Byliśmy na bydgoskiej wieży ciśnień. Piękne widoki na miasto i przyjemna ucieczka przed upałem

Jednym z pomysłów na ciekawe spędzenie gorącego dnia wizyta w wieży ciśnień na Szwederowie. W chłodnych murach znajduje się sporo eksponatów związanych z hydrauliką miejską. Z tego miejsce widać doskonale widać panoramę Bydgoszczy.

Zobacz miasto z wieży

Taras widokowy na wieży ciśnień to jedno z najlepszych miejsc do podziwiania panoramy miasta. 45-metrowa budowla wykonana w stylu neogotyckim znajduje się na Wzgórzu Dąbrowskiego. Cylindryczną bryłę oplata taras widokowy. Doskonale widać z niego centralną część miasta wraz z jego północnymi i zachodnimi rubieżami. Z drugiej strony rozpościera się widok na osiedla Górnego Tarasu. Na galeryjce znajdują się lunety umożliwiające przybliżenie wybranego miejsca.

Na szczyt wieży można wejść po zakupieniu biletu do Muzeum Wodociągów, które funkcjonuje w budynku przy Filareckiej 2. Jego mury zapewniają temperaturę na poziomie 22 stopni, więc w czasie upałów można się przy okazji schłodzić. – Pracownikom wieży jest nawet zimno – zapewnia muzeum.

Sródmieście
Widok na centrum z wieży / Fot. B.Witkowski / UMB
Widok na Bydgoszcz
Widok na Bydgoszcz / Fot. B.Witkowski / UMB

Stała ekspozycja i sztuka w muzeum

W wieży funkcjonuje Muzeum Wodociągów znajduje się tam stała ekspozycja dostępna dla zwiedzających. Można na niej zobaczyć: drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty.

Dopełnieniem zabytków są multimedialne ekrany, na których wyświetlane są informacje i filmy, przedstawiające: historię wody, sposoby jej pozyskiwania i wykorzystywania od czasów starożytnych po współczesność; historię bydgoskich wodociągów, a także animacje obrazujące: obieg wody w przyrodzie, przebieg procesów technologicznych pobierania wody głębinowej i powierzchniowej, jej oczyszczania i uzdatniania.

W wieży znajduje się też galeria, w której organizowane są wystawy. Obecnie (do 28 sierpnia) można w niej podziwiać obrazy Aleksandry Kucewicz-Wasilewskiej, w ramach ekspozycji „Kwiatostany”. Wystawa jest malarskim zapisem emocji i obserwacji natury.

Wieża Ciśnień - Muzeum Wodociągów
Wieża Ciśnień – Muzeum Wodociągów – stała wystawa / Fot. B.Witkowski / UMB

Godziny otwarcia i ceny biletów

Wieża ciśnień jest otwarta dla gości od poniedziałku do czwartku w godz. 11.00 – 16.00. W soboty w od godz. 10.00 do 21.00 oraz w niedzielę od 10.00 do 20.00. W piątki Muzeum jest nieczynne.

Ceny biletów do Muzeum Wodociągów:

Normalny – 10 zł
Ulgowy – 5 zł (uczniowie, studenci oraz emeryci)
Rodzinny – 20 zł
Grupowy (min. 10 osób) – 5 zł/os.

Opera Nova
Opera Nova / Fot. B.Witkowski / UMB

90 lat zaopatrywania bydgoszczan w wodę

Wieżę wybudowano w 1900 roku. Oprócz zapewnienia odpowiedniego ciśnienia w wodociągach, od początku pełniła również funkcję punktu widokowego. Wejście na taras kosztowało wówczas 10 pfenigów, a po 1920 roku było to już 10 groszy. Po zakończeniu drugiej wojny światowej taras został zamknięty. Jednak wieża pełniła dalej hydrauliczną funkcję aż do 1990 roku. Dzięki staraniom Miejskich Wodociągów i Kanalizacji wieża została odnowiona i udostępniona zwiedzającym.

Do Muzeum Wodociągów należą też hala pomp i pałacyk przy ul. Gdańskiej. Więcej informacji na stronie internetowej: muzeum.mwik.bydgoszcz.pl

Udostępnij: Facebook Twitter