Historyczne sukcesy młodych florecistów z Fordonu. UKS MKD 5 z trzema medalami mistrzostw Polski

Młodzi floreciści UKS MDK 5 / Fot. Nadesłane

Trzy medale – rebro i brąz w drużynie oraz brąz indywidualnie, wywalczyli floreciści UKS MDK 5 Bydgoszcz podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Obornikach Śląskich, która jest jednocześnie mistrzostwami Polski do lat 17. To największy sukces fordońskich szermierzy w historii klubu.

W rozegranym w czwartek (2 maja) turnieju indywidualnym najlepiej spisała się Aleksandra Nowakowska, która zdobyła brązowy medal. Florecistka pewnie awansowała do fazy eliminacji bezpośredniej. W walce TOP 8 musiała zmierzyć się ze swoją koleżanką z kadry narodowej Michaliną Bartol. W tym pojedynku górą była bydgoszczanka. W półfinale Nowakowska przegrała pojedynek z Karoliną Makowską zdobywając ostatecznie 3 miejsce.

– Ola po świetnych występach w reprezentacji Polski i sukcesie na mistrzostwach Europy potwierdziła wysoką formę. Ta stabilizacja i dojrzałość naszej zawodniczki cieszą najbardziej. Jeśli dalej będzie się tak rozwijać może sprawić nam wiele niespodzianek – powiedział po zawodach Adrian Przednowek, trener UKS MDK 5 Bydgoszcz.

Z dobrej strony zaprezentowali się pozostali zawodnicy UKS MDK 5 Bydgoszcz. W najlepszej „szesnastce” turnieju znaleźli się: Szymon Głowiński, Teresa Moś oraz Zofia Konieczka. Cała trójka była bardzo blisko awansu do TOP 8. Sporą sensację sprawiła Zofia Konieczka, która w walce o wejście do TOP 16 pokonała aktualną mistrzynię Europy Hannę Wojtas. W turnieju „rzutem na taśmę”, wystąpił Igor Głowiński, który jako rezerwowy wszedł do grupy 42 zawodników mających prawo startu w imprezie. Igor po wygraniu dwóch walk w grupie awansował do TOP 32, w którym znaleźli się również: Alex Kardyś, Patryk Pocięgiel, Agata Szczególska oraz Liliana Ścieszyńska.

Walka zawodniczki UKS MDK 5 Bydgoszcz podczas Mistrzostw Polski do lat 17 / Fot. nadesłane

Do rozgrywanego drugiego dnia mistrzostw turnieju drużynowego zakwalifikowały się jedna męska i dwie żeńskie drużyny. Najlepiej spisała się żeńska ekipa UKS MDK 5 Bydgoszcz, która zdobyła wicemistrzostwo Polski

– Liczyliśmy na dobry wynik naszej ekipy, ale nie spodziewaliśmy się, że dojdziemy aż do finału. Ten finał to był prawdziwy rollercoaster. Szala zwycięstwa przechodziła z jednej strony na drugą. W ostatniej walce spotkały się dwie koleżanki z kadry Polski – nasza Ola Nowakowska i gdańszczanka Hanna Wojtas. Po zaciętym pojedynku przegraliśmy finał jednym trafieniem i zdobyliśmy wicemistrzostwo kraju. Brawa dla całej drużyny, która zostawiła serducho na planszy – opisywał emocje towarzyszące finałowej walce Jakub Kozłowski, trener UKS MDK5 Bydgoszcz.

Fantastyczny występ zaliczyła też męska drużyna UKS MDK 5 Bydgoszcz, która zdobyła brązowy medal. Panowie od samego początku byli skoncentrowani na walkach i kontrolowali przebieg swoich meczów. W półfinale zmierzyli się z późniejszymi mistrzami Polski zespołem UKS Atena Gdańsk. Bydgoszczanie walczyli dzielnie, ale niestety nie udało im się pokonać ekipy florecistów z Gdańska.

W walce o brązowy medal zawodnicy UKS MDK5 Bydgoszcz zmierzyli się z zespołem UKS 35 Bielawy Toruń. Bydgoscy floreciści walczyli bardzo mądrze, przez cały czas kontrolowali wynik i nie pozwolili rywalom na objęcie prowadzenia. W ostatniej walce Szymon Głowiński pokonał Aleksandra Bieńkowskiego, zapewniając bydgoskiej ekipie trzecie miejsce.

Wart odnotowania jest również występ drugiej drużyny żeńskiej UKS MDK 5. Florecistki jako rozstawione z nr 10 musiały zmierzyć się z pierwszym zespołem Kusy Szczecin, w którym występowały starsze i bardziej doświadczone zawodniczki. Bydgoszczanki walczyły kapitalnie doprowadzając do remisu na kilka chwil przed końcem meczu. Niestety w samej końcówce walki straciły trafienie i ostatecznie przegrały jednym punktem rywalizację o wejście do TOP 8.

Gospodarzem imprezy były w tym roku Oborniki Śląskie. Do startu w finale Mistrzostw Polski uprawnieni byli tylko zawodnicy, którzy wcześniej uzyskali kwalifikacje. UKS MDK 5 reprezentowało aż 8 zawodników w turniejach indywidualnych i trzy drużyny, dwie żeńskie i jedna męska.

Trzy medale i wiele wysokich, punktowanych we współzawodnictwie miejsc to największy sukces florecistów UKS MDK 5 w dotychczasowych startach w Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży. W klubie, który funkcjonuje przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy Fordonie trenuje ponad 70 zawodników w różnych grupach wiekowych. Nabory dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby trenować szermierkę odbędą się na przełomie sierpnia i września br.

Oficjalne wyniki zawodników UKS MDK 5:

Turniej indywidualny:

Floret kobiet – startowały 42 zawodniczki

3. Aleksandra Nowakowska

10. Teresa Moś

16. Zofia Konieczka

26. Liliana Ścieszyńska

30. Agata Szczególska

Floret mężczyzn- startowało 42 zawodników

14. Szymon Głowiński

22. Alex Kardyś

27. Igor Głowiński

29. Patryk Pociegiel

Turniej drużynowy

Floret kobiet – startowało 12 drużyn

2. UKS MDK 5 I Bydgoszcz (Aleksandra Nowakowska, Liliana Ścieszyńska, Teresa Moś, Zofia Konieczka)

10. UKS MDK 5 II Bydgoszcz (Lena Królak, Lena Kuzas, Oliwia Buda, Agata Szczególska)

Floret mężczyzn- startowało 12 drużyn

3. UKS MDK 5 Bydgoszcz (Szymon Głowiński, Igor Głowiński, Alex Kardyś, Patryk Pocięgiel)

Zapisz się do newsletter Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter