W czerwcowy weekend mamy wiele propozycji dla osób, które lubią wypoczywać aktywnie. Są także i takie dla koneserów muzyki i teatru. W każdym razie – w Bydgoszczy nie można się nudzić.
Rowerowe warsztaty z Filipem Springerem
Młyny Rothera zapraszają na rowerowe warsztaty fotograficzne z Filipem Springerem inspirowane jego książką „Mein Gott, jak pięknie”. To okazja do podszkolenia swojego warsztatu fotograficznego, poznania tajników posługiwania się archiwalnymi mapami oraz odkrywania nieodkrytej Bydgoszczy.
Filip Springer zaprasza na rowerowe warsztaty w piątek (9 czerwca). Znany reportażysta podzieli się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem fotograficznym oraz wskaże, jakie narzędzia wykorzystuje do uchwycenia najlepszych kadrów. Fotograf zdradzi też techniki posługiwania się archiwalnymi mapami dostępnymi zarówno online, jak i offline.
Letni festiwal w Wakeparku
Piątek (9 czerwca) i sobota (10 czerwca) to trzeci i czwarty dzień festiwalu w myslęcińskim Wakeparku. To będzie Metalowy Piątek i Finałowa Sobota. Początek każdego dnia o godz. 18. Bilet wstępu na każdy dzień – 35 zł.
Myślowisko miejskie w Młynach Rothera
Myślowisko miejskie – filozoficznie o współczesności to cykl, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń Młynów. Już w najbliższy piątek, 9 czerwca, odbędzie się piąta odsłona tego wydarzenia i jednocześnie ostatnia przed krótką przerwą wakacyjną. Tym razem Młyny zapraszają na spotkanie z filozofką prof. Marią Kostyszak.
– Podczas najbliższej odsłony Myślowiska uderzymy w centralny problem filozofii i bycia człowieka, jakim jest myślenie. Od czasów starożytnych człowiek odróżniał sam siebie od reszty stworzeń przez zdolność myślenia. Jednak jeden z największych filozofów XX wieku, Martin Heidegger, mówił w sposób zaskakujący, iż nie tylko, wydaje się, najbardziej skuteczny twór ludzkiej racjonalności, a mianowicie nauka, nie myśli, ale generalnie żyjemy w czasach totalnej bezmyślności. Kant zaś dużo wcześniej pytał retorycznie: po co mamy sami myśleć, skoro inni mogą to zrobić za nas? Nie wiemy, czym jest myślenie i wcale nam nie zależy na tej wiedzy. I to pomimo, a może zwłaszcza dlatego że myślenie próbują zastąpić technologie informatyczne, jak choćby głośny ostatnio wynalazek, jakim jest czat GPT… – mówi prof. Daniel Sobota, gospodarz spotkań.
Myślowisko miejskie odbędzie się w piątek, 9 czerwca, o godz. 18 w Młynach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy. Więcej informacji tutaj. Kolejna edycja planowana jest na wrzesień, po przerwie wakacyjnej.
Terenowa Masakra
Terenowa Masakra to bieg z wieloma zaskakującymi przeszkodami w ekstremalnie trudnym terenie. Na trasie 3, 5, 7 i 10 kilometrowych pętli w Myślęcinku czekają utrudnienia wymagające wytrzymałości, siły, sprytu i umiejętności współpracy. Terenowa Masakra zaprasza w sobotę i niedzielę i godz. 9. To już 15. edycja tego wyzwania. Więcej – TUTAJ.
Parada kapeluszy i piknik na początek Seniorady
Przed nami druga edycja międzypokoleniowego tygodnia radości. Seniorada 2023 rozpocznie się w sobotę, 10 czerwca Przemarszem Kapeluszowym. Biletem wstępu uśmiech i dobry humor. Pierwsza bydgoska Seniorada odbyła się rok temu. Cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród starszych bydgoszczan i ich rodzin. Seniorada to przede wszystkim rodzinne święto pokoleń, które poprzez wspólne aktywności buduje mosty pomiędzy młodzieżą a ich dziadkami.
Tegoroczna Seniorada również będzie wspierała rozwijanie społecznej wrażliwości na potrzeby osób starszych. W jej przygotowania zaangażowało się wiele organizacji pozarządowych, instytucji, szkół i środowisk. To sprawia, że w harmonogramie znalazło się wiele rozmaitych aktywności, dostosowanych do zainteresowań mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy.
Festiwal piosenek Jacka Kaczmarskiego
W sobotę (10 czerwca) i niedzielę (11 czerwca) dwudniowy festiwal barda Solidarności. W sobotę od godz. 16 konkurs w klubie Światłownia, przy ul. Św. Trójcy 15. W niedzielę od 16 w Sali Manru Opery Nova koncert Laureatów XVIII Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”, a potem recital Elżbiety Adamiak.
Gwiazdy nad Zalewem Smukalskim
W sobotę od godz. 10 na Wodnym Orliku przy ul. Smukalskiej festyn „Gwiazdy nad Zalewem Smukalskim”, organizowany w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Podczas festynu wiele atrakcji, a na zakończenie od godz. 15 potańcówka.
Rowerowa Stolica Polski – wyprawa do Solca Kuj.
1 czerwca wystartowała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Impreza, której organizatorem jest miasto Bydgoszcz odbędzie się w tym roku po raz piąty. Zapraszamy do udziału w przejazdach rowerowych organizowanych w ramach RSP w czerwcu br. Rajdy to świetna okazja do kręcenia kilometrów dla Metropolii Bydgoszcz, integracji rowerzystów i aktywnego spędzania czasu. W sobotę (10 czerwca, start o 10) wyprawa z Bydgoszczy do Solca Kujawski/Nowej Wsi Wielkiej (jeżeli prom będzie czynny przeprawa na drugą stronę Wisły).
Spacer dookoła Śródmieścia i Starego Miasta
W sobotę i niedzielę możliwe także będą spacery z przewodnikiem po Starym Mieście i bydgoski Śródmieściu. To doskonała okazja by poznać historie ciekawych miejsc, a także posłuchać legend oraz ciekawych anegdot. Na trasę pt. Poznaj Stare Miasto można wyruszyć w sobotę (czas trwania: 1,5 godz.). To spacer przez Stary Rynek, Katedrę, Mostową i Wyspę Młyńską
Trasa pn. Dookoła Śródmieścia – w niedzielę. Wyprawa w okolice fontanny Potop, Placu Wolności, ciekawych kamienic, pomnika Łuczniczki
Obie wyprawy rozpoczynają się o 12.30 przy Bydgoskim Centrum Informacji, ul. Batorego 2. Koszt: 15 zł za osobę (dzieci do lat 10 bezpłatnie). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o wcześniejszy zakup biletu w Informacji Turystycznej lub online.
Na scenę wraca „Komediantka”
Sceniczna adaptacja „Komediantki”, reżyserski debiut Anity Sokołowskiej. to prosta, przepełniona emocjami opowieść o miłości i nienawiści do teatru. Jej forma bazuje na ruchu, poprzez który wyraża się pęd, szaleństwo jednostki, podejmowane w jej życiu ryzyko i niejednoznaczność istnienia w świecie zarówno fizycznym, jak i duchowym. Obudowany tym ruchem trzon opowieści ma jednocześnie być formą zabawy teatralnej i zapisem kondycji zarówno teatru i jego aktorów, jak i nas samych. – Nie uprawiam demagogii ani publicystyki. Nie stawiam tez, nie przeprowadzam diagnozy środowiska ani wpływu sytuacji politycznej. Staram się nasączyć tekst Reymonta współczesnym doświadczeniem. Opowiadamy o zagubieniu i straconych marzeniach środowiska aktorskiego, ale to też opowieść o zawiedzionych oczekiwaniach każdego z nas – mówi Sokołowska. Spektakle w sobotę (godz. 19) i niedzielę (godz. 18). Uwaga – odbywają się w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej.
Festyn na Wyspie Młyńskiej – Gramy dla Onko
Bydgoskie Stowarzyszenie Uśmiech Nadziei Dzieciom zaprasza w niedzielę (11 czerwca) na festyn Gramy dla Onko! W planach mamy dobrą muzykę, pyszne jedzenie, zabawy i pokazy dla najmłodszych. – Ale nasz festyn to nie tylko świetnie spędzony czas. Cały dochód z tego wydarzenia wspiera małych Wojowników z bydgoskich oddziałów onkologii. Czekamy na Was od 12:00, a wydarzenie kończymy magicznym pokazem baniek mydlanych! – piszą organizatorzy.
Opera z szekspirowskim tekstem
„Falstaff” Giuseppe Verdiego to hołd złożony przez włoskiego kompozytora wielkiemu Williamowi Szekspirowi. Jest adaptacją jego komedii „Wesołe kumoszki z Windsoru”. Opera Nova pokazuje to przedstawienie w sobotę (godz. 19) i niedzielę (godz. 18).
Koncert w Ostromecku
Akordeoniści z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zagrają w murach pałacu w Ostromecku w niedzielę o godz. 16.. Tradycyjnie repertuar koncertu będzie złożony z utworów oryginalnych, jak i transkrybowanych na akordeon. Nowością w tym roku, oprócz prezentacji solowych i kameralnych, będzie występ Bydgoskiej Orkiestry Akordeonowej. Organizatorem koncertu jest Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Akordeonu i Kameralistyki pod opieką dr. hab. Stanisława Miłka. Orkiestrą dyrygować będzie Justyna Bęben.