Bydgoszcz się bawi w pierwszy weekend wakacji. Piszemy: w co się bawić, gdzie i kiedy

A więc się doczekaliśmy – wreszcie wakacje. Bydgoszczanie na pewno nie będą się nudzić. Zapraszamy do skorzystania z propozycji spędzenia wolnego czasu.

Wianki Dwóch Rzek w Fordonie

Nabrzeże Fordon zostało otwarte w grudniu ub. roku / Fot. R.Sawicki / UMB

Do tradycji puszczania Bydgoskich Wianków nawiązuje MCK. Na odnowionym nabrzeżu w Starym Fordonie odbędą się Wianki Dwóch Rzek. Zacumować ma tam barka Lemara z szyperskimi opowieściami. Będzie pływać nowa fordońska łódź wycieczkowa „Wiślana”. W piątek (23 czerwca) o godz. 20 zaśpiewa zespół „Sutari”. W sobotę (24 czerwca) o godz. 21 na Rynku w Fordonie projekcja filmu „Dwoje z wielkiej rzeki”. To opowieść miłosna z 1958 roku zakotwiczona w realiach świata szyprów – marynarzy śródlądowych.

Weekend w Młynach Rothera

To pierwszy weekend wakacji. Bogatą ofertę zaproponowały Młyny Rothera. Oto one:

Młyńskie rozpoczęcie wakacji (23 czerwca)

W piątek, 23 czerwca, od godziny 15.00 na tarasie Młynów zrobi się głośno. – Przewidujemy moc atrakcji! Do współpracy zaprosiliśmy Stowarzyszenie PROpozycja zrzeszające bydgoskich artystów, muzyków i animatorów kultury. Jeśli znacie ich wcześniejsze realizacje, to możecie spodziewać się, że i u nas będzie się działo! Wstęp wolny – informują Młyny.

Młyny Rothera
Młyny Rothera / Fot. B.Witkowski / UMB

Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/mlynskie-rozpoczecie-wakacji/

Tata na wystawie – Dzień Ojca w Młynach (23 czerwca)

Z okazji Dnia Ojca wszystkich tatusiów, tatów i ojców Młyny zapraszają na specjalne oprowadzanie po stałej wystawie „Węzły”. Ojcowie, także ci z maluchami w chustach czy wózkach, w tym dniu będą mogli poznać ekspozycję wraz z przewodnikiem. Odkrywanie wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” w towarzystwie innych ojców i dzieci będzie wyjątkową przygodą. Wstęp biletowany.

Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/tata-na-wystawie-dzien-ojca-w-mlynach/

Otwarcie ekspozycji „Dekapitacja ewolucji-Nowa ewolucja” (23 czerwca)

Zapraszamy na otwarcie najnowszej bio-artystycznej instalacji Elvina Flamingo „Dekapitacja Ewolucji – Nowa Ewolucja”! W towarzystwie samego twórcy oraz licznych ekspertów oficjalnie otworzymy ekspozycję w Młynach. Będzie to znakomita okazja do odkrycia tej instalacji bio-art oraz do poznania szczegółów jej powstawania. Wydarzenie odbędzie się o godz. 19. Wstęp wolny.

Więcej informacji: https://mlynyrothera.pl/dla-mediow/dekapitacja-ewolucji-nowa-ewolucja-niezwykla-instalacje-elvina-flamingo-bedzie-mozna-zobaczyc-w-mlynach/

Młyny zapraszają do tańca! (24 czerwca)

Młyny zapraszają do tańca! Ruszaj (w) miasto, a dokładniej na młyński taras, który w tę sobotę zamieni się w ogromny parkiet. – Razem z nami baw się tańcem, przygotowaliśmy warsztaty dla wszystkich, w tym osobne dla dzieci i młodzieży. Odkryjcie z nami tajniki tańca współczesnego i ćwiczcie uważność oraz świadomość ruchów swojego ciała – informują organizatorzy. Zajęcia poprowadzi Agnieszka Sikorska – tancerka i choreografka, specjalizująca się w tańcu współczesnym. Zajęcia w godz. 12.30-15.30.

Baletowe widowisko kończy sezon w operze

Artem Rybałczenko i Mikołaj Wojciechowski / Mat. Opera Nova

Opera Nova zakończy sezon artystyczny 2022/2023 „Opowieściami wędrowca” – baletem stworzonym w ramach Atelier Młodych Twórców. To cykl, który w założeniu ma ukazywać pasje i artystyczne dążenia artystów Opery Nova. Zaplanowany spektakl baletowy stawia w roli twórców tancerzy oraz muzyków.

Choreografie Opowieści wędrowca stworzyli tancerze Baletu Opery Nova: Artem Rybałczenko, Maria Martins, Jorge Gutierrez, Olga Markari oraz Abigail Cockrell. Za kierownictwo muzyczne odpowiada Filip Lipski, zaś solo wiolonczelowe wykona Mikołaj Wojciechowski. Wystąpi Balet i Orkiestra Kameralna Opery Nova. Spektakl poświęcony jest pamięci Andrzeja Szwalbego – kreatora bydgoskiego życia kulturalnego. Przedstawienia w sobotę (24 czerwca) o godz. 19 i w niedzielę (25 czerwca) o godz. 18.

Andrzej Szwalbe w stulecie urodzin

W Muzeum Okręgowym przy ul. Gdańskiej 4 (godz. 17) odbędzie się wykład Aleksandry Kłaput-Wiśniewskiej z okazji przypadającej 30 czerwca 100. rocznicy urodzin twórcy Filharmonii Pomorskiej i Dzielnicy Muzycznej. Początek w piątek (23 czerwca) o godz. 17.

Darmowe, letnie granie w Wakeparku

Trance Friends Summer Edition – za sprawą bydgoskich DJ-ów i producentów muzycznych, którzy stoją za konsoletą na cyklu imprez Trance Friends w Wakepark Bydgoszcz w LPKiW Myślęcinek zabrzmi muzyka Trance oraz House. Początek koncertu od 17, koniec ok. 22 Zagrają: Arsen., Dave Bromberg, Jakub Kuffel, Moniqa Adams, Rafael Russo, Reborn Sound System, Relax Music. Wstęp wolny.

Powitanie wakacji w Filharmonii Pomorskiej

Filharmonia Pomorska
Filharmonia Pomorska / Fot. B. Witkowski / UMB

W piątek (23 czerwca) o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Macieja Sztora zaprasza na koncert muzyki filmowej. W programie muzyka z takich filmów jak m.in.: Twin Peaks, Ostatni Samuraj, James Bond, Misja, Sherlock Holmes

Koncert na 20-lecie Diecezji Bydgoskiej

Koncertem zatytułowanym „W cieniu Twej ręki” rozpoczną się oficjalne przygotowania do 20-lecia Diecezji Bydgoskiej. Rocznica przypada dokładnie 25 marca 2024 roku, ale świętowanie zacznie się już 24 czerwca w SISU Arenie przy ul. Toruńskiej o godz. 11.

Na scenie wystąpi m.in. Ada Rachwalska, uczestniczka programu „The Voice of Poland”. Z kolei swoim świadectwem wiary podzieli się ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak, Monika i Marcin Gomułkowie, którzy prowadzą w mediach społecznościowych kanał „Początek wieczności”, a także Wojciech Modest Amaro. W programie znajdzie się też koncert uwielbienia w wykonaniu 50-osobowego chóru. Wstęp wolny.

Kanał Kultura nadaje na Miedzyniu

Kanał Kultura to cykl imprez finansowanych w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W pierwszy weekend wakacji odbędą się dwie imprezy plenerowe nad Kanałem Bydgoskim. W sobotę, 24 czerwca „Potańcówka Świętojańska. Jak za dawnych lat”. Podczas wieczoru oprócz tańca wyplatanie wianków, które zostaną puszczone na Kanale. Początek imprezy o godz. 18 na polanie za KS Gwiazda, przy ul. Bronikowskiego 45. W niedzielę, w tym samym miejscu koncert irlandzkiej muzyki „Od Miedzynia do Dublina. Zielone nuty nad Kanałem Bydgoskim”. Wystąpią zespoły Patrick’s Hat oraz Własny Porty. Zespół Treblers pokaże profesjonalny pokaz tańca irlandzkiego. Początek imprezy również  o godz. 18.

MCK na weekend

Dominika Kiss-Orska prezentuje trzeci tom przewodnika "Za winklem, po schódkach"
Dominika Kiss-Orska zaprasza w niedzielę na wycieczkę

Do kina Orzeł, na wycieczki i koncert w Ostromecku zaprasza Miejskie Centrum Kultury. Oto propozycje:

Runmaggedon w Myślęcinku

W sobotę (24 czerwca) w Myślęcinku o godz. 9 start kolejnego Runmageddonu. To wyzwanie dla osób, które zmierzyć się chcą z najtrudniejszymi wyzwaniami w terenie. A dla wszystkich – mnóstwo food trucków.

Joga w parku Kochanowskiego

W sobotę początek piątej edycji „Jogi na Trawie” – cyklu organizowanego przez Dorotę Priebe-Kubiak, nauczycielkę jogi oraz właścicielkę studia Stan Harmonii. Przez całe wakacje w parku Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy odbywać się będą darmowe zajęcia z jogi. To wspaniała okazja, aby poznać różne style jogi, pod okiem doświadczonych nauczycieli ze Stanu Harmonii. W ubiegłych edycjach blisko 150 osób co tydzień praktykowało razem jogę. Pierwsze zajęcia w sobotę (24 czerwca) o godz. 10.

Rowerowa Stolica Polski – ostatni weekend

Koszulka RSP
Koszulka RSP / Fot. B. Witkowski / UMB

Do końca czerwca trwa rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Można wziąć udział w kręceniu kilometrów dla Metropolii Bydgoszcz, biorąc udział we wspólnych rajdach. W sobotę o godz. 10 ze Starego Rynku startuje rajd do Nakła. Należy się zapisać – koszt udziału to 5 zł. Zapisy są udostępniane na 7 dni przed rozpoczęciem każdego z przejazdów.

Projekt Zabytek obiera kierunek na Okole

Budynek basenu Astoria
Budynek basenu Astoria / Fot. B.Witkowski / UMB

Okole to osiedle znajdujące się niegdyś na wyspie. W ramach Projektu Zabytek odbędzie się spacer z przewodnikiem po Okolu. Trasa wynosi ok. 5 km. Start w sobotę o godz. 10 przy moście Królowej Jadwigi przy basenie Astoria. Koszt: 15zł/osoba. Kontakt: 693 379 476; zapisy@projektzabytek.pl.

Spacery po Starym Mieście i Śródmieściu

W sobotę i niedzielę tradycyjne spacery z przewodnikiem po Starym Mieście i bydgoskim Śródmieściu. To doskonała okazja by poznać historie ciekawych miejsc, a także posłuchać legend oraz ciekawych anegdot. Na trasę pt. Poznaj Stare Miasto można wyruszyć w sobotę (czas trwania: 1,5 godz.). To spacer przez Stary Rynek, Katedrę, Mostową i Wyspę Młyńską
Trasa pn. Dookoła Śródmieścia  – w niedzielę. Wyprawa w okolice fontanny Potop, Placu Wolności, ciekawych kamienic, pomnika Łuczniczki
Obie wyprawy rozpoczynają się o 12.30 przy Bydgoskim Centrum Informacji, ul. Batorego 2. Koszt: 15 zł za osobę (dzieci do lat 10 bezpłatnie). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o wcześniejszy zakup biletu w Informacji Turystycznej lub online.

Bydgoszcz do odkrycia – Miedzyń i Bielawy

Dwa dni wycieczek z Piotrem Weckwerthem. W sobotę o godz. 10 zaproszenie do odkrywania Miedzynia. – Rzucamy tezę: Miedzyń to nie tylko rzędy jednakowo wyglądających domków, ale także wiele ciekawych obiektów/miejsc i historii – mówi Weckwerth. Początek – skrzyżowanie ulic: Józefa Bronikowskiego i Nakielskiej. Meta: ul. Spacerowa/Cieplicka.

W niedzielę (25 czerwca) o godz. 10 zwiedzanie Bielaw. Spotkanie przy pętli tramwajowej Bielawy. Udział w obu wycieczkach jest bezpłatny. Na spacery nie trzeba się zapisywać.

Wisłą do Fordonu – zwiedzanie Starego Fordonu

Warto sobie zarezerwować w niedzielę 3 godziny, aby odbyć wycieczkę po Starym Fordonie. Początek 25 czerwca o godz. 14 na Rynku. – Rozpoczniemy wycieczkę śladami flisaków, menonitów, rybaków i rzecznych piratów. Ruszamy w stronę Rybaków na wał przeciwpowodziowy, wracamy Sikorskiego, Zakładową na wiślaną główkę, skąd niedaleko jest na nowe nabrzeże. Kolejnymi punktami będzie port, most, dawne nabrzeże wyładunkowe i przeprawa saperska – piszą organizatorzy ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Wstęp wolny.

Targi terrarystyczne na Zawiszy

W niedzielę (25 czerwca) w godz. 10-16 w salach stadionu Zawiszy przy ul. Gdańskiej 163 można zobaczyć wystawę, na której królują węże, pająki, jaszczurki, skorpiony, owady karmowe, mrówki, żółwie, żaby i wiele innych niesamowitych zwierząt. Poza zwierzakami na miejscu targi akcesoriów, pokarmy, dekoracje czyli wszystko co jest potrzebne do samodzielnego stworzenia kawałka niesamowitej dżungli czy pustynnych stepów.

Spływ ze Smukały

Tomasz Izajasz - Kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego
Tomasz Izajasz – kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego / Fot. B.Witkowski / UMB

Kolejny spływ w ramach cyklu wycieczek „Zostań turystą w swoim mieście” zorganizowanego dzięki Bydgoskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Przewodnikiem kajakowej wycieczki jest Tomasz Izajasz z Muzeum Kanału Bydgoskiego. Zapisy na poszczególne spływy są prowadzone za pomocą specjalnego formularz, który znajdować się będzie na stronie www.kanalbydgoski.pl. Liczba miejsc ograniczona. Zbiórka chętnych do spływu ze Smukały do Zimnych Wód w niedzielę o godz. 10 na przystanku linii 58: Biwakowa – Opławiec.

Mecz na szczycie żużlowej I ligi

Abramczyk Polonia Bydgoszcz
Kibice Abramczyk Polonii Bydgoszcz / Fot. B.Witkowski / UMB

Ten mecz to hit I ligi żużla. Abramczyk Polonia zmierzy się na własnym torze przy ul. Sportowej 2 z Falubazem Zielona Góra (początek o 14). Zespół z Zielonej Góry jest niepokonany w tym sezonie. Poloniści zajmują drugie miejsce w tabeli I ligi. W pierwszym meczu zwyciężył Falubaz 50:40.

Flamenco w MCK

W sali Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego odbędą się w niedzielę (25 czerwca, godz. 17 i 19) koncerty finałowe szkoły flamenco w Bydgoszczy. Bilety dostępne w kasie MCK od 15 czerwca w cenie 15 zł. Zabrzmią zarówno tradycyjne pieśni i formy flamenco (zwane palos), ale nie zabraknie też fuzji muzyki klasycznej połączonej z dynamicznym tańcem flamenco i elementami tańca współczesnego oraz form clásico español tańczonych z kastanietami. Występują tancerki Akademii Tańca Duende oraz Sławomir Dolata – gitara, Monika Szala – skrzypce, Dawid Cholewiński – cajón.

Szybka Gdańska 5 prawie o północy

W niedzielę o godz. 23 wystartują uczestnicy biegu Gdańska 5. Start i meta pięciokilometrowego biegu usytuowane będą na stadionie Zawiszy przy ul. Gdańskiej 163. Trasa wiedzie do parkingu LPKiW Myślęcinek i z powrotem.

Udostępnij: Facebook Twitter