Prace nad brzegiem Wisły w Starym Fordonie zakończone. Całe nabrzeże dostępne dla bydgoszczan [ZDJĘCIA]

Bydgoszczanie mogą już korzystać z wielu atrakcji przygotowanych nad brzegiem Wisły w Starym Fordonie. Są place zabaw, skatepark, ścianki wspinaczkowe i alejki spacerowe. W ciągu ulicy Promenada powstał ciąg pieszo-rowerowy. Cały teren jest oświetlony i monitorowany.

Pumptrack znajduje się w pobliżu nabrzeża po wschodniej stronie ul. Frycza-Modrzewskiego. W okolicach placu dla rowerzystów (bliżej Wisły), powstało też boisko do siatkówki plażowej i ścieżka dydaktyczna. Po drugiej stronie ul. Frycza Modrzewskiego mamy plac zabaw, skatepark i strefę fitness. Jest też kilka ścianek wspinaczkowych dla dzieci. Jest także 800 metrów bulwaru ze ścieżką rowerową.

– Za nami kolejna ukończona inwestycja w tej części miasta – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. –Satysfakcję sprawia to, że nowe atrakcje już budzą duże zainteresowanie, a Promenada nad Wisłą staje się popularnym miejscem spacerów nie tylko dla mieszkańców Starego Fordonu. Wiosną te tereny z pewnością będą przyciągać jeszcze więcej osób. Wiele dodatkowych elementów do naszego planu rewitalizacji wprowadziliśmy po konsultacjach z mieszkańcami, na przykład więcej nasadzeń, slip dla łodzi czy oryginalne ławki. Dzięki tym szczegółom nasza rewitalizacja stawiana jest za wzór dla innych samorządów. W konkursach doceniono nas między innymi za przebudowę Rynku oraz ukończone wcześniej nabrzeże – dodaje prezydent.

Pierwsza zapora przeciwpowodziowa

W Starym Fordonie powstała też pierwsza w naszym mieście mobilna zapora przeciwpowodziowa – przy ul. Frycza-Modrzewskiego. Miejsce to będzie przygotowane na wypadek nadejścia wysokiej wody tak, aby tereny powyżej zapory były zabezpieczone. Na co dzień elementy te nie są widoczne.

Lunety do podziwiania przyrody

Inwestycja od początku miała spełniać oczekiwania mieszkańców stąd rozszerzono podstawowy zakres robót o dodatkowe elementy, która jeszcze bardziej uatrakcyjniły cały teren nabrzeży. W ramach prac dodatkowych powstały m.in. schody od strony ul. Rybaki, estetyczne palisady przy zejściach na promenadę, na tarasach widokowych zamontowane zostały lunety do obserwowania rzeki i podziwiania okolicznej przyrody.

Wiosną na zielono

Dopiero wiosną widoczny będzie efekt dbałości o zieleń- zasadzono przy bulwarach prawie 200 drzew. Wśród nich między innymi charakterystyczne dla terenów zalewowych wierzby, a także częściej sadzone w mieście klony, lipy i dęby. Na skarpach zasadzonych zostało też kilka tysięcy kolorowych krzewów oraz innych roślin. Pojawiły się skupiska tawuł, irgi, róż okrywowych, bzów, jałowców płożących czy ozdobnych porzeczek. Wzdłuż płotu na promenadzie zasadziliśmy też kilkaset krzewów bluszczu, który docelowo obrośnie ogrodzenie tworząc za kilka lat „zieloną ścianę”.

60 milionów na rewitalizację

Przebudowa ul. Promenada i całego nabrzeża Wisły to jeden z wielu elementów rewitalizacji Starego Fordonu. W ostatnim czasie przebudowany został fordoński Rynek, uliczki nad brzegiem rzeki i powstało nabrzeże, które umożliwia korzystanie z transportu wodnego. W ostatnich latach na rewitalizację tej części miasta, wydanych zostało już ponad 60 mln zł. Warto przypomnieć, że pod koniec września rewitalizacja Rynku w Starym Fordonie została wyróżniona główną nagrodą w 27. edycji konkursu „Modernizacja Roku/Budowa XXI wieku”.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter