Oni pracują (nie)widzialnie i są bohaterami. Wolontariusze mają swoje święto i są wszędzie

W pierwszy wtorek kwietnia obchodzimy Dzień Niewidzialnej Pracy. Jego bohaterowie to wolontariusze, którzy poświęcają swój czas i energię bezinteresownej działalności na wielu polach.

Święto zapoczątkowane zostało przez FEFAF – Europejską Federację Kobiet Aktywnych Rodzinnie. Pomysłodawcy pragnęli zwrócić uwagę na wartość prac wykonywanych przez kobiety, a także mężczyzn, w ramach życia rodzinnego, opieki międzypokoleniowej oraz wychowywania dzieci. W gronie bohaterów tego wyjątkowego dnia wymienia się także wolontariuszki i wolontariuszy, szczególną wdzięcznością i uznaniem obejmując znaczenie ich działalności i wsparcia wielu aspektów i dziedzin życia społecznego.

W naszym mieście wolontariusze mają „swój dom” przy ul. Gdańskiej 5. Pod tym adresem mieści się siedziba Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Wspólnie działają tam społecznicy z różnych dziedzin. To miejsce i przyjazne środowisko, udostępniane już od pięciu lat bydgoskim organizacjom pozarządowym. Pracuje tam także grupa specjalistów i specjalistek służących radą i pomocą wszystkim zainteresowanym podjęciem działań społecznych lub wolontariatem. – Efekty wolontariackiej pracy często widzimy, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że są zasługą osobistego, bezinteresownego zaangażowania, szlachetnego serca, czasu, środków i sił poświęconych przez Aniołów Codzienności dla dobra otaczającego świata, lokalnego środowiska, sąsiadów i potrzebujących” mówi Karolina Jaruszewska, inspektorka ds. organizacji pozarządowych i wolontariatu w Biurze Aktywności Społecznej UMB.

Młodzież zaangażowana społecznie

W bydgoskich szkołach od wielu lat działa kilkadziesiąt kół wolontariatu prowadzonych przez zaangażowanych pedagogów. Do zainteresowania tą formą szkolnej działalności zachęca nowy film promujący ideę wolontariatu. – Wolontariat to ciekawe doświadczenia, to szansa by poznać nowych przyjaciół…” „Wolontariat to dobro, pomoc i szczęście…” – zachęcają Wiktor i Marcel, bohaterowie spotu.

– W ramach działania Centrum organizowane są cykliczne szkolenia zarówno dla wolontariuszek, wolontariuszy, jak i opiekunów i opiekunek wolontariatu. Staramy się wspierać na każdym etapie osoby, które są zainteresowane wolontariatem jak i organizatorów pracy wolontariackie – dodaje Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej.

Poniżej prezentujemy film nakręcony, aby uczcić Dzień Niewidzialnej Pracy

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter