Leki do przeglądu – czy bierzesz odpowiednie. W sprawdzeniu pomogą seniorom farmaceuci

Konsultacje w bydgoskiej siedzibie NFZ. Fot. Nadesłane

Trzydziestu seniorów skorzystało z pierwszej konsultacji farmakologicznej w siedzibie bydgoskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z biegiem lat i kolejnych chorób lekarze przepisują nam kolejne leki. – Czy aby na pewno zawsze przyjmujemy je właściwie? A może powinniśmy o tym z kimś porozmawiać? Poprawność i bezpieczeństwo leczenia farmakologicznego osób starszych z wielolekowością i wielochorobowością jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej geriatrii – przypomina NFZ.

W ramach poprawy bezpieczeństwa farmakoterapii osób starszych w wielu krajach do zespołu konsultującego pacjenta włączony jest farmaceuta. W Polsce nowa Ustawa o Zawodzie Farmaceuty wprowadziła definicję przeglądu lekowego jako świadczenia zdrowotnego i doprecyzowała rolę i kompetencje farmaceuty w tym zakresie. Misją Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej – organizacji non-profit, zrzeszającej farmaceutów i lekarzy, działających na terenie całej Polski, jest wywieranie wpływu na poprawę leczenia farmakologicznego Polaków i poprawa standardów polskiego systemu opieki zdrowotnej.

Projekty realizowane przez Polskie Towarzystwo Opieki Farmaceutycznej obejmują prowadzenie przeglądów lekowych oraz edukacji seniorów na temat bezpiecznego samoleczenia. W ramach naszych działań prowadzone są przeglądy lekowe obejmujące szczegółowy wywiad medyczny i farmaceutyczny i opracowanie Indywidualnego Planu Opieki Farmaceutycznej oraz rekomendacji dla pacjenta i lekarza rodzinnego.

Cele Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej:

  • edukacja w prawidłowym przyjmowaniu leków, stosowaniu inhalatorów, podawaniu insuliny i obsługi glukometrów,
  • bezpieczeństwa stosowania suplementów diety,
  • dobrania odpowiednich leków przeciwbólowych,
  • prawidłowej techniki mierzenia ciśnienia tętniczego i znaczenia prowadzenia dzienniczka pomiarów,
  • przypomnienia zasad realizacji e-recept i zakładaniu IKP.

Ponadto farmaceuci będą :

  • udzielać porad i odpowiadać na pytania w zakresie farmakoterapii pacjentów.
  • Informować pacjentów o możliwości wykonania przez farmaceutę przeglądów lekowych, które pozwolą na optymalizację farmakoterapii, dzięki współpracy z lekarzem.
  • Będziemy wypełniać kartę leków pacjenta, dzięki której pacjent będzie miał w jednym miejscu spisane wszystkie przyjmowane leki. Karta ta będzie mogła być zabierana na wizyty do lekarza.

         PTOF dba o całościowe podejście do farmakoterapii i dobrostanu pacjenta. Dlatego właśnie na naszych spotkaniach będzie również obecny psycholog, który będzie udzielał porad z zakresu : samopoczucia, depresji i pamięci. Wiadomo, że depresja i choroby neurodegeneracyjne, jak demencja, mogą znacząco wpływać na stan pacjenta i jego farmakoterapię.

 Następne spotkanie z przedstawicielami PTOF w K-P OW NFZ w Bydgoszczy, przy ul. Łomżyńskiej 33 planowane jest na 21 maja w godzinach od 10.00 do 13.00. 

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter