Prom „Flisak” na Wiśle przewozi ludzi i auta. Do końca wakacji można popłynąć za darmo

Prom „Flisak” / Fot. Szymon Zdziebło Tarantoga.pl dla UMWKP /

Do końca sierpnia można wiślanym promem kursującym z Solca Kujawskiego do podbydgoskiego Czarnowa przepłynąć za darmo. Jednorazowo zabierze na pokład kilkanaście aut i kilkadziesiąt osób.

– Do końca sierpnia prom Solec Kujawski-Czarnowo pracuje w okresie próbnym. W tym czasie trwać będą m.in. pomiary czasu pokonywania rzeki pomiędzy przyczółkami, załadunku i rozładunku. Na ich podstawie zbudowany zostanie docelowy rozkład. W tym czasie przeprawa funkcjonować będzie w dni powszednie w godzinach od 6 do 19, a w niedzielę i święta od 7 do 17. Rejsy w odstępach nie rzadziej niż jeden na godzinę. Korzystanie z promu jest w czasie próbnym bezpłatne – informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Połączenie promowe będzie czynne tylko w sezonie. O kursowaniu „Flisaka” decydować będą pogoda i stan wody na Wiśle. Prom przewoziłby pasażerów i auta już wcześniej, ale to właśnie niski stan wody na Wiśle spowodował, że nie mógł przewozić samochodów i pasażerów. Po okresie próbnym przewozami zajmie się armator wyłoniony w przetargu, będzie też odpowiedzialny za utrzymywanie jednostki w odpowiednim stanie technicznym i obsługę sprzedażową biletów.

Prom Flisak zaczyna swoją pracę łącząc Kujawy z Pomorzem, bo symbolika tej przeprawy ma także taki wymiar (…). – Nasza jednostka jest obsługiwana przez profesjonalnego armatora i zabezpieczona przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Bezpieczeństwo podróżnych jest więc zagwarantowane na najwyższym poziomie – mówił na uroczystym otwarciu połączenia Piotr Całbecki, marszałek województwa.

Prom na 15 samochodów

Prom jest jednostką boczno-kołową z dwoma silnikami napędzającymi koła łopatkowe. Na głównym pokładzie znajduje się miejsce dla 15 samochodów osobowych lub 1 autobusu, 2 busów i 6 samochodów osobowych. Na dziobie i rufie zamocowano klapy wjazdowo-zjazdowe podnoszone siłownikami hydraulicznymi. Na prawej burcie w rejonie śródokręcia usytuowana jest sterówka, posadowiona nad pokładem w celu zapewnienia dobrej widoczności. Na lewej burcie znalazły się miejsca siedzące dla 42 pasażerów, a na prawej dla 16 osób.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter