Rok 2022 w Bydgoszczy. Mniej ślubów i urodzeń. Najwięcej małych Zoś i Nikodemów

Urząd Stanu Cywilnego w Bydgoszczy podał dane za 2022. W naszym mieście wzrasta liczba ślubów zawieranych „w plenerze”. Ceremonia na statku, Wyspie Młyńskiej lub w Myślęcinku to nowa moda wśród par.

W ubiegłym roku, w Bydgoszczy, odnotowano więcej urodzeń niż zgonów. Liczby nie napawają jednak optymizmem. W ciągu ostatnich 12 miesięcy powitaliśmy na świecie 5582 małych bydgoszczan. Dla porównania w 2021 było ich 6291.

USC odnotował wyraźny wzrost liczby dzieci urodzonych poza granicami Polski, których rodzice dokonali rejestracji w Bydgoszczy. W naszym mieście przyszły na świat maluchy z ukraińskim i białoruskim obywatelstwem. W ostatnim kwartale 2022 roku odnotowano 61 takich urodzeń.

Narodziny dziecka wiążą się z poważną decyzją – wyborem imienia. Jakie najczęściej wybierali bydgoscy rodzice?

– Wśród dziewczynek najczęściej nadawano imię Zofia – 102 razy. W pierwszej piątce znalazły się też: Laura, Zuzanna, Maja i Pola. Kiedy mówimy o męskich imionach, mamy w tym roku „czarnego konia”. To imię Nikodem – nadano je 127 razy. Dalej Jan, Franek, Antoni i Leon. Do łask wracają również imiona popularne w latach 60. i 70. XX wieku, takie jak: Krystyna, Jagna, Jadwiga i Melania, Teodor, Kazimierz, Edmund i Fryderyk. Zdarzały się też imiona „klasyczne” np. Orfeusz – mówi Iwona Gassowska, kierownik USC w Bydgoszczy.

Bydgoszcz 2022. Mniej ślubów i ….rozwodów

Bydgoszczanie coraz rzadziej zawierają małżeństwa. W ubiegłym roku odnotowano wyraźny spadek – zarówno w przypadku ceremonii cywilnych (663), jak i konkordatowych (395). Co ciekawe, w 2022 odnotowano również mniejszą liczbę rozwodów. Było ich 666 – dla porównania rok wcześniej było ich 771. – Młodzi ludzie coraz częściej wybierają związki nieformalne. Z tym wiąże się też rosnąca liczba uznań dzieci z tych związków. W 2022 roku mieliśmy ich 1170 – opowiada Iwona Gassowska.

W temacie bydgoskich ślubów widać jeden wskaźnik rosnący. Z roku na rok przybywa par, które pragną zawrzeć związek małżeński poza budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego. Na ceremonię w plenerze zdecydowało się w ubiegłym roku 58 par. Na miejsce zaślubin najczęściej wybierają teren uroczystości weselnej, Myślęcinek, Wyspę Młyńską lub…statki na Brdzie.

174 małżeństwa odebrały w tym roku medale za długoletnie pożycie. Odznaczenie to przyznawane jest parom, których staż wynosi minimum 50 lat. Uhonorowano również 34 bydgoskich stulatków.

Wręczenie medali za długoletnie pożycie małżeńskie
Wręczenie medali za długoletnie pożycie małżeńskie / Fot. B.Witkowski / UMB

Codzienne wiadomości z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter