Prezydent Rafał Bruski napisał w imieniu gmin tworzących Bydgoską Grupę Zakupową list do państwowej spółki PGNiG Obrót Detaliczny sprzedającej gaz z wnioskiem o obniżenie cen. Jest już pierwszy pozytywny skutek. Szefowie PGNiG OD przyznali, że analizują możliwość obniżki dla samorządów.
Miesiąc temu prezydent Bydgoszczy przesłał pierwsze pismo do prezesa spółki PGNiG Obrót Detaliczny Henryka Muchy. Zrobił to imieniu kilkunastu gmin tworzących Bydgoską Grupę Zakupową. Tworzy ją 21 podmiotów. Jej celem było stworzenie wspólnych zakupów energii i gazu po niższej cenie. To się długo udawało.
W 2022 roku Bydgoszcz i BGZ przeprowadziły wspólny przetarg na zakup i dostawę gazu ziemnego na rok 2023. Cena została ustalona na 756,10 zł/MWh. Jest ponad dwa razy wyższa niż obecne stawki – a minęło ledwie kilka miesięcy.
Bydgoszcz płaci znacznie więcej
Prezydent Bydgoszczy zwrócił uwagę w liście do prezesa Muchy, że zakup był dokonywany po agresji Rosji na Ukrainę, która przyniosła destabilizację rynków w całej Europie oraz niespotykane wcześniej wzrosty cen energii elektrycznej i gazu ziemnego. W konsekwencji praktycznie jedynym podmiotem składającym oferty w przetargach publicznych w drugiej połowie 2022 r. był PGNiG Obrót Detaliczny. Z rynku wycofały się m.in. Energa Obrót i Tauron, informując klientów, że dostawy będą kontynuowane właśnie przez spółkę PGNiG OD. Prezydent Bydgoszczy przypominał, że rządowe rozwiązania mające na celu ograniczenie wzrostu cen gazu nie objęły „wszystkich obiektów i działalności jednostek samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych”.
Obecnie, jak napisał prezydent Bruski, nastąpiła stabilizacja cen gazu na poziomie 250-300 zł/MWh. Spółka PGNiG OD obniżyła stawki w cenniku biznesowym do 614,76 zł/MWh, a od 15 marca do 353 zł/MWh, czyli ponad dwukrotnie mniej niż cena, którą płaci Bydgoska Grupa Zakupowa. Te działania „skłoniły nas, samorządowców dysponujących środkami publicznymi, do skierowania do Zarządu Spółki wniosku o zmianę cen za paliwo gazowe w odniesieniu do obiektów nieobjętych ceną taryfową”.
Podsumujmy: 2021 roku miasto płaciło za gaz. ok. 88 zł/MWh. Stawka wyłoniona w przetargu dla BGZ to 756 zł/MWh (z wyjątkiem takich obiektów jak np. szkoły, przedszkola, domy pomocy społecznej), a aktualna stawka z cennika PGNiG OD wynosi 353 zł/MWh.
PGNiG rozumie i analizuje
Pod koniec marca zarząd PGNiG Obrót Detaliczny odpowiedział prezydentowi Bruskiemu. W liście zawarta jest obietnica: „Spółka posiada pełną świadomość sytuacji, w której znalazły się reprezentowane przez Pana samorządy – i chociaż nie ponosi za taką sytuację winy, analizuje możliwość systemowego rozwiązania umożliwiającego obniżenie indywidualnej ceny w bieżących kontraktach, mając na względzie także przepisy prawa – tj. zgodność działań Zamawiającego z przepisami ustawy Prawo Zamówień Publicznych. O wynikach będziemy Państwa informować.”
Prezydent Bydgoszczy szybko odpowiedział: „Z nadzieją przyjąłem deklarację, że Spółka posiada pełną świadomość sytuacji, w której znalazły się samorządy i analizuje możliwość systemowego rozwiązania umożliwiającego obniżenie indywidualnej ceny w obowiązujących umowach.”
Przedstawił także propozycje rozwiązań, dzięki którym zmiana cen w zawartej umowie odbyłaby się zgodnie z prawem: zmianę umowy poprzez dostosowanie cen do aktualnego cennika spółki lub ogłoszenie nowego postępowania przetargowego, w którym spółka złożyłaby nową ofertę.
Bruski: „Stoję na stanowisku, że w obecnej sytuacji żadna ze stron, której żadna ze stron nie mogła przewidzieć w chwili zawierania umowy, ustawa Prawo zamówień Publicznych nie stanowi przeszkody w zawarciu porozumienia zmieniającego umowę w sposób korzystny dla zamawiających, poprzez obniżenie cen dla punktów poboru nieobjętych ustawową ochroną czy też wyłączenie z przedmiotu umowy punktów poboru nieobjętych ochroną (…) Wierzę, że wobec publicznie ogłaszanych bardzo dobrych wyników finansowych całej grupy Orlen, w skład której wchodzi PGNiG Obrót Detaliczny, zostanie zaakceptowane jedno z dwóch proponowanych rozwiązań”.