Centrum Edukacji Komunikacyjnej w WORD. O bezpieczeństwie dzieciom opowie zebra. Ma na imię Worduś

W bydgoskim WORD najmłodsi dowiedzą się, jak bezpiecznie poruszać się na chodniku, przejściu dla pieszych czy na drodze rowerowej / Fot. B. Witkowski / UMB

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego otworzył we wtorek (2 kwietnia) Centrum Edukacji Komunikacyjnej. Dzieci i młodzież dowiedzą się tam wszystkiego o bezpiecznym poruszaniu się po chodnikach i drogach rowerowych.

Już trzy lata temu, w marcu 2021 roku, rozpoczęto przebudowę budynku przy ul. ks. kardynała Wyszyńskiego, w którym znajduje się Centrum Edukacji Komunikacyjnej. Jeszcze w trakcie prac rozpoczęły się przygotowania koncepcji ścieżki edukacyjnej BRD, która miałaby przekazywać dzieciom i młodzieży wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się w ruchu drogowym. Od razu zakładano wykorzystanie do tego celu rozwiązań interaktywnych i audiowizualnych. Rok później, w maju 2022 roku, ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i wykonanie Centrum Edukacji Komunikacyjnej, a prace zakończono w lutym 2024 roku.

CEK zaprojektowano i wykonano tak, by najmłodszym wizyta w WORD przypominała odwiedziny w centrum zabaw dla dzieci. Wszystko tu jest kolorowe, interaktywne, dostosowane do wieku dzieci – nawet tych najmłodszych. Im wiedzę z zakresu bezpiecznego poruszania się po ulicach, chodnikach i ścieżkach rowerowych przekazuje Worduś, maskotka-zebra, która oprowadza dzieci po obiekcie. Nie trzeba nawet umieć czytać – lektor przeczyta wszystkie niezbędne informacje.

Pod dachem zmieściło się całe drogowe miasteczko, z uliczkami i znakami drogowymi. To na wytyczonych drogach i przejściach symulowane będą rozmaite sytuacje, które „na żywo”, w drodze do szkoły, na przejściu dla pieszych czy na drodze rowerowej mogą zastać dzieci. W CEK dowiedzą się, jak na te sytuacje odpowiednio reagować. Wszystko podane jest w sposób lekki, łatwy i przyjemny zgodnie z zasadą, że nauka przez zabawę jest najefektywniejsza.

Co więcej, 200 metrów kwadratowych Centrum przygotowano tak, że jest gotowe na ciągłe zmiany – tak jak często zmieniają się przepisy ruchu drogowego. Dzięki temu miejsce to będzie zawsze przekazywało aktualną, najnowszą wiedzę wszystkim tym, którzy postanowią się do WORD wybrać.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter