Kandydat na polskie Drzewo Roku rośnie w Bydgoszczy. To kasztanowiec z parku Witosa

Kasztanowiec z parku Witosa / Fot. B.Witkowski / UMB

Ma ponad 200 lat. Jest wysoki na 20 metrów, a w obwodzie zmierzono mu 540 cm. Kasztanowiec zwyczajny z parku Witosa znalazł się w gronie kandydatów do tytułu polskiego Drzewa Roku.

Klub Gaja już po raz czternasty organizuje konkurs i plebiscyt na Drzewo Roku. W tegorocznej, finałowej szesnastce znalazł się przepiękny kasztanowiec zwyczajny z Bydgoszczy. Nasz Aesculus hippocastanum – to łacińska nazwa tego gatunku rośnie już ponad 200 lat. Sięga 20 metrów wysokości, a jego obwód to 540 cm. Jest pomnikiem przyrody. Jak przekazuje Klub Gaja został zgłoszony przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.

Można go zobaczyć w zachodniej części parku im. Witosa, niedaleko Pałacu Młodzieży. Jak czytamy w plebiscytowym opisie: „To niezwykły akt przyrody o czterech pięknych rozwidleniach i szerokiej koronie. Drzewo jest najbardziej znanym i lubianym wśród mieszkańców Bydgoszczy, a przy okazji największym i najstarszym kasztanowcem w grodzie nad Brdą. Z bydgoszczanami kasztanowiec jest już ponad 200 lat i nieustannie zwraca ich uwagę dorodnością i mnóstwem owoców. Pod drzewem często gromadzą się dzieci i młodzież z pobliskiego Pałacu Młodzieży, szkół i przedszkoli. Teren wokół niego jest wykorzystywany także podczas plenerowych lekcji przyrody. Niezwykłość kasztanowca została opisana w grze miejskiej „W poszukiwaniu skarbu. Bydgoska opowieść wędrowca”, skierowanej do nauczycieli oraz uczniów szkół województwa kujawsko-pomorskiego.”

W tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadzono blisko 40 zgłoszeń ulubionych przez społeczności lokalne drzew z całej Polski. Obecnie zakończono pierwszy etap konkursu, w którym jury spośród otrzymanych zgłoszeń wybrało 16 finalistów. W konkursie nie szukane są drzewa najstarsze, najwyższe, najgrubsze, najpiękniejsze ani najrzadsze. Szukane są drzewa najbardziej kochane, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Kolejny etap konkursu odbędzie się już w czerwcu, kiedy to podczas internetowego plebiscytu wyłonione zostanie Drzewo Roku 2024. Zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim w 2025 r.

– Tradycyjnie otrzymaliśmy zgłoszenia od społeczności lokalnych, które doceniają znaczenie przyrody dla mieszkańców, nie tylko ekologiczne, ale i kulturowe. To jest bardzo ważna funkcja naszego konkursu. Uzmysławiać jak ważne są drzewa dla tradycji i historii miejsca. Drzewa są symbolicznymi budowniczymi mostów pomiędzy ludźmi i środowiskiem naturalnym. Dostrzeżenie drzew nie tylko jako producentów tlenu zmienia zwykle nasze ludzkie widzenie otaczającego nas świata. Pojawia się zachwyt, wdzięczność i szacunek. Dziękuję wszystkim zgłaszającym drzewa do tegorocznej edycji konkursu – powiedział Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja na stronie internetowej organizacji.

Udostępnij: Facebook Twitter