Konkurs na wykonanie rzeźby, która upiększy skwer prof. Kałużnego

Miasto ogłosiło konkurs na rzeźbę, która stanie na skwerze prof. Józefa Kałużnego, czyli na terenie między ul. Grottgera i Marszałka Focha. Sam skwer przejdzie modernizację.

Konkurs jest skierowany do profesjonalnych artystów, niezbędne jest doświadczenie. Laureat otrzyma 70 tys. zł na wykonanie pracy oraz 5 tys. zł nagrody. Część kosztów realizacji rzeźby pokryje rodzina lekarza, która włączyła się w proces wyboru najlepszego pomysłu.

Forma rzeźby – instalacji artystycznej, powinna nawiązywać do procesu widzenia, anatomii oka lub metod badania wzroku, np. tablicy z optotypami (tablica Snellena). Technika jest dowolna, pod warunkiem zapewnienia wieloletniej trwałości rzeźby. Propozycje można składać do 26 sierpnia.

Wizualizacja modernizacji skweru

Skwer w Śródmieściu zostanie poddany modernizacji. Pojawią się w nim ławki, wymieniona zostanie nawierzchnia na ścieżkach dla spacerowiczów. W części zachodniej powstanie kolisty plac z rzeźbą. Prace mają trwać około dwóch miesięcy.

Prof. Józef Kałużny

Prof. Józef Kałużny przez prawie 40 lat był nierozerwalnie związany był z Bydgoszczą. Dyplom lekarski uzyskał w 1964 roku na Akademii Medycznej w Poznaniu. W latach 1966–76 pełnił funkcję asystenta, a następnie adiunkta w poznańskiej Klinice Okulistycznej, gdzie obronił doktorat i uzyskał specjalizację II stopnia w zakresie okulistyki. W latach 1976-79 pełnił funkcję ordynatora oddziału okulistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze. W roku 1979 objął funkcję Kierownika Kliniki Chorób Oczu Akademii Medycznej w Bydgoszczy (późniejsze Collegium Medicum UMK). Podczas 30 lat sprawowania tej funkcji Klinika Chorób Oczu ogromnie się rozwinęła stając się jednym z najważniejszych ośrodków okulistycznych w Polsce. W czasie pracy w Klinice prof. Kałużny zajął się chirurgią soczewki. Jako pierwszy w Polsce wprowadził wszczepianie soczewek tylnokomorowych podczas operacji usunięcia zaćmy, wprowadził keratotomię radialną, był także jednym z pionierów wewnątrzgałkowej chirurgii refrakcyjnej oraz leczenia chorób siatkówki. W pierwszej dekadzie XXI wieku wprowadzał do Polski nowoczesne metody diagnostyki i laseroterapii starczego zwyrodnienia plamki.

Udostępnij: Facebook Twitter