Co, gdzie i kiedy w Bydgoszczy. Żadnej nudy w weekend, bo na całego trwają ferie

Jest w czym wybierać wśród propozycji spędzenia wolnego czasu w ten weekend. A więc zapraszamy do lektury i wyboru.

Półmetek zimowych ferii

„Czerwony Kapturek” w Teatrze Polskim ’ Fot. Natalia Kabanow/Teatr Polski

Weekend to półmetek zimowych ferii w Bydgoszczy. Trwają zimowiska, specjalne zajęcia i atrakcje organizowane przez wiele instytucji. Pisaliśmy już o nich w naszym specjalnym przewodniku na ferie – TUTAJ. Na zajęcia zapraszają także strażacy, LPKiW w Myślęcinku, a na specjalne pokazy „Czerwonego Kapturka” zaprasza Teatr Polski. Podczas ferii zaprasza oczywiście Biblioteka Główna na Starym Rynku oraz Młyny Rothera. Otwarte dla dzieci i młodzieży są także bydgoskie lodowiska i pływalnie. Basen Astoria przy ul. Królowej Jadwigi jest czynny w lutym, w soboty i niedziele szybciej. W soboty – od 6 do 22, w niedziele – od 8 do 22.

Enea Abramczyk Astoria chce być silniejsza niż Trefl

Astoria Bydgoszcz
Paulius Petrilevicius – bohater zwycięskiego meczu w Gliwicach / Fot. B. Witkowski / UMB

Koszykarze Trefla Sopot przyjeżdżają w piątek (3 lutego) do Bydgoszczy. Zespół trenera Żana Tabaka jest rywalem Enei Abramczyk Astorii. W bydgoskiej drużynie humory się poprawiły po cennym zwycięstwie z GTK Gliwice. Przeciwnik z Sopotu jest znacznie silniejszy, choć musi sobie radzić bez swego środkowego, Wesleya Gordona, który pognębił bydgoszczan w pierwszym meczu. Początek spotkania w SISU Arena o godz. 17.30.

MCK zdecydowanie na filmowo

Miejskie Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego zaprasza do kina Orzeł na kolejne filmy z cyklu „Ferie z Kinem Orzeł”. Szczegóły – TUTAJ. W piątek (3 lutego) rozpoczyna się także Festiwal Afrykamera. W ciągu trzech dni można zobaczyć sześć filmów, które wyprodukowały kinematografie państw afrykańskich. Szczegóły – TUTAJ.

Adam Sztaba w Filharmonii Pomorskiej

Filharmonia Pomorska
Filharmonia Pomorska / Fot. B. Witkowski / UMB

Usłyszymy w piątek (godz. 19) orkiestrę i wokalistów, którzy pod opieką Adama Sztaby pracowali podczas warsztatów Orchestra4Young. Ten koncert będzie zwieńczeniem pięciodniowych, aktywnych prób, zajęć sekcyjnych, wykładów, adresowanych do młodych, bardzo uzdolnionych muzyków, uczniów szkół muzycznych II stopnia oraz wokalistów studiujących Jazz i Muzykę Estradową w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Na estradzie zasiądą utalentowani instrumentaliści i wokaliści wyłonieni w konkursie. Czeka nas wieczór pełen dynamicznej, wpadającej w ucho muzyki w aranżacji dyrygenta i kompozytora, Adama Sztaby w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Filharmonii Pomorskiej.

Dla dzieci w Galerii Miejskiej bwa

Warsztaty plastyczne dla dzieci towarzyszące wystawie „Bovska – rysuje” odbędą się w sobotę (4 lutego) o godz. 11 w Galerii Miejskiej bwa. Każdy z uczestników będzie mógł stworzyć z powycinanych dużych kształtów papieru m.in. części tułowia, ręki czy nogi, tzw. „pattern” – wzór, jaki tylko podpowie dziecku wyobraźnia. Następnie ze wszystkich powstałych kawałków zostanie złożona gigantyczna „dzika dziewczynka” o długości kilku metrów! Do ozdabiania wszystkich elementów wykorzystamy technikę kolażu, przy użyciu m.in. bibuły, ale również kolorowych papierów, pasteli, kredek, flamastrów i markerów.
Na warsztaty obowiązują zapisy: telefon 52 321 02 11

Operowy zawrót głowy – nie tylko na ferie

Scena ze spektaklu / Fot. Mat. Opera Nova

W sobotę (godz. 11) oraz w niedzielę (godz. 11 i 16) – „Operowy zawrót głowy”. Spektakl familijny w Operze Nova do muzyki Macieja Małeckiego, wprowadzający dzieci w wieku od 6 do 12 lat w świat opery, to zabawy z językowymi łamańcami, pojedynki na słowa i wspólne śpiewanie. Treści adresowane zarówno do młodych, jak i dorosłych widzów. Ideą spektaklu jest zaznajomienie dzieci z formą klasycznej opery (w tym z szeroko rozumianą estetyką muzyki klasycznej), ukazanie im piękna i bogactwa naszego rodzimego języka oraz zachęta do poprawnego posługiwania się polszczyzną. Doskonała okazja , by w formie zabawy z dziećmi odkryć piękno opery i razem z nimi przełamać wiele językowych trudności. W libretto autorstwa Magdaleny Małeckiej-Wippich wplecione są także piosenki m.in. do wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej, jednej z najlepszych autorek literatury dziecięcej. 

Dla dzieci w Teatrze Kameralnym

Spektakl "Trzy świnki i przyjaciele"
Spektakl „Trzy świnki i przyjaciele” / Fot. B.Witkowski / UMB

Klasyczna baśń braci Grimm o trzech świnkach w nowej, zaskakującej odsłonie. Muzyczna opowieść o tym, że każdy z nas ma talent, którym warto podzielić się ze światem. I o tym, że różnice pomiędzy nami powinny nas wzbogacać, a nie dzielić. „Trzy świnki i przyjaciele” to spektakl pełen humoru, dynamicznych dialogów i wyjątkowych bohaterów. Na scenie oprócz Jagody, Adasia i Heleny – czyli rodzeństwa świnek – oraz wilka zobaczymy między innymi wróżkę, misia i krasnoludka. Będzie magia, śmiech, a nawet… rapujący guziec! Spektakl w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej w sobotę (4 lutego) o godz. 16.

Prawie na szczycie I ligi siatkarzy

Siatkarze BKS Visły ProLine zagrają w hali Immobile Łuczniczka z Gwardią Chemeko Wrocław (mecz w sobotę, godz. 17). To ważny pojedynek, bo gwardziści są groźnymi rywalami z czołówki I ligi. Bydgoski zespół przegrał do tej pory pięć meczów.

Broadway w Fabryce Lloyda

W sobotę (4 lutego) w Fabryce Lloyda przy ul. Fordońskiej wieczór z przebojami z amerykańskich musicali.
Na Broadway przeniosą nas: -Judyta Wenda (aktorka musicalowa), Mateusz Wiśniewski (wokalista i multiinstrumentalista, uczestnik The Voice of Poland), Adam Lemańczyk (pianista, klawiszowiec, aranżer, producent muzyczny). Początek o godz. 20.

Krzysztof Herdzin składa hołd Stanowi Getzowi

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego, Piotr Baron na saksofonie tenorowym, Łukasz Żyta przy perkusji wykonają kompozycję Krzysztofa Herdzina pt. Tribute to Stan Getz. To suita na saksofon tenorowy, kwintet smyczkowy, harfę i jazzowy zestaw perkusyjny
Koncert poświęcony jest pamięci jednego z najwybitniejszych saksofonistów w dziejach jazzu, jakim niewątpliwie był Stan Getz. Popularyzator brazylijskiej bossy novy, który zachwycał publiczność swoimi znakomitymi aranżacjami, wirtuozerią gry i szczególnym pięknem dźwięku, który potrafił wydobyć z saksofonu tenorowego. Początek w niedzielę o godz. 17 w Filharmonii Pomorskiej.

Piosenki z Kabaretu Starszych Panów

A to propozycja na przedłużenie weekendu. W poniedziałek (6 lutego) koncert studentów Wydziału Edukacji Muzycznej UKW (początek o godz. 18 w Auli Copernicanum przy ul. Kopernika 1. Studenci Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprezentują się publiczności w repertuarze Kabaretu Starszych Panów. Wstęp wolny.

Wystąpią: Beniamin Balicki, Patrycja Białachowska, Joanna Czarnecka, Michał Czwichocki, Kacper Janiak, Dominika Kapuśniak, Jagoda Klaman, Aleksadra Maćkowiak, Miłosz Matląg, Marcel Matyjanowski, Sebastian Pras, Julian Prus, Weronika Szczukowska, Agata Śmiłowska, Michał Święcicki, Dagmara Trawińska, Jan Ziędalski.
Akompaniament: Michał Kuzimski, Daniel Pradella.
Przygotowanie koncertu: prof. Katarzyna Matuszak, mgr Anna Federowicz.

Udostępnij: Facebook Twitter