Czwarty krąg Opery Nova ma powstać do 2025 roku. Ogłoszono przetarg na prace budowlane. Obok obecnego gmachu wybudowany zostanie także podziemny parking.
Teren budowy to obszar między ul. Kasztelańską – brukowaną uliczką wiodącą od ul. Focha do Brdy – a gmachem Opery Nova. Większość zajmuje strzeżony parking, z którego często korzystają widzowie przyjeżdżający na spektakle.
Co tam powstanie? Długo oczekiwany czwarty krąg opery, który naziemnym łącznikiem będzie skomunikowany z głównym gmachem oraz dwupoziomowy podziemny parking na 228 samochodów. Projekt przygotowali architekci z trójmiejskiego biura WAPA Architektura: prof. Andrzeja Prusiewicz oraz Krzysztof Kozłowski.
Jak wynika z ogłoszonego przetargu na prace budowlane, mogą one być wykonane w dwóch niezależnych etapach. Pierwszy to czwarty krąg, a drugi: dwupoziomowy garaż podziemny z placem miejskim w jego naziemnej części. Do garażu będzie się można dostać zarówno z głównego gmachu Opery Nova, jak i z czwartego kręgu, a także z zewnątrz.
Wyczekiwana inwestycja
Rozbudowa jest finansowana wspólnie przez miasto Bydgoszcz oraz Urząd Marszałkowski, który jest organem założycielskim dla Opery Nova. Pierwotnie miała się rozpocząć już latem 2020 roku i zakończyć po 28 miesiącach, w październiku 2022. Informowali o takim terminie szefowie opery w listopadzie 2019 roku. Potem przesunięto początek budowy na rok 2021, a jej zakończenie na 2023. Przyczyną opóźnień były pieniądze – Urząd Marszałkowski poszukiwał źródeł finansowania. W końcu przetarg ogłoszono w czerwcu 2022. Miasto Bydgoszcz zobowiązało się do współfinansowania w połowie inwestycji, zabezpieczając prawie 46 mln zł.
Oferty mają spływać do 7 lipca. Wykonawca będzie miał 28 miesięcy na budowę. W czwartym kręgu powstanie sala do prób z widownią na 485 miejsc – to połowa pojemności głównej sali Opery Nova. Będzie tam także sala kinowa na 205 widzów, przestrzeń wystawiennicza, punkty dla gastronomii.
Zanim zacznie się budowa należy przeprowadzić badania archeologiczne, potem zlikwidować i przełożyć część instalacji podziemnych. Nie zniknie także, znajdujący się pod ochroną, piękny platan rosnący przy ul. Kasztelańskiej. To pomnik przyrody. Ma około 120 lat.