Doktorat honoris causa dla prof. Marka Harata. Politechnika Bydgoska z aktem notarialnym przekazania szpitala miejskiego

Uroczystości na Politechnice Bydgoskiej / Fot.R. Sawicki / UMB

Politechnika Bydgoska uroczyście świętowała 500. posiedzenie Senatu uczelni. Tytułem doktora honoris causa został obdarzony prof. Marek Harat. Podpisano akt notarialny, w którym miasto przekazało szpital miejski na Kapuściskach politechnice.

Prof. dr hab. n. med. Marek Harat jest dopiero 19. osobą, która otrzymała tytuł doktora honoris causa bydgoskiej. Był pierwszym medykiem, który wyraził chęć współtworzenia medycyny na Politechnice Bydgoskiej. – Na kartach światowej nauki zapisał się jako pionier psychochirurgii. Jesteśmy dumni, że z jego wiedzy i umiejętności mogą korzystać studenci wydziału medycznego naszej uczelni – mówił rektor PBŚ, prof. Marek Adamski. Laudację przeprowadził prof. Aleksander Araszkiewicz.

– Medycyna na politechnice jest potrzebna dla kraju, dla Bydgoszczy i dla każdego pacjenta, żebyśmy mieli więcej dobrze wykształconych lekarzy – podkreślał prof. Harat w rozmowie z „Bydgoszcz Informuje”.

– Jestem niezmiernie wzruszony otrzymaniem tak niezwykłego wyróżnienia – dziękował w czasie uroczystości prof. Marek Harat, doktor honoris causa Politechniki Bydgoskiej – Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie cały zespół Kliniki Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego. Nie każdemu pacjentowi mogliśmy pomóc, ale każdy z nich czuł, że jest najważniejszym pacjentem – dodał.

Prof. Marek Harat – doktor honoris causa

Prof. Marek Harat jest obecnie zatrudniony w Katedrze Medycyny Klinicznej na Wydziale Medycznym PBŚ. Pracował w Klinice Neurochirurgii. Od 1994 do 2018 r. kierował Kliniką Neurochirurgii w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy. W latach 2004-2022 był zatrudniony na stanowisku profesora w Collegium Medicum Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prowadzi firmę HBTRS skupiającą się na badaniach nowotworów mózgu.

Autor i współautor ok. 170 publikacji naukowych w czasopismach lub rozdziałów książek. Wykonał wiele pionierskich operacji z zakresu Neurochirurgii czynnościowej w Polsce. Twórca współczesnej polskiej psychochirurgii. W 2002 r. wykonał pionierską w Polsce operację psychochirurgiczną obustronnej cingulotomii w zespole obsesyjno-kompulsywnym. W 2004 r pierwszą w Polsce operację obustronnej głębokiej stymulacji móżdżku w leczeniu spastyczności w mózgowym porażeniu dziecięcym. W 2008 r. pierwszą w Polsce operacje założenia stymulatorów nerwu błędnego w leczeniu lekoopornej depresji. W 2011 r. pierwszą w Polsce operację obustronnej głębokiej stymulacji w lekoopornym zespole obsesyjno-kompulsywnym. W 2012 r. pierwszą w Polsce operację leczenia patologicznej otyłości obustronną stymulacją jądra półleżącego. W 2013 r. przeprowadził pierwszą na świecie operację leczenia zachowań samodestrukcyjnych i agresywnych obustronną stymulacją tylnego podwzgórza i jądra półleżącego przegrody. Uczestniczył w wielu programach badawczych głównie w zakresie neuroonkologii oraz neurochirurgii czynnościowej. Odznaczony i nagrodzony między innymi w 2018 r. tytułem „Promotora Polski” nadany przez kapitułę godła „Teraz Polska”. W 2019 r. otrzymał „Srebrny Krzyż Zasługi” od Prezydenta RP. W 2010 odsłonił swój podpis w Alei Bydgoskich Autografów. W 2020 r. obdarzony tytułem „Bydgoszczanina Stulecia” z okazji powrotu Bydgoszczy do macierzy.

Akt notarialny przekazania szpitala miejskiego

Przypomnijmy, że od października na kierunku lekarskim Wydziału Medycznego PBŚ kształci się 60 studentów pierwszego roku spośród 847 kandydatów zgłoszonych w rekrutacji. Główną bazą kliniczną ma być szpital na Kapuściskach. Uchwałę intencyjną w sprawie jego przejęcia politechnikę Rada Miasta podjęła w kwietniu. W listopadzie podpisano porozumienie o zmianie podmiotu tworzącego lecznicę. Jest nim politechnika. Placówka zmieni nazwę na Szpital Kliniczny im. dr. E. Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej. W czwartek (19 grudnia) prezydent Rafał Bruski i rektor PBŚ podpisali akt notarialny.

– To wspaniała inwestycja, tak ten akt przekazania szpitala miejskiego uczelni traktuję. Lubię współpracować z ludźmi, którzy stawiają sobie wysokie cele i je realizują. Pomysł utworzenia medycyny przedstawiony przez pana rektora wydawał się szalony, ale został zrealizowany. Gratuluję także panu profesorowi Markowi Haratowi, doktorowi honoris causa – powiedział w czasie uroczystości na politechnice prezydent Bydgoszczy.

W październiku 2024 roku na terenie szpitala otwarto zmodernizowane przez Politechnikę prosektorium anatomii prawidłowej. Obiekt został wyposażony w nowoczesny sprzęt, a dzięki uruchomionemu programowi świadomej donacji, w prosektorium znajdują się już odpowiednie preparaty formalinowe. Bazę kliniczną dla kształcenia lekarzy na Wydziale Medycznym PBŚ stanowią także inne szpitale w mieście i regionie, w tym 10. Wojskowy Szpital Kliniczny, Szpital MSWiA w Bydgoszczy czy Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Uczelnia planuje kolejne inwestycje związane z infrastrukturą na potrzeby kształcenia medycznego, w tym budowę nowoczesnego centrum symulacji oraz rozbudowanego prosektorium. Na ten cel PBŚ pozyskało blisko 70 mln złotych. Na rozwój kształcenia na kierunku lekarskim uczelnia przeznaczy kolejnych blisko 10 milionów złotych, o które skutecznie aplikowała w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Z okazji 500. posiedzenia Senatu PBŚ wręczono po raz pierwszy pamiątkowe statuetki zaprojektowane przez Michała Kubiaka. Są na nich uwiecznieni patroni uczelni: Jan i Jędrzej Śniadeccy. Otrzymali je byli rektorzy bydgoskiej uczelni, członkowie Senatu PBŚ, prof. Marek Bieliński, wieloletni prezes Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego oraz prezydent Rafał Bruski.

Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter