Matilda Lloyd zagra w Filharmonii Pomorskiej / Mat. Filharmonii Pomorskiej
To już ostatni weekend zimowych ferii i w Bydgoszczy na pewno nie będzie się można nudzić. Oto propozycje „Bydgoszcz Informuje” na trzy dni pełne wielu wrażeń.
„Katyń. Teoria barw” w Teatrze Polskim
Na deski Teatru Polskiego w Bydgoszczy powraca spektakl „Katyń. Teoria barw”, do którego tekst napisała Julia Holewińska, a wyreżyserował Wojciech Faruga. Pokazy odbędą się na małej scenie TPB przy ul. 20 Stycznia w nw piątek (10 lutego ) o godz. 19 oraz w niedzielę (12 lutego) o g. 18.
Ferie zimowe – ostatni weekend
Od poniedziałku uczniowie wracają do szkół, ale w ten weekend można jeszcze ciekawie spędzić czas. O specjalnych zajęciach i atrakcje organizowane przez wiele instytucji pisaliśmy już o nich w naszym specjalnym przewodniku na ferie – TUTAJ. Na zajęcia zapraszają także LPKiW w Myślęcinku, Biblioteka Główna na Starym Rynku oraz Młyny Rothera, gdzie otwiera się Nowe Miejsce.
Otwarte dla dzieci i młodzieży są także bydgoskie lodowiska i pływalnie. Basen Astoria przy ul. Królowej Jadwigi jest czynny w lutym, w soboty i niedziele szybciej. W soboty – od 6 do 22, w niedziele – od 8 do 22.
Spektakl idealny na początek przygody dziecka z teatrem
Na „Rozplątanie tęczy” zaprasza w piątek o godz. 10 oraz w sobotę o 12 Teatr Kameralny przy ul. Grodzkiej. – Zapraszamy dzieci w wieku już od 1. roku życia na spektakl stworzony specjalnie dla nich. Tu akcja nie dzieje się szybko, najważniejsze są obrazy, muzyka, rytm i gest – słowa schodzą na dalszy plan, padają rzadko, bo „Rozplątanie tęczy” to rozmowa za pomocą zmysłów i emocji. To wzajemne słuchanie i obserwowanie.
W zupełnie białej, skąpanej w ciepłym świetle przestrzeni – bezpiecznej, bo oswajanej w ramionach rodzica – powoli, jeden po drugim, pojawiają się soczyste kolory i kolejne fascynujące rekwizyty. Dzieci oglądają wszystkie działania aktorki, śmiejąc się i wiwatując z zachwytu. Ten entuzjazm przeplata się z momentami wielkiego skupienia. A kiedy na końcu spektaklu na scenie pojawi się już cała paleta barw, mali i duzi widzowie na zaproszenie aktorki mogą osobiście wkroczyć do akcji i sprawdzić, co jest po drugiej stronie tęczy – prezentuje Teatr Kameralny.
Wieczór z piosenkami Jacka Kaczmarskiego
Koncert utworów najwybitniejszego polskiego autora piosenki literackiej odbędzie się w piątek (10 lutego) o godz. 18 w klubie Światłownia przy ul. Św. Trójcy 15. Będzie to wybór przekrojowy: od młodzieńczych pieśni po wiersze dojrzałego artysty; utwory z wielką historią w tle oraz intymne liryki; ballady o humorystycznym zabarwieniu, jak i literackie ekfrazy. Usłyszymy utwory powszechnie znane i te rzadziej wykonywane, ukazujące refleksyjny charakter poezji Kaczmarskiego. Wykona je Przemysław Grudziński – gitarzysta, wokalista i pasjonat twórczości Jacka Kaczmarskiego. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na konkursach i przeglądach piosenki poetyckiej.
Spotkanie kibiców z Wiktorem Przyjemskim
Stowarzyszenie Pomagamy Polonii zaprasza na spotkanie z Wiktorem Przyjemskim w klubie Metro Express przy ul. Magdzińskiego 12 o godz. 18. Będzie możliwość zadać pytania i zrobienia sobie zdjęcia.
Koncert na trąbkę w Filharmonii Pomorskiej
Matilda Lloyd (na zdjęciu) zagra (piątek, godz. 19) z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Rossena Gergowa Koncert na trąbkę Es-dur Johanna Nepomuka Hummel – austriackiego kompozytora, pianisty, ucznia Mozarta, Salieriego i Haydna. Koncert na trąbkę Es-dur napisał dla wirtuoza tego instrumentu Antona Weidingera. Artysta wykonał to dzieło podczas noworocznego koncertu w styczniu 1804 roku. W drugiej części suita „Arlezjanka” Goergesa Bizeta.
„Szkoła kochanków” w Operze Nova
Opera Nova zaprasza na Mozartowską „Cosi fan tutte, czyli szkołę kochanków”, które premiera odbyła się na bydgoskiej scenie w październiku 2021 roku. To ostatnia z Mozartowskich oper buffa, W bydgoskiej inscenizacji jest zabawna i pełna doskonałych pomysłów z wyprawą na Księżyc w szczególności. Spektakle w piątek (godz. 19), sobotę (godz. 19) i niedzielę (godz. 18).
SLAM w Mózgu
Klub Mózg przy ul. Parkowej 2 zaprasza w piątek (10 lutego) na godz. 20.02 na SLAM – turniej poetycki, na którym każdy może wystąpić, wystarczy zgłosić się na tupotpoetycki@gmail.com. Poeta ma 3 minuty, nie używa rekwizytów ani muzyki, prezentuje swój tekst w dowolnej formie, można prezentować czytając z kartki, urządzenia mobilnego, pamięci / improwizować
Po nim live-act duetu Fetlar w trakcie którego zanurkujemy w odmęty koralowych raf polskiego futuryzmu. – Wśród dźwiękowych wodorostów będzie można wysłuchać poezji Tytusa Czyżewskiego, Brunona Jasieńskiego, Anatola Sterna, Aleksandra Wata, a także Stanisława Młodożeńca – piszą organizatorzy.
Finał hokeja w Fordonie
W hali SP 67 przy ul. Kromera odbędzie się w sobotę (11 lutego) finałowy turniej halowych mistrzostw Polski w hokeju na trawie. Półfinały: godz. 11 – Grunwald Poznań – Stella Gniezno; godz. 13 – LKS Rogowo – Pomorzanin Toruń. O godz. 17 rozpocznie się mecz o brązowe medal, a pojedynek o złoto o godz. 19.
Triathlon pod dachem
Enea Bydgoszcz Triathlon POD DACHEM to cykl sześciu startów, które odbywają się od grudnia 2022 do maja 2023. W sobotę (11 lutego, początek o godz. 8) trzeci start. Zawody na najnowocześniejszym, 50-metrowym basenie w Polsce, czyli Astorii Bydgoszcz przy ul. Królowej Jadwigi. Rywalizacja na supersprinterskim dystansie: 300 m pływania w basenie Astorii, 10 km jazdy na rowerze stacjonarnym z pomiarem mocy, 3 km biegu na bulwarach przy Brdzie.
Drugi trening z wojskiem
To już drugie w Bydgoszczy spotkanie pt. Trenuj z wojskiem”. W pierwszym uczestniczył Miłosz Kalaczyński z Bydgoszcz Informuje” i opisał swoje wrażenia.
Zajęcia odbywają się w 31 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju, w każdym województwie. W Bydgoszczy chętni spotykają się z żołnierzami 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej 11 lutego (sobota) na strzelnicy garnizonowej Jachcice w Bydgoszczy od godz. 8.00-16.00. Zgłoszenia na na adres: 1blog.press@ron.mil.pl lub telefonicznie: 261 411 624. Podać trzeba imię i nazwisko, wiek, termin szkolenia, obywatelstwo oraz kontakt do siebie (numer telefonu i e-mail).
Kultura na świeżym. czyli wyprawa na bydgoskie zbocze
W sobotę (11 lutego) o godz. 8 kolejna wycieczka po Bydgoszczy z cyklu „Kultura na świeżym”. – Jest to o tyle niesamowita wyprawa, ponieważ poczujecie się w naszym mieście jak w górach.
Koniecznie zabierzcie wygodne buty wędrowne, ubierzcie się jak do górskiej wędrówki. weźcie jedzenie i ciepłe napoje. będziemy szli zboczem bydgoskim od Wilczaka po Łęgnowo. Zejdziemy do miejsca, gdzie wody Wisły schodzą się z wodami Brdy – piszą organizatorzy. Zbiórka pod Multikinem o godz. 8.
Cezary Żak i Artur Barciś razem na scenie
„Słoneczni chłopcy” to błyskotliwa historia dwóch zapomnianych aktorów, którzy po latach sukcesów, ale też narastających nieporozumień, stają przed perspektywą ostatniego wielkiego występu. W polskiej inscenizacji w te postaci wcielają się Cezary Żak i Artur Barciś. Spektakle w Filharmonii Pomorskiej w sobotę (11 lutego) o godz. 17 i 20.15.
Koncert muzyki klezmerskiej
Freygish Orchestra gra muzykę klezmerską oraz bałkańską, grecką i turecką. Wspólnym mianownikiem łączącym te gatunki jest skala muzyczna używana równie często w każdym z nich, zwana po żydowsku freygish. Stąd nazwa zespołu. Wspólne są rytmy – np. częste w klezmer bułgary i turkiszery. Wspólne są też liczne melodie, rozpowszechnione w basenie Morza Śródziemnego i przejęte przez klezmerów.
Freygish Orchestra zagra w niedzielę (12 lutego) o godz. 16 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury przy pl. Kościeleckich.
Stare, dobre małżeństwo
Stare Dobre Małżeństwo to najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce. Od przeszło trzech dekad prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego. Zagrają w niedzielę (12 lutego) o godz. 17 w Filharmonii Pomorskiej.