątek (24 marca) o godz. 18.30 w kinie „Orzeł” przy ul. Marcinkowskiego. Po projekcji odbędzie się spotkanie z autorem.

Koncert w Filharmonii Pomorskiej

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Jarosława Szemety, wybitny skrzypek Dymitr Udowiczenko zaprezentują w piątkowy wieczór (godz. 19) program, na który złożą się następujące utwory: Anioły i Demony Adama Wesołowskiego, Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa oraz I Symfonię c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa.

Balet Karola Szymanowskiego w Operze Nova

„Stabat Mater” na sopran, alt, baryton, chór mieszany i orkiestrę op. 53 oraz „Harnasie” zobaczą widzowie piątkowego (24 marca) koncertu w Operze Nova. W przypadku „Stabat Mater” Karol Szymanowski użył tekstu współczesnego przekładu polskiego Józefa Jankowskiego, poza Polską utwór bywa też wykonywany z tekstem łacińskim. – Ze względu na wyjątkowy charakter dzieła, prosimy o nagradzanie artystów brawami dopiero po ostatniej, szóstej części utworu – prosi Opera Nova.
„Harnasie” natomiast to balet-pantomima w trzech obrazach na tenor solo, chór mieszany i orkiestrę.
Pierwszy impuls do stworzenia dzieła inspirowanego rodzimym folklorem dał Szymanowskiemu kontakt z muzyką Igora Strawińskiego i baletami Diagilewa. Szymanowski rewelacyjnie zastosował rodzaj stylizacji folkloru. Zawarł w Harnasiach cytaty aż dziewięciu melodii ludowych.

Warsztaty typograficzne dla dorosłych w Młynach Rothera

Nowe Miejsce w Młynach Rothera
Nowe Miejsce w Młynach Rothera / Fot. B.Witkowski / UMB

Młyny Rothera z Fundacją Tu Kultura zapraszają w piątek (godz. 17) na warsztaty, których motywem przewodnim będzie gwara bydgoska. Każdy region może pochwalić się unikalnymi słowami, których przybysze z innej części Polski mogą zwyczajnie nie zrozumieć. Język, którym się posługujemy, ma cechy lokalnej unikatowości, a to warto wyeksponować! – Podczas warsztatów nauczymy się projektowania plakatów typograficznych posługując się słowami z gwary bydgoskiej. Inspiracji poszukamy w regionalnej mowie. Najpierw stworzymy szkice układów typograficznych, a później z wykorzystaniem wielkoformatowych arkuszy, pędzli, wałków, farb, kolorowych papierów i szablonów literniczych przygotujemy oryginalne gwarowe plakaty – podkreślają organizatorzy. Udział bezpłatny, wymagane zapisy.

Poluzjanci w Fabryce Lloyda

Poluzjanci to kultowa grupa, przewrotnie nazywana najbardziej znanym nieznanym polskim zespołem, która zainspirowała i wychowała całe pokolenia młodych artystów. Muzycy po sześciu latach przerwy wrócili na scenę podczas pierwszego dnia Jazz Around Festival i zahipnotyzowali tłum fanów stęsknionych za niepowtarzalnym muzyczno-wizualnym klimatem tworzonym przez muzyków.
Styl Poluzjantów to wypadkowa muzycznych fascynacji członków zespołu łącząca takie gatunki, jak funk, soul i jazz. Zespół zawiesił działalność koncertową w 2016 roku, po nagłej śmierci współzałożyciela grupy, gitarzysty Przemysława Maciołka. Ich koncert w Fabryce Lloyda (piątek, 24 marca, godz. 20).

Marsz wzdłuż 18. południka

18. południk / Fot. Karol Zieliński

Przez Bydgoszcz przechodzi 18. południk, co najlepiej widać na Starym Rynku, gdzie zaznaczony jest świetlną linią. W sobotę (25 marca, godz. 10, obowiązywały zapisy) Bractwo 18. Południka jest jednym z organizatorów marszu wzdłuż południka w mieście. Start – przy Bydgoskim Centrum Informacji na ul. Niedźwiedzia. mata – przy Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Hetmańskiej 34. Na trasie uczestnicy będą korzystać z kolorowej mapy przygotowanej specjalnie na Marsz po 18. Południku. Impreza kierowana jest do wszystkich turystów, w tym także do osób początkujących oraz mniej zaawansowanych w wędrówkach z mapą i to niezależnie od wieku; każdy znajdzie na tej trasie coś interesującego dla siebie. Długość trasy ok. 3 km dla początkujących (trasa TP) oraz ok. 4 km dla nieco bardziej zaawansowanych (trasa TU).

Bydgoszcz w kieszeni – warsztaty animacji poklatkowej dla dorosłych po ukraińsku

Za co lubimy Bydgoszcz? Czy potrafimy o tym mówić? Czy potrafimy to pokazać? Z tymi pytaniami zmierzą się uczestnicy na polsko-ukraińskich warsztatach animacji poklatkowej z Sofiją Skorobahatską. – Zapraszamy wszystkich dorosłych, którzy chcieliby w twórczy sposób opowiedzieć o swojej relacji z naszym miastem, a przy tym chcą nauczyć się, jak za pomocą smartfona stworzyć animację z klatek zdjęć. Wspólnie przygotujmy ruchomą, fantazyjną opowieść o Bydgoszczy – informują organizatorzy. Spotkanie w sobotę (25 marca) od godz. 15 odbywa się w języku ukraińskim z tłumaczeniem na język polski. Udział bezpłatny, wymagane wcześniejsze zapisy.

Zwiedzamy zakamarki Filharmonii Pomorskiej

W ramach Projektu Zabytek odbędzie się kolejna wycieczka z cyklu Bydgoskie zakamarki. Tym razem chcemy zwiedzanie dzielnicy muzycznej i gmachu Filharmonii Pomorskiej. Początek w sobotę (25 marca) o godz. 11. Zbiórka o 10.45 przed wejściem głównym do Filharmonii Pomorskiej. Liczba miejsc ograniczona obowiązują zapisy mailowo marta.bukolt@projektzabytek.pl lub telefonicznie 693 379 476. Koszt 15 zł za osobę.

W Teatrze Kameralnym dla najmłodszych

Spektakl "Rozplątanie Tęczy"
Spektakl „Rozplątanie Tęczy” / Fot. B.Witkowski / UMB

„Rozplątanie tęczy” to idealne przedstawienie na początek przygody z teatrem – mogą w nim uczestniczyć nawet roczne dzieciaki. Akcja nie dzieje się szybko, najważniejsze są obrazy, muzyka, rytm i gest – słowa schodzą na dalszy plan, padają rzadko, bo „Rozplątanie tęczy” to rozmowa za pomocą zmysłów i emocji. –
W zupełnie białej, skąpanej w ciepłym świetle przestrzeni – bezpiecznej, bo oswajanej w ramionach rodzica – powoli, jeden po drugim, pojawiają się soczyste kolory i kolejne fascynujące rekwizyty – zachęcą Teatr Kameralny. Spektakl w sobotę i niedzielę o godz. 12. 

Niezwykły spektakl Teatru Społecznego

Teatr Społeczny Biuro Rzeczy Osobistych to gdyńska grupa teatralna, której aktorami są osoby niepełnosprawne intelektualnie. Tworzony przez nich teatr spełnia nie tylko funkcje terapeutyczne, ale jest przede wszystkim miejscem twórczej kreacji i działań artystycznych otwartych na spotkania z publicznością. W sobotę (25 marca, godz. 14) w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego zobaczyć będzie można ich spektakl w pt. „Instytut Pana B.”. Bohaterami przedstawienia są osoby, które nie potrafią samodzielnie funkcjonować i trafiają do tytułowego Instytutu.

Renata Dancewicz i Piotr Polk oraz „Żona”

Polska prapremiera sztuki Jade-Rose Parker. Będzie ją można zobaczyć w sobotę (25 marca o godz. 16 i 19), w Filharmonii Pomorskiej . O czym jest „Żona”?
François startuje w wyborach na mera miasta. Ma liberalne poglądy i wysokoprocentowe poparcie. Jego żona Carla jest inteligentna i atrakcyjna, a piękna córka Louise to ich oczko w głowie. Obrazek idealny – wizerunkowy wzór sukcesu. Ale… życie to nie plakat wyborczy. Jeden dzień wywróci do góry nogami losy całej rodziny, a w konsekwencji może zrujnować błyskotliwą karierę Françoisa. Kiedy ktoś wyjawi z dawna skrywaną tajemnicę, inny ogłosi zaskakującą nowinę, a we wszystko wmiesza się główny oponent polityczny Rachon, życie Françoisa zadrży w posadach. Rozpocznie się “festiwal” kłótni, oskarżeń i kolejnych “rewelacji”. Zagrają: Renata Dancewicz, Piotr Polk, Justyna Fabisiak, Cezary Łukaszewicz.

Magia na scenie Teatru Kameralnego

Zapowiedź spektaklu Opowieści z Narni
Zapowiedź spektaklu Opowieści z Narnii / Fot. B.Witkowski / UMB

Teatr Kameralny pokazuje „Opowieści z Narnii” według kultowej powieści C.S. Lewisa w adaptacji Radosława Paczochy. Widzowie, wspólnie z czworgiem rodzeństwa, przeniosą się do niezwykłego świata ukrytego we wnętrzu starej szafy. To będzie niezapomniana przygoda pełna zwrotów akcji, fantastycznych stworzeń i wyjątkowych bohaterów. Spektakle w sobotę i niedzielę o godz. 16.

Koncert w Domu Polskim

W sobotę (godz. 16), w Domu Polskim przy ul. Grodzkiej odbędzie się koncert muzyki hiszpańskiej. W programie: Isaac Albéniz, Léo Delibes, Manuel de Falla, Enrique Granados, Xavier Montsalvatge
Fernando Obradors, Manuel Maria Ponce, Gonzalo Roig, Joaquin Turina.

Amiya w Eljazzie

Amiya to piosenkarka, autorka testów i muzyki, producentka, malarka, artystka. W 2022 roku śpiewająca bluesa Amiya stała się znana na rynku muzycznym. Znalazła się na szczycie rankingu Odkrycie Roku 2022 organizowanego przez Blues Top Polski (Twój Blues). Ponadto wylądowała na dziewiątym miejscu w konkursie Interia Muzyka „Pełnia Bluesa”, w kategorii „Płyta roku”, a wraz ze swoim zespołem zakwalifikowała się do finału międzynarodowego festiwalu „Blues Aperitiv /ALIVE” w Czechach. Jej głos zaczęto porównywać do Amy Winehouse czy Kaliny Jędrusik. Koncert w Eljazzie, przy ul. Krętej w sobotę o godz. 19.30.

Rodzinny rajd rowerowy

Rodzinny Rajd Rowerowy „Powitanie Wiosny” odbędzie się w dniu 26 marca (niedziela). Start zaplanowany jest przy pomniku Lotników na skwerze 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich na bydgoskim Błoniu o godz. 10.00. Są jeszcze pojedyncze wolne miejsca -w tej sprawie można się kontaktować  z organizatorem Bydgoskim Klubem Turystycznym „Rowerowe Błonie”. Dodatkowa rejestracja poprzez stronę https://b4sportonline.pl/rowerowe_blonie/. To kolejny  pomysł, który zyskał uznanie Bydgoszczan w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. 

Festyn nad Balatonem

Kino plenerowe nad Balatonem na Bartodziejach

„Topienie Marzanny” odbędzie się w niedzielę (26 marca), od godz. 10 do 18 nad bydgoskim Balatonem na Bartodziejach. W programie festynu: występy artystyczne na scenie, festiwal rękodzieła związanego z Wielkanocą i nie tylko, strefa dla dzieci, konkursy dla dzieci i dorosłych związane z Wielkanocą.

Mecz kobiecej ekstraklasy

W niedzielę (godz. 12.00), na stadionie przy ul. Słowiańskiej 7 piłkarki Sportis KKP Bydgoszcz zagrają z AZS Kraków w meczu 15. kolejki ekstraklasy.

Cztery pory roku w Ostromecku

Ostromecko

Niedzielne spotkanie w Ostromecku (początek o godz. 13) stanowi okazję do zaprezentowania jednego z najpiękniejszych miejsc regionu. Uczestnicy, za pomocą zmysłów dotyku, wzroku, słuchu, powonienia i smaku, poznają fascynujące dzieje założenia pałacowo-parkowego. Tematem pierwszego spotkania będą wiosna oraz Wielkanoc. Zapraszamy miłośników historii, sztuki, przyrody i dziedzictwa kulinarnego na wspólne odkrywanie Ostromecka. Prowadzenie: dr Agnieszka Wysocka, Anna Kornelia Jędrzejewska.
Czas trwania spotkania: ok. 2 godz. Koszt udziału: 30 zł, zapisy: recepcja@palaceostromecko.pl.

Koncerty ostromeckie w 100. rocznicę urodzin Andrzeja Szwalbego

W niedzielę o godz. 16 w pałacu, w Ostromecku można wysłuchać recitalu fortepianowego Adama Goździewskiego. Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Estonii, Polsce, Rosji, Słowenii, Ukrainie i we Włoszech. W 2017 otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy, a także tytuł laureata Estrady Młodych 51. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Podczas recitalu artysty w sali balowej Pałacu Nowego w Ostromecku usłyszymy utwory m.in. Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz Edwarda Wolffa. Po koncercie natomiast udamy się wraz ze wszystkimi gośćmi do Pałacu Starego, gdzie czekać będzie niespodzianka przygotowana przez znakomitego bydgoskiego twórcę sztuk wizualnych Michała Kubiaka.

Kryterium Asów na początek żużlowego sezonu

Trening żużlowców Abramczyk Polonii / Fot. Michał Młodzikowski

W bydgoskim Kryterium Asów, które odbędą się na torze bydgoskiej Polonii przy ul. Sportowej w niedzielę (26 marca, godz. 17) wystartuje trzech zawodników z triumfami w cyklu Grand Prix na koncie: Zmarzlik, Łaguta i Duńczyk Nicki Pedersen (ZOOleszcz GKM Grudziądz), który wraca na tor po ciężkiej kontuzji.

W stawce zawodników są także, praktycznie w komplecie, żużlowcy Abramczyk Polonii. Kibice zobaczą: Kennetha Bjerre, Wiktora Przyjemskiego, Davida Bellego, Andreasa Lyagera, Daniela Jeleniewskiego, Szymona Szlauderbacha i Benjamina Basso. Poza nimi startują jeszcze: Dominik Kubera i Jarosław Hampel (Motor Lublin), Patryk Dudek (Apator Toruń), Szymon Woźniak (Stal Gorzów), Kacper Woryna (Włókniarz Częstochowa) i Andrzej Lebiediew (Cellfast Wilki Krosno).

Bilety na Kryterium są dostępne na stronie bilety.polonia.bydgoszcz.pl oraz stacjonarnie w siedzibie klubu przy Sportowej 2 w Bydgoszczy.

Młodzi muzycy grają w sali przy Gdańskiej

Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego i Daniela Dziatkowiaka (skrzypce) zagra w sali koncertowej AM przy ul. Gdańskiej 20 (niedziela, godz. 18). W programie: W.A. Mozart – Uwertura do opery Uprowadzenie z seraju KV 384, W.A. Mozart – Koncert skrzypcowy G-dur KV 216, L. van Beethoven – VIII Symfonia F-dur op. 93.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w portierni budynku przy ul. Gdańskiej 20.

Podróż do świata bajek

Młyny Rothera i Stowarzyszenie MY TEŻ zapraszają na międzynarodową podróż do świata bajek. W niedzielę (26 marca) w godz. 12.30 – 14, w Nowym Miejscu Młynów (wejście z tarasu od strony Wyspy Młyńskiej) odbędą się warsztaty, podczas dzieci poznają bohaterów bajek ukraińskich i polskich. – Przygotujemy komiksy i odegramy scenki teatralne. Polskie bajki, które poznamy podczas spotkania to: Reksio, Bolek i Lolek, Pan Kuleczka, Proszę mnie przytulić – Przytul Mnie, Kicia Kocia, natomiast bajki ukraińskie to: Колосок, Солом’яний бичок,  Велет нам програє – mówią organizatorzy. Spotkanie odbywa się w języku polskim i języku ukraińskim. Udział bezpłatny, wymagane wcześniejsze zapisy.

Focus gra w Kuźni

Focus – holenderska progresywna grupa rockowa istnieje od 1968 roku. – Formacja nagrywała głównie muzykę instrumentalną charakteryzującą się bogatymi brzmieniami opartymi na dźwiękach instrumentów klawiszowych, fletu i gitar. W muzyce zespołu daje się zauważyć wpływ muzyki klasycznej i jazzu – piszą organizatorzy. Koncert grupy Focus w niedzielę o godz. 19 w klubie Kuźnia przy ul. Gdańskiej 67A.

Osiecka i Grechuta w Eljazzie

Koncert poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej oraz Marka Grechuty odbędzie się w klubie Eljazz przy ul. Krętej o godz. 19. W programie znajdą się najwybitniejsze, najbardziej znane piosenki napisane przez Agnieszkę Osiecką: m.in. „Piosenka o okularnikach”, „Niech żyje bal”, „Kołysanka dla okruszka”, „Kiedy mnie już nie będzie”, „Co każdy chłopiec wiedzieć powinien oraz wybitne utwory wykonywane przez MArka Grechutę: „W dzikie wino zaplątani”, „Niepewność”, „Historia jednej podróży”, „Korowód”, „Świat w obłokach”, „Dni których nie znamy” oraz wiele innych. Wykona je Tomasz Steńczyk – wokalista, gitarzysta, kompozytor – razem z zespołem.

Udostępnij: Facebook Twitter