Mostowa stanie się deptakiem z widokiem na odnowiony plac Teatralny

Oddanie mostu Staromiejskiego pieszym i upiększenie placu Teatralnego będą punktami konkursu zaplanowanego na półrocze 2023 roku. – Zadbajmy , by przestrzeń miała odpowiednią jakość, a taką jakość miała na początku XX wieku – tłumaczy Maciej Bakalarczyk, menadżer Starego Miasta i Śródmieścia w Bydgoszczy.

Szykują się z zmiany na ul. Mostowej. Mają na niej „rządzić” piesi i rowerzyści. Stanie się miejscem do organizacji imprez i spotkań mieszkańców Bydgoszczy. Pierwszym krokiem do zmiany będzie zapowiadany na drugi kwartał 2023 roku dwuetapowy konkurs na zagospodarowanie placu Teatralnego.


W zaplanowanym na wiosnę konkursie zagospodarowania placu Teatralnego, funkcja komunikacyjna ulicy Mostowej zostanie ograniczona. Ma ona być bardziej przyjazna pieszym i rowerzystom. Docelowo ma stać się ona na całej długości miejscem przyjaznym pieszym i rowerzystom, a także umożliwiać organizowanie różnych wydarzeń. Chcemy, by zamieniła się w miejsce spotkań mieszkańców, tak jak ma to miejsce, chociażby, podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Pisaliście do mnie wiele razy w tej sprawie i macie racje. Mostowa powinna zamienić się w miejsce przyjazne mieszkańcom, a nie samochodom – poinformował Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Piesi połączą Stare Miasto i Śródmieście

Na ul. Mostowej praktyką stało się zamykanie ruchu samochodowego i zakaz zatrzymywania się podczas Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego, kiedy rozstawiane są tam stoiska handlowe czy punkty z atrakcjami. Jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku na samym moście można była zaparkować auto w zatoce parkingowej. Teraz ta przestrzeń jest oddana pieszym. Kilkanaście miejsc postojowych Strefy Płatnego Parkowania dostępnych jest jeszcze bliżej skrzyżowania ul. Mostowej z Focha, one też znikną.

– Bardzo cieszę się, że na przestrzeń placu Teatralnego ma być rozpisany konkurs. Ta forma działań powinna stać się stałą praktyką wobec przestrzeni miejskiej nie tylko w centrum. Wspomniany plac jako łącznik Starego Miasta i Śródmieścia, to miejsce kluczowe dla Bydgoszczy. Kilka lat temu, widząc ogromny potencjał w oddaniu tej ulicy pieszym, z premedytacją zaproponowałem przeniesienie jarmarku właśnie tutaj. Ta wyjątkowa lokalizacja okazała się sukcesem, ale teraz należy zadbać, by przestrzeń miała odpowiednią jakość, a taką jakość miała na początku XX wieku. Była wtedy wizytówką miasta. Obecnie w okolicach opery trwają już prace związane z budową dużego parkingu podziemnego, który umożliwi rewolucyjne zmiany w tej przestrzeni. Te powinny być efektem całościowej koncepcji zagospodarowania, uwzględniającej m. in. Stary Port. W przyszłości Stare Miasto i Śródmieście połączone spójnym traktem pieszym w całość będzie naszym powodem do dumy – komentuje Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia w Bydgoszczy i członek Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta.

Plac Teatralny będzie Salonem Miasta

Oprócz zmian na przy moście Staromiejskim celem konkursu zorganizowanego przez miasta będzie zagospodarowanie zieleńca na placu Teatralnym. Już od kilka lat planowane są zmiany w tym miejscu. – Plac Teatralny jest prawdopodobnie najdroższą działką w Polsce północnej. Trzeba potraktować jej zagospodarowanie właśnie w ten sposób. – zaznacza Bakalarczyk. Pomysłów jest wiele, np. centrum kongresowe czy jakiś obiekt kulturalny. Są i zwolennicy pozostawienia tam zieleni. Konkretne pomysły i możliwości poznamy po zakończeniu miejskiego konkursu.

– Z naszej perspektywy niezwykle istotne jest to, by konkurs był otwarty i międzynarodowy. Chodzi o to, by dać pełną wolność wyrazu i możliwość zgłaszania pomysłów w konkursie – wyjaśnia menadżer.

Miasto ma już wytyczne Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także propozycje, które złożyły m.in. Stowarzyszenie Architektów Polskich, Miejska Pracownia Urbanistyczna, Miejski Konserwator Zabytków czy Społeczna Rada ds. Estetyki Bydgoszczy. Wykonano również inwentaryzację przyrodniczą, na razie jedynie dendrologiczną, z uwagi na zimę. W jej wyniku zaindeksowano 22 drzewa należące do 10 gatunków, w tym aż 6 pomników przyrody (dwa platany klonolistne i cztery cisy).

Kulturalna przeszłość placu

Obecnie, w pobliżu widoczne są hałdy rozkopanej ziemi, w związku z rozbudową podziemnego parkingu Opery Nova. Rozpoczęły się już prace archeologiczne.

Wiemy, że zabudowania w miejscu dzisiejszego placu Teatralnego były już pod koniec XIV wieku. Był to kościół i klasztor zakonu karmelitów. W czasie zaborów zlikwidowano te obiekty i wybudowano Teatr Miejski. W wyniku pożarów był on odbudowany dwa razy. W 1895 roku wzniesiono okazały obiekt, mający reprezentować bydgoską kulturę. Przed budynkiem w 1910 roku ustawiono rzeźbę Łuczniczki. Było to pierwsze miejsce „pobytu” pomnika, który mocno wpisał się w symbolikę naszego miasta. Teatr ponownie został zniszczony podczas walki o wyzwolenie Bydgoszczy w 1945 roku. Pozostałości gmachu rozebrano, pozostawiając w tym miejscu architektoniczną pustkę. O kulturalnej przeszłości tego miejsca przypomina jeszcze nazwa placu.

Więcej informacji o mieście znajdziesz w newsletterze Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter