Przedszkole przy ul. Grunwaldzkiej po termomodernizacji. Dzieci wrócą do niego we wrześniu

Budynek przedszkola przy Grunwaldzkiej 13

Po zakończonej termomodernizacji znacznie niższe będą koszty eksploatacji budynku przedszkola przy ul. Grunwaldzkiej 13. Mniejsze będzie zużycie energii i ciepła. W przedszkolu jest teraz winda, nowe łazienki i elewacja.

Do przedszkola na Opolu dzieci wrócą we wrześniu. Budynek jest tuż przy rondzie Grunwaldzkim i parku nad kanałem. W tym dwukondygnacyjnym gmachu od 67 lat mieści się przedszkole. Otacza go duży ogród. Znajduje się tam także plac zabaw dla przedszkolaków.

Miejska inwestycja polegała na gruntownej termomodernizacji (docieplenie ścian, stropodachu, wymiana stolarki, poprawa izolacji). Ograniczy to notowane wcześniej duże straty ciepła. Dodatkowo  zmodernizowano instalacje wewnętrzne. Przed wejściem głównym dobudowano windę, a na niższej kondygnacji przebudowane zostały łazienki. Dzięki temu obiekt jest na parterze dostosowano do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

Gmach ma także nową, beżową elewację. Prace wykonało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe PUBR. Inwestycja pochłonęła ponad 4,6 mln zł. We wrześniu do przedszkola wrócą dzieci. Obecnie trwa doposażenie przebudowanych pomieszczeń.

W poprzedniej perspektywie unijnej miasto w sposób kompleksowy dokonało termomodernizacji w 28 budynkach oświatowych. Na te inwestycje wydano łącznie ponad 130 mln zł. W ubiegłym roku miasto zleciło prace budowlane w sześciu bydgoskich placówkach oświatowych. W tym roku rozpoczną się prace związane z termomodernizacją budynku VII Liceum Ogólnokształcącego oraz Młodzieżowego Domu Kultury nr 5.

Bydgoszcz przygotowana do kolejnych ekoinwestycji

Trwają przygotowania do uruchomienia kolejnych działań termodernizacyjnych, dla których opracowano już dokumentacje projektowe. Miasto zamierza je realizować w oparciu o fundusze europejskie na lata 2021-27. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zwrócił się także w grudniu ubiegłego roku do premiera o utworzenie krajowego funduszu wspierającego termomodernizację budynków takich jak szkoły i przedszkola. Podkreślił w nim, że w latach 2013-2021 z opłat ETS wynikających z nadmiernej emisji dwutlenku węgla do budżetu państwa trafiły 52 miliardy złotych. – Wobec powyższego zwracam się z wnioskiem o utworzenie dedykowanego krajowego funduszu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, dzięki któremu zostałby osiągnięty efekt zarówno społeczny jak i ekonomiczny (…) Środki pochodzące z emisji CO2 trafiające dziś do budżetu państwa i nieprzeznaczana na cele środowiskowe pozwoliłyby szybko przeprowadzić termomodernizację wszystkich budynków użyteczności publicznej w Polsce. Jest to szczególnie istotne w kontekście braku pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy i opóźnień we wdrażaniu nowej perspektywy unijnego budżetu i niewystarczającej alokacji pieniędzy na działania termodernizacyjne – napisał prezydent Rafał Bruski do premiera Mateusza Morawieckiego.

Udostępnij: Facebook Twitter