Po kweście na Cmentarzu Starofarnym. Dzięki hojności bydgoszczan przetrwają kolejne zabytkowe groby

Bydgoszczanie tradycyjnie chętnie wspierali kwestę na Cmentarzu Starofarnym / Fot. Robert Sawicki /

Osiem i pół tysiąca złotych udało się zebrać podczas kwesty na Cmentarzu Starofarnym. Pieniądze umożliwią renowację kolejnych zabytkowych pomników.

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy serdecznie podziękowało wszystkim kwestującym, którzy 1 listopada zbierali datki na renowacje pomników na najstarszej bydgoskiej nekropolii – Cmentarzu Starofarnym przy ulicy Grunwaldzkiej.

„Bardzo doceniamy każdą z osób kwestujących ale wiemy, że po cichu rywalizujecie Państwo między sobą o miano najcięższej puszki – poinformowało TMMB. „W tegorocznej kweście te najpełniejsze puszki uzbierali: panie Elżbieta Rusielewicz, Janina Głogowska, Joanna Derenda oraz panowie Marek Gotowski, Andrzej Komowski i Ludwik Zieleziński. Dziękujemy i gratulujemy!”.

TMMB: – Chcielibyśmy szczególnie podziękować wszystkim hojnym bydgoszczanom wrzucającym pieniądze do puszek. To dzięki Wam udało się w tym roku zebrać kwotę w wysokości 8493,62 zł.

Informację o tym, na renowację których pomników przeznaczymy środki finansowe Towarzystwo poda w najbliższym czasie.

Wpływy z ubiegłorocznej kwesty zostały przeznaczona na konserwację trzech obiektów: „Najstarsza jest płyta kamienna z przełomu XIX/XX wieku Elwiry z Sulerzyńskich. Obiekt zachowany był w bardzo złym stanie, zaatakowany przez grzyby, porosty i glony. Drugim jest pomnik ze sztucznego kamienia, rzeźba tzw. grubego aniołka. Jest to grób Heniula Roszkowskiego 1912 – 1915. Obiekt wcześniej poddawany był szpecącym przekształceniom, wadliwym naprawom, pomalowany kilkakrotnie warstwami farby olejnej w różnych kolorach (błękit, niebieski, szary i biały). Trzeci grób z rzeźbą aniołka Władysława Baranowskiego.

Wszystkie obiekty są poddawane zabiegom konserwatorskim: oczyszczenie mechaniczno-fizyczne z użyciem sodownicy. Dezynfekcja i dezynsekcja odpowiednimi konserwatorskimi środkami. Odgrzybianie (kompresy nasycone podchlorynem wapna i potasu). Usunięcie szkodliwych napraw. Zdjęcie olejnych  powłok malarskich. Klejenie i podklejanie ubytków. Scalanie kolorystyczne. Odnawianie napisów. Konserwacja kamienia i hydrofobizacja”.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter