Wojewoda Michał Sztybel na sesji Rady Miasta / Fot. B. Witkowski/UMB
Wojewoda kujawsko-pomorski przedstawiał w środę (27 listopada) na sesji Rady Miasta projekty z udziałem administracji rządowej o istotnym znaczeniu dla naszego miasta. Bydgoszcz będzie jednym z pięciu miast, które będą gospodarzami wydarzeń w czasie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
Pierwszy raz od wielu lat zdarzyło się, że wojewoda kujawsko-pomorski pojawił się na sali sesyjnej na zaproszenie bydgoskich radnych. – Obecność wojewody na sesji to historyczny moment – powiedziała Monika Matowska, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy, podkreślając, że za poprzednich rządów – mimo zaproszeń – wojewoda Mikołaj Bogdanowicz na sesji nie pojawił się ani razu.
– Dziękuję za zaproszenie, tak jak deklarowałem, rozpoczynając drogę jako wojewoda – na każde zaproszenie odpowiem pozytywnie – mówił wojewoda Michał Sztybel, po czym przeszedł do omawiania projektów najistotniejszych z punktu widzenia administracji rządowej, a związanych z naszym miastem.
– Droga ekspresowa S10 – na dzień wyborów ani jeden wniosek na wydanie ZRID nie był prawidłowo złożony. Brakowało uzgodnień, map, przebiegów, wykazów gruntu. Dziś stan jest taki, że mamy wydane pozwolenie na budowę od obwodnicy Brzozy do wjazdu do Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, trwa przygotowywanie placu budowy, wykonawca przejął zadanie do realizacji – mówił Michał Sztybel. – Na pozostałe trzy odcinki toczy się postępowanie o wydanie ZRID. Na odcinek trzeci ZRID będzie wydany dość szybko, na odcinek drugi i czwarty można jeszcze składać uwagi do decyzji środowiskowej. Nikt jednak nie pracuje nad zmianą przebiegu drogi S10. W przyszłym roku front robót obejmie cały odcinek do Torunia.
Wojewoda odniósł się do Koncepcji Rozwoju Kraju do 2050, która w naszym mieście budzi spore emocje w kontekście zaliczenia naszego miasta do metropolii regionalnych o niższym statusie. – Podkreślam, że na etapie koncepcji nie rozstrzyga się, czy miasto jedno czy drugie będzie metropolią, a już na pewno nie o jej statusie. Na podstawie danych z 2020 roku przygotowano naukową diagnozę, według której Bydgoszcz jest metropolią regionalną, nie oznacza to jednak, że tak to już pozostanie. Pani minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zauważyła, że Bydgoszcz i Toruń rozwijają się osobno, mają osobny obszar funkcjonalny i nie można ich rozważać razem. Na etapie konsultacji podkreśliłem istotny dla znaczenia miasta element wojskowości, co czyni nas w tym aspekcie metropolią krajową. Jako jedyni obok Warszawie mamy jednostki wojskowe o znaczeniu centralnym – mówił wojewoda.
Wśród kolejnych działań Michał Sztybel wskazał m.in. przekazanie z budżetu centralnego dodatkowych 150 mln zł dla Akademii Muzycznej, by mogła zakończyć budowę kampusu, a także otwarcie od stycznia nowej siedziby Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Wojewódzkiej Dyspozytorni Pogotowia Ratunkowego w naszym mieście. Podkreślił, że miejska spółka ProNatura otrzymała 80 milionów złotych na budowę biogazowni z NFOŚiGW, Akademickie Centrum Sportu Politechniki Bydgoskiej dodatkowe 10 milionów na ukończenie projektu, a decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków Skarb Bydgoski trafił na stałe pod opiekę Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
W kontekście Politechniki Bydgoskiej Michał Sztybel mówił również o podpisaniu umowy o współpracy uczelni, a właściwie Wydziału Lekarskiego z 10. Wojskowym Szpitalem Klinicznym „na wyłączność”. Szpital nie będzie już współpracował z uczelnią toruńskiego redemptorysty Tadeusza Rydzyka. – Aby móc utworzyć Wydział Lekarski trzeba było spełnić wymagania komisji akredytacyjnej, jej kontrola nie była polityczna. Istotne było też przekazanie uczelni Szpitala Miejskiego, co decyzją radnych się wydarzyło – mówił wojewoda.
Wiele ma się dziać również w Bydgoszczy w kontekście przejęcia przez Polskę od nowego roku przewodnictwa w Unii Europejskiej. W Polsce wytypowano 5 miast, które będą gospodarzami europejskich wydarzeń – wśród nich Bydgoszcz. Odbędzie się u nas święto muzyki europejskiej (wszak Bydgoszcz została uznana za „Miasto kreatywne w dziedzinie muzyki UNESCO”), będziemy też gościć konferencje dotyczące bezpieczeństwa.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!