Jest nadzieja dla wydziału lekarskiego Politechniki Bydgoskiej

Minister Dariusz Wieczorek podczas lutowego wmurowania kamienia węgielnego pod Akademickie Centrum Sportu II Politechniki Bydgoskiej / Fot. B. Witkowski / UMB

Nadal nie wiadomo, co z wydziałem lekarskim w Politechnice Bydgoskiej. Minister Wieczorek, który w poniedziałek gościł w Bydgoszczy, podczas środowej konferencji prasowej w ministerstwie nie powiedział wprost, w jakiej sytuacji są studenci i uczelnia.

Podczas poniedziałkowej konferencji zorganizowanej w Uniwersytecie Kazimierz Wielkiego Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek pytany był przez dziennikarzy, jak wypadła Politechnika Bydgoska po kontroli Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Czy rozwiała wszelkie wątpliwości PKA w sprawie utworzenia wydziału lekarskiego. Minister Wieczorek zapowiedział, że we wtorek wieczorem spotka się z ministrą zdrowia Izabelą Leszczyną oraz PKA, gdzie zapoznają się z wynikami i rekomendacjami PKA.

Minister Wieczorek mówił, przypomnijmy: „Nie na każdej uczelni będzie wydział lekarski. Jutro (we wtorek) spotykamy się z Państwową Komisją Akredytacyjną, która przedstawi swoje rekomendacje w sprawie nowych wydziałów. Rektor Politechniki Bydgoskiej zapewniał mnie, że wypełnili wszystkie zalecenia PKA. Mówiłem, że jeśli spełnili – będzie dobrze, a jeśli PKA wyda negatywną opinię, to ja nie dam pozytywnej zgody. Jeśli jedenaście uczelni z nowym kierunkiem lekarskim nie spełniło zaleceń, to ich limit przyjęć będzie wynosił zero”.

Tymczasem podczas środowej konferencji min. Wieczorek powiedział (cytat za portalem Rynek Zdrowia) – Polska Komisja Akredytacyjna przyjrzała się, jak wygląda przygotowanie tych dwóch uczelni (Politechniki Bydgoskiej i Akademii Tarnowskiej), które wstrzymały się z rekrutacją do tego roku. Czekamy oczywiście na oficjalne wystąpienie w tej sprawie Polskiej Komisji Akredytacyjnej, ale wszystko wskazuje na to, że zostaną one uwzględnione w rozporządzeniu pani minister zdrowia”.

„Politechnika Bydgoska jest jedną z tych uczelni, które nie rozpoczęły naboru w 2023 roku – dodał min. Wieczorek (cytat za portalem Rynek Zdrowia). Doceniam naprawdę wkład pracy, jaki tam włożono. Widziałem osobiście, co robi pan rektor, jak duże uruchomił nakłady finansowe. Sądzę, że pani minister zdrowia uwzględni tę uczelnie w rozporządzeniu”. 

Co na to Politechnika Bydgoska? – Wypowiedź Ministra Nauki odbieramy jako pozytywną i potwierdzającą nasze bardzo dobre przygotowanie do rozpoczęcia kształcenia na kierunku lekarskim, co przedstawiliśmy w sprawozdaniu i dokumentacji przekazanej Ministerstwu oraz podczas ostatniej wizytacji przedstawicieli PKA. Oczekujemy zatem, że znajdziemy się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym w liczbie 60 studentów na rok akademicki 2024/25, które ma zostać podpisane do końca tego tygodnia – czytamy w mediach społecznościowych uczelni.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter