Szpital Miejski dla Politechniki Bydgoskiej. Potrzebują go przyszli lekarze, ostatecznie zdecydują radni

Szpital Miejski na Kapuściskach / Fot. B. Witkowski/UMB

Bydgoscy radni zdecydują na najbliższej sesji o przekazaniu w formie darowizny obiektów Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego na rzecz Politechniki Bydgoskiej.

Prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej wystosował prośbę o wsparcie przez władze Bydgoszczy utworzenia na uczelni kierunku lekarskiego. Warunkiem niezbędnym jest umożliwienie studentom tego kierunku odbywania kształcenia w szpitalach. Dlatego też rektor wystąpił o zmianę podmiotu tworzącego Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego. Dotychczas było to Miasto Bydgoszcz, a teraz ma być to Politechnika Bydgoska, która będzie kształcić lekarzy na swym nowoutworzonym Wydziale Medycznym.

Miasto pomaga Politechnice Bydgoskiej

To kolejna część procesu, który rozpoczął się rok temu, pod koniec kwietnia 2023 roku. Wtedy bydgoscy radni, na wniosek prezydenta podjęli już uchwałę w sprawie „ustalenia kierunków działania Prezydenta Miasta Bydgoszczy w zakresie zmiany podmiotu tworzącego Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Dr. E. Warmińskiego SP ZOZ w Bydgoszczy”. Wówczas wyrazili wolę zmiany podmiotu tworzącego szpital. Warunkiem była formalna zgoda resortu nauki na kształcenie lekarzy na PBŚ.

– Przekazanie w formie darowizny przedmiotowych nieruchomości na rzecz Politechniki Bydgoskiej im.
Jana i Jędrzeja Śniadeckich zapewni możliwość kontynuacji działalności leczniczej, jak również umożliwi
utworzenie kierunku lekarskiego na tej uczelni. Najlepszą formą przekazania nieruchomości uczelni, wynikającą z ustawy o gospodarce nieruchomościami, jest darowizna – zapisano w projekcie uchwały, którą radni zajmą się na sesji Rady Miasta Bydgoszczy 24 kwietnia, ostatniej w tej kadencji.

Jest to o tyle ważne, że darowizna zawsze może zostać cofnięta, gdyby okazało się, że szpital nie jest wykorzystywany przez uczelnie albo wykorzystywany w sposób sprzeczny z umową. To zabezpieczenie szpitala ze strony miasta. Podobna sytuacja miała miejsce w wypadku reprezentacyjnego budynku byłej Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej przy ul. Dworcowej. Ten obiekt został przekazany Collegium Medicum UMK w celu utworzenia tam kierunku stomatologicznego jeszcze w 2013 roku. Uczelnia jednak nie była w stanie zrealizować tam tego ambitnego projektu, więc zwróciła obiekt miastu.

– Darowizna może zostać cofnięta w każdym czasie w przypadku niewykorzystywania lub wykorzystywania niezgodnego z przedmiotem umowy. Dotyczyłoby to sytuacji zaprzestania przez Politechnikę działalności dydaktycznej i badawczej w dziedzinie nauk medycznych, na kierunku lekarskim lub działalności leczniczej Szpitala. (…) – czytamy w projekcie uchwały.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter