Skrzynki dla ptaków i ssaków w Bydgoszczy zostaną wyczyszczone. Jest ich ponad 500

Skrzynka dla ptaków / fot. Wikimedia Commons

W Bydgoszczy jest 528 skrzynek lęgowych dla zwierząt. Co roku są one sprawdzane i oczyszczane. Żeby je łatwiej odnaleźć, mają spisane współrzędne geograficzne.

Co roku w naszym mieście odbywa się czyszczenie skrzynek dla ptaków i ssaków. Odświeżenie budek jest zlecane przez Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Są schronieniem dla drobnych ptaków, np. sikorek, szpaków kowalików. Ale zdarza się, że korzystają z nich większe: kawki czy nurogęsi. Te ostatnie w zeszłym roku podbiły serca bydgoskich internautów, gdy spacerowały sobie na ul. Długiej. Z kryjówek korzystają też wiewiórki, nietoperze i dzikie owady. Takich obiektów, którymi opiekuje się miasto, jest w Bydgoszczy 528. Znajdują się m. in. na Wyspie Młyńskiej, w parku Kazimierza Wielkiego, nad Kanałem Bydgoskim czy parku gen. Jana H. Dąbrowskiego.

Nurogęsi na ul. Długiej / fot. Adam Bujny

Świeże siedliska

Prace polegają na wyjęciu gniazd lub innych materiałów znajdujących się w skrzynkach, np. piór i patyków czy tegorocznych jaj, jeśli takie już będą. Szczególną ostrożność trzeba będzie zachować przy gniazdach nurogęsi, ponieważ te mogą one składać jaja już w lutym. Budki tych ptaków wodnych będą uzupełnione w trociny. Wszystko, co zostanie z skrzynki wybrane, pozostawione będzie na gruncie w sąsiedztwie skrzynki. Pozwoli to na nierozwijanie się patogenów w siedliskach.

Ale skąd rozpoznać jaki gatunek korzystał z danego domku? Co prawda, pracownicy nie prowadzą takiej ewidencji. Ale jak zapewniają – po gnieździe czy piórach – łatwo rozpoznać, jakie zwierzę przebywało w wybranej budce. W niektórych miejscach to nawet kilka gatunków w ciągu jednego sezonu lęgowego.

55 nowych skrzynek dla zwierząt

Inwentaryzacja WZiGK wykazała, że 55 skrzynek jest uszkodzonych lub zniszczonych. Będą one wymienione na nowe. Czyszczenie i wymiana mają być wykonane do końca lutego. Do tej pory trwa przerwa w okresie lęgowym. Po obszernym spisie zrealizowanym w zeszłym roku, każda budka ma nadane współrzędne geograficzne. Dzięki czemu firma czyszcząca budki otrzyma mapki poglądowe.

Zapisz się do newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter