Edukacyjna akcja w bydgoskich tramwajach. Spot na ekranie przypomina: Z tramwajem nie masz szans

Spot można obejrzeć na tablicach w nowych swingach / Fot. B. Witkowski/UMB

Od kilku dni pasażerom w bydgoskich swingach wyświetlany jest profilaktyczny spot. To przestroga i odpowiedź Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i MZK na tragiczne wypadki z udziałem pieszych na torowiskach.

Spot „Z tramwajem nie ma szans” powstał w ramach akcji „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”. Jego hasło skierowane jest głównie do pieszych. Ma za zadanie uświadomić pieszym, iż nie mają pierwszeństwa przed tramwajem podczas wchodzenia na torowisko. Wielu mieszkańców miasta w różnym wieku nie rozgląda się na boki, wchodząc „na pasy” przebiegające przez torowisko.

– Czują się pewnie, uznając że tramwaj zdąży się zatrzymać. To przekonanie może wynikać to z wprowadzonego przepisu, który mówi: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem”. Niewiele osób pamięta o dopisku w art. 13 ust, 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym, który informuje „z wyłączeniem tramwaju” – przypominają policjanci.

Spot wyświetlany w bydgoskich tramwajach ukazuje również, jak tragiczne w skutkach może być użytkowanie telefonów komórkowych podczas zbliżania się do jezdni. Nieostrożność może kosztować życie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pieszemu zabrania się „korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych” (art. 14 pkt. 8 ww. ustawy).

Poniżej prezentujemy spot profilaktyczny „Z tramwajem nie ma szans” w ramach akcji „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter